User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
19 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Motor Bobinaj kategorisindeki Yıldız bağlantı mı,yoksa üçgen bağlantı mı? isimli konuyu okuyorsunuz.
    birol_aktas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Slm.benim merak ettiğim bir konu var yardımcı olursanız sevinirim. 3 fazlı sincap kafesli asenkron motorların bağlantılarının yapılmasında kafamı kurcalayan bir konu var. bir asenkron motoru yıldız mı yoksa üçgen mi bağlayacağımızı nasıl biliyoruz? eğer motorun etiket değerlerinde 220V yazıyorsa yıldız,380V yazıyorsa üçgen bağlıyoruz.ama çoğu asenkron motorun üstündeki etiket değerlerinde hem 220V hemde 380 V gerilim değerleri veriliyor. bu tip motorları hangi kriterlere göre yıldız mı üçgen mi olacağını belirliyoruz.bi aydınlatan olursa sevinirim.internette araştırdım ama soruma cevap bulamadım.teşekkürler

Benzer Konular
    Yıldız-Üçgen yol verme
    Yıldız-Üçgen yol verme Arkadaşlar bildiğimiz gibi Üç fazlı bir indiksiyon motorunun yıldız ya da üçgen bağlanması, bu motorun çektiği gücü(görünür, aktif,...
    elektrikli ev aletleri bağlantı şemaları
    elektrikli ev aletleri bağlantı şemaları Bazı elektrikli ev aletlerinin bağlantı şemaları (2.834 kb)
    Bu gerçek mi yoksa, bir deney mi?
    Bu gerçek mi yoksa, bir deney mi? AMATÖR BİR KAMERA TARAFINDAN MI GÖRÜNTÜYE ALINDI YOKSA FOTOMONTAJ MI BU GÖRÜNTÜLER ANLAYAMADIM? GERÇEKSE BİR FACİA smileys/smiley3.gif VİDEOYU...
    Yıldız-üçgen şalter ile motora yol verme
    Yıldız-üçgen şalter ile motora yol verme Bir motora şalter ile yıldız-üçgen yol vermede bu resimdeki gibi motor bağlantı...
    neon dvr ve kamera bağlantı dersi
    neon dvr ve kamera bağlantı dersi Sİze Kiyaklarin Kralini Yapiyorum ArŞİvİmİ AÇiyorum gÖnderdİĞİm Dosya Pdf Dİr Acrobat Readerle AÇabİlİrsİnİz lÜtfen İnceledİkten Sonra Yorum...

mehmet95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motor etiketinde 220/380 yazıyorsa; küçük gerilim üçgen, büyük gerilim tabiki yıldız gerilimi olduğuna göre bu motoru, bizim şebekemiz 380 V. olduğundan yıldız bağlarız.
    etiketinde 380/660 yazıyorsa küçük gerilim üçgen gerilimi olduğundan ve şebekemiz 380 v. olduğundan üçgen bağlarız.
    yıldız/üçgen yolverilebilecek motorların etiketinde
    ya üçgen 380 V. yazmalı yada 380/660 yazmalıdır.

mehmet95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şebekede yıldız bağlı çalıştırılması gereken motor, yanlışlıkla üçgen bağlı çalıştırılırsa sargılarına 1.73 katı büyük gerilim uygulanmış olur. Gerilimdeki artış oranı kadar sargı akımı büyüyeceğinden, motor aşırı akım çeker ve kısa sürede artacak ısı sonucu sargılar yanar.
    Onun için yıldız bağlı çalışması gereken motor, kesinlikle aynı şebekede üçgen bağlı çalıştırılmaz.

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

ÖRNEĞİN BU ETİKETTE AÇIKÇA BELİRTİLMİŞ. YILDIZ(SEMBOL)/ÜÇGEN(SEMBOL) - 220/380 GİBİ İFADELERLE MUTLAKA BELİRTİLİR.NOTUN SONUNDAKİ SÜREKLİ YILDIZ ÇALIŞTIRILMAMASI GEREKEN MOTOR ÜÇGEN/380V MOTOR YANLIŞ ANLAŞILMASIN.

umitsaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar konu daha önce formda tartışılmıştı. Excelde EMO kitapçığında bulunan sigorta termik kontaktör seçim cetvelini girip yıldız üçgen yol vermeyi formülledim. Sanırım dosya paylaşıma açıldığı yerden silindi. Tekrart yüklemek isterim başarabilirsem. iyi çalışmalar

Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://rapidshare.com/files/19618942...forum.zip.html
    arkadaşlar dosya yukarıda yıldız üçgen ANA AMPER sayfasında motor gücünü değiştirdiğinizde ampermetrelerdeki akım değişmekte buna görede listeden termik kontaktör ve sigorta seçimi otomatik yapılmaktadır

Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cevaplarınız için teşekkürler. şimdi ben burdan şöyle bi sonuç çıkarıyorum.türkiye deki sistemlerde genelde fazlar arası gerilim 380 V olduğu için, bizde bir 3 fazlı asenkron elektrik motorunu bağlarken etiketi üstündeki 380V a karşılık gelen bağlantı şekliyle bağlıyoruz. peki bu sonuç doğru mudur?konuyu biraz daha genişletip birkaç soru daha sormak istiyorum. Diyelim ki elimde etiket değerleri silinmiş veya boyanmış eski bir motor var ya da motoru 3*220V çıkışlı bir invertere bağlıcam,peki bunun bağlantı şeklini nasıl bilicem?bunun bir kanunu nizamı yok mudur?bu şartlarda böyle bağlanır, şu şartlarda şöyle bağlanır diye.

Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şimdi bir de diyelim ki elimde etiket değerleri 0.37 kW 220V (üçgen) /380V (yıldız); 2A (üçgen)/ 1,15A bir motor var. bu motoru şebekeye şebeke gerilimi 380V olduğu için yıldız bağlıcaz tamam.yani motor bobini başına 220V düşecek.nominal akımı 1,15A olacak.diyelim ki bu motoru 220V üçgen bağladım bu sefer de nominal akım 2 A olacak etiket değerlerine göre tabi.fakat 220V üçgen bağlayınca da motor sargısına 220V gerilim düşüyor.peki her iki bağlantıda da bobin başına aynı gerilim (220V) uygulanmuş olmuyor mu? neden gerilim aynı olmsına rağmen yıldız bağlantı akım değeri 1,15A üçgen 2A yazılmış?

Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yaw bu yıldız-üçgen olayı ne alengirli işmiş arkadaş. tamam pratikte bağlantıları yapmak kolay ama yapıcağımız bağlantı şeklini,motoru nasıl seçicez. hangi uygulamalarda hangi bağlantıyı yapcaz benim için tam bir muamma.ya benim kafa basmadı bı işe yada bu işin bi püf noktası var.motor şiparişi verirken gücü,devri ve faz sayısı yanında başka hangi kriterler önemli.atıyorum bi karıştırıcı için 3 kW 1500 d/dk. 3 faz bi motora karar verdik bunun bağlantı şekli nedir? 220V (üçgen) /380V (yıldız) bi motor isteyip yıldız mı bağlıcam. yoksa direk 380V üçgen bi motor isteyip üçgen mi bağlıcam?vs. vs...bilgisizliğimi de lütfen mazur görün! (en azından öğrenmeye çalışıyorum.) [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar yukarıda verdiğim excel dosyasını incelerseniz üçgen sargıdan geçen akımla yıldız kol akımı arasında 1 / 1,73 ( bir bölü kök üç) yani 0,5773 katı fark vardır. Yukarıda verdiğiniz örnekleri de incelersek 2 x 0,5773 = 1,15 A eder. Üçgen bağlantıda bir faz sargısı üstüne 380 V düşer. Fakat akım ana hat akımının 1 / 1,73 = 0,5773 üne düşer. Yıldızda tam tersi faz sargısı üstüne daha az gerilim olan 220 V düşmesine karşılık ana hat akımı aynen motor sargısı üstündan daha büyük olarak geçer. Motor gücü her iki durumda da P = 1,73 x U x I x Cos Ø aynıdır. Üçgen durumda verdiğim dosyadaki şekilde görüldüğü gibi termik ve kontaktör sargı üzerine konulduğundan daha küçük amperli seçilmektedir. Bu da ekonomi açısından önemlidir.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler