User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Kompanzasyon Sistemleri kategorisindeki Kompanzasyon Sorunu isimli konuyu okuyorsunuz.
    afridge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba arkadaşlar.Bu konuda çok fazla bilgim yok o yüzden kusura bakmayın.Sorunu ve mevcut sistemi anlatayım ben size.Sorun şu ki faturaya baktığımda aktif:5558 iken endüktif:4512 görüldüğü gibi yanılmıyorsam çok yüksek bir endüktif güç çekilmiş.Kompanzasyon panosunda CosQ metre bir 0.98 olurken biden 0.15 0.23 gibi abuk değerlere fırlıyor.Bu da 1-2 saniye sürüyor.Sorunum ne olabilir?
    Sistem söyle;
    Röle: Entes RG7A, 7 kademe ve 5-5-5-5-2,5-2,5-2,5 değerinde.Anlamını bilmediğim bir C/K değeri var ki o da 0,2 'ye yakın bir skalada.Bir de % olarak bir işaret var o da yaklaşık %25 değerlerinde.
    CosQmetre: Entes elektronik ECR-3 modelinde.
    Akım Trafosu:75/5 Unitrms marka 10VA Kl.1
    Kurulu gücü maalesef öğrenemedim ama sözleşme gücü 33000 olarak görünüyor belki bir fikir verir size.
    Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

Benzer Konular
    KOMPANZASYON
    KOMPANZASYON KOMPANZASYON KONUSUNDA ***INTI YAŞAYAN ARKADAŞLARA FAYDALI OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM BİR SİTEYİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM TÜM MESLEKTAŞLARIMA İYİ...
    KOMPANZASYON TEBLİĞ
    KOMPANZASYON TEBLİĞ
    SU SORUNU
    SU SORUNU DEMİRKÖPRÜ BARAJINA GİTTİM GEÇEN GÜN BARAJDA SU KALMAMIŞ. GEÇEN HAFTA BURAYA BİR SAAT UZAKTA BULDAN'DA 4 ŞİDDETİNDE DEPREM OLDU. DEPREMİN...
    ERMENİ SORUNU
    ERMENİ SORUNU ERMENİ SORUNU GERÇEĞİ VE TÜRKİYE ÜZERİNE KOMPLO TEORİLERİ 1. GIRIS 1960'li yillarin ikinci yarisindan itibaren, çesitli ülkelerde yerle***...

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ÖNCELİKLE NEDEN STATİK ANAHTARLAMALI KOMPANZASYONA İHTİYAÇ VARDIR BU SUNUMUMU İYİCE OKUMANI İSTİYORUM.http://www.elektrikforum.com/forum_posts.asp?TID=1164

FATURA DEĞERLERİNE GÖRE COSFİ DEĞERİN 0,77 ÇOK KÖTÜ.GRUPLARIN BAŞTAN İTİBAREN 2,5-2,5-2,5-5-5-5-5kVAr. C/K DEĞERİN İLK KONDANSATÖR GRUP GÜCÜ / AKIM TRAFOSU DEĞERİN = 2,5/75/5 = 0,16 OLMALI. AKIM TRAFON CL:0,5 OLMALI. SÖZLEŞME GÜCÜNE GÖRE ANA HAT AKIMIN 50-55A CİVARINDA.MUHTEMEL SORUNLAR ;
    1-SİSTEMDE DEVREYE HIZLI GİRİP ÇIKAN YÜKLER VAR.KONVANSİYONEL SİSTEM KOMPANZASYON PASİF KALIYOR.
    2-RÖLENİN BAĞLI OLDUĞU AKIMTRAFOSU R FAZINDA OLSUN S VE T FAZINDAKİ ENDÜKTİF YÜK R FAZINDAN FAZLA OLABİLİR. RÖLE R FAZINI REFERANS ALDIĞI İÇİN COSFİ DEĞERİ NORMAL GÖRÜNMESİNE RAĞMEN YAPILAN KOMPANZASYON YETERLİ GELMEYECEKTİR.
    BENİM KİŞİSEL KANAATİM SORUNUNUN 1.MADDE OLDUĞU YÖNÜNDE.SİSTEME ANALİZÖR BAĞLAYIP SONUÇLARI DEĞERLENDİRMEK EN DOĞRU VE KESİN ÇÖZÜM OLACAKTIR.SAYGILAR...

umitsaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayın afridge
    Vermiş olduğunuz tüketim değerlerine göre 100*REAKTİF/AKTİF = 81,18 Bu değer en fazla 33 olmalıydı. Röleyi otomatik çalışmadan elle çalışmaya alıp bütün kondansatörleri sıra ile devreye alıp almadığı kontrol edilmelidir. Kondansatörler boşaldıysa ve röle düzgün çalışıyorsa bütün gruplar devreye alındığı halde yetersiz kompanzasyon olacağından rölede cosØ düşük değerde bulunacaktır.
    Geçmişte Kurulu gücünüz 50kW ın altında olduğunda sizden sadece reaktif bedel ücreti alınmaktaydı. Kapasitif tüketim bedeli talep edilmemekteydi. Şimdi kombi elektronik sayaçlar Aktif-Reaktif-Kapasitif bedeli ölçtüğü için kapasitif tükrtim bedeli dikkate alınıyormu bilemiyorum. Çalıştığım kurumda mekanik aktif - ve mekanik reaktif sayacımız var kapasitif tüketim ölçülmüyor kurulu gücümüz 50 kw tan az. Aynı durum sizdede söz konusu ise acil olarak sabit grubu büyütün bir sonraki faturada da cezaya girmemek için.
    Bundan sonra kalıcı çözüm için uğraşın.

Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.Bedaş zaten bir yazı göndermiş.Ocak 2007'den itibaren reaktifte %25,kapasitifte %15 sınır olmuş hatta 2009'da bu oran 14 ve 10'a düşürülecekmiş.Aslında şebekeler açısından iyi bir gelişme.İnsanlara daha çok yaptırım uygulanacak ve daha dikkatli olunacak.Neyse ben konuya geleyim.Bizde de aktif ve reaktif sayaç var ve 50kW'ın altında.Röleyi manuele aldığımda hiç kontak sesleri gelmedi ve işin ilginç yanı da kademe ışıkları da hiç yanmıyordu.Sanki bana rölede sorun var gibi geliyor.Ya da röle kurcalanmış ve bağlantılarda sorun olabilir.Peki kondansatörlerin ömrünü yitirmiş olması mümkün müdür?Bunu nası anlarım.Ölçüm mü yapmam gerekiyor?Bir de dizilim ve kondansatör güçleri yeterli mi?Teknik adam41'in dediği hızlı girip çıkan yükler neler olabilir ve bu sorun normal kompanzasyon ile giderilemez mi?Neyse çok soru sordum

Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada son sorumun cevabını sunumdan aldım.Teşekkürler.

Fahri Yetiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rölenin sağlıklı çalışabilmesi için (üretici firmanın
    talebi ), kademe dizilişlerinin 1-1-1 ../1-2-2../1-2-4
    .../1-2-4-8... şeklinde olması istenmektedir.Öncelikle,
    kademeleri buna göre düzenlemeniz gerekir.Yani:2,5-5-5
    .. veya 2,5-2,5-2,5..vs.Bu durumda c/k=0,16 ya ayarlan-
    malıdır.% değeri 50 olabilir.Yükün çok düşük olduğu zamanlarda Cosq metre abuk değerler gösterir.Kondansa-
    törleriniz sağlam ise,bir de benim verdiğim set değerle-
    rini deneyiniz.

mehmet95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yukarıdaki bilgilerle problemin çözülmemesi mümkün değil, tecrübelerinizi aktardığınız için teşekkürler.

Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet problemi çözdüm.Yardımlarınız için teşekkür ederim.Konuyla alakalı bir sorum daha olacak.Şimdi ayın bu zamanına kadar yine çok yüksek bir endüktif güç çekilmiş.Kapasitif güç çekildiğinde kapasitif sayaç olmadığından endüktif sayaç geriye gidiyor.Bu şekilde yaparak mesela geceleri kondansatörleri çalıştırarak şebekeye kapasitif güç vererek sayacın değerini azaltırsam endüktif cezadan az da olsa kurtulmuş olurmuyum ve bu yasal olur mu?

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski mekanik sayaçlarda geri dönmeyi engelleme emniyeti yoktu.Genel olarak elektrik kurumu bahsettiğin şekildeki sisteme müsade etmemesi gerekir.Yapmayı düşündüğün şey legal değil kandırmaca olur ama uzun vadede sorunu çözdüysen bir kereye mahsus yapman mantıken sahtekarlığa girmez diye düşünüyorum.saygılar...

Fahri Yetiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Başka çaren yok.Dinsizin hakkından,imansız gelir.Kapasi-
    tif sayacın olmadığına göre, CosQ değerini 1 olarak set
    edersen,daha emniyetli kompanzasyon sağlarsın.Sorunu,
    hangi uygulamayı yaparak çözdüğünüzü belirtirseniz biz de istifade etmiş oluruz.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler