User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Topraklama Sistemleri kategorisindeki TN ve TT sistem Trafoda Topraklama kesit hesabi isimli konuyu okuyorsunuz.
    Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Benzer Konular
    Kablo kesit tablosu lazım..ACİLLL LÜTFEN YARDIM
    Kablo kesit tablosu lazım..ACİLLL LÜTFEN YARDIM Arkadaşlar kabloların kesitlerine göre çekecekleri güç,Amperaj vs. değerlerini veren tablo lazım..Lütfen olanlar eklerse çok sevinirim..şimdiden tşk...
    AG ŞEBEKELERDE HAT KATILIM PAYI HESABI
    AG ŞEBEKELERDE HAT KATILIM PAYI HESABI AG ŞEBEKELERDE HAT KATILIM PAYI NASIL HESAPLANIR.HESAP İÇERİSİNDEKİ KRİTERLER NELERDİR.BRANŞMANDAN VEYA MÜŞTEMİLATINDAN BAĞLANTI YAPILAN AABONELER...
    ASGARİ ÜCRETİN NET HESABI VE İŞVERENE MALİYETİ
    ASGARİ ÜCRETİN NET HESABI VE İŞVERENE MALİYETİ ASGARİ ÜCRETİN NET HESABI VE İŞVERENE MALİYETİ BUYURUN BURADAN!! ***LİNK YENİLENDİ***
    Mekanik Sistem ?
    Mekanik Sistem ? Mekanik sistem bizim konumuzla ayrı olsada aslında kumanda panoları ile biz de ucundan bu konuya dalıyoruz. Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa...
    SF6 Gaz İzoleli Sistem
    SF6 Gaz İzoleli Sistem Merhaba..ben bu sistemin işleyişi hakkında ayrıntılı bilgi arıyorum..yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

DOLUNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    219
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ELİNE SAGLIK HUNCA ARKAADSIM

engineerfire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayın Hunca bey koruma ve işletme topraklması ayrı olması durumundaki kesit hesabını biraz daha açabilirmisiniz ben tam anlıyamadım üstteki formülde trafo empedansı ve kısa devre açma zamanı gibi veriler yok bundan bağımsızmıdır.Teşekkürler

borakantas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ÇOK TEŞEKKÜRLER

birol_aktas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sağol üstad

symphony35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkürler

evrimltd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    daha ayrıntılı bir hesaplama yöntemi yokmudur ?

hakiki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eline sağlık arkadaşım

like.eternal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sağol teşekkürler

mozaltinok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Wink

Sn.Meslektaşlarım;
    Hesaplar oldukça pratik olmuş.
    Hunca beyin emeğine ve beynine sağlık.

Benim ayrıca hatırlatmak istediklerim oldu. İşletme ve koruma topraklamaları ve bunların ayrılması konusunda özellikle, "Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliği" ne çokca katkısı olan, Sn.İsmail Kaşıkçı'nın ETMD derneği tarafından yayınlanan Elektrik tesislerinde topraklama yönetmeliği uygulama kitabı'na bakılmasının şiddetle tavsiye ederim.
    Aynı zamanda söz konusu kitabı "Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliği" ile birlikte okumakta son derece fayda olacaktır.
    Bir topraklama tesisinin butün olarak tasarımında potansiyel dengelemeyi de unutmamak gerekir.

Aşağıda koruma ve işletme topraklamalarının birleştirilmesi durumunda verilen formülde kök t=0,5s alınmıştır.
    Bu değer transformatörde oluşma ihtimali olan tek fazlı kısa devrenin OG tarafındaki kısa devre koruyucu ekipman (örneğin OG kesici ve röle veya 1600kVA'ya kadar kullaılan OG sigortaları olabilir)tarafından açma süresidir. Yaklaşım olarak oldukça da güvenli bir değerdir. Ani açmalarda bu değer 0,1s veya kesicinin de açma komutuna cevap verme süresi ile birlikte 0,2s de alınabilir. Bu durumda kesit daha küçük çıkacaktır. Ama ben 0,5s'yi kullanmayı tercih ediyorum.
    Formülde k katsayısı için başlangıç sıcaklığı 30C son sıcaklığı 160 derece olan PVC iletken için 143, başlangıç sıcaklığı 30C son sıcaklığı 250C derece olan XLPE, N2XH iletken için 143 olarak alınabilir.

Bu formülü herhangi bir cihazın PE kablo kesitini bulmakta da kullanabilirsiniz. Yani Klasik yaklaşım olan Nötr kesitinin yarısı yerine hesap yaparak bazı yerlerde daha küçük kesit ile güvenli açma yapabildiğinizi göreceksiniz.Bu durumda k katsayılarını en kötü durum olan PVc iletken için 70C, XLPE, N2XH için 90C almak gerekir. Örneğin siemensin kitaplarında bu sıcaklıklar 55C olarak alınmaktadır.

Benceİsmail beyin kitabından özellikle tek fazlı kısa devrede sigortaların açma yapmama durumları ile karşılaşmamak için toprak hatası çevrim empedansının kullanılmasının böylece sırf bu yüzden çıkma ihtimali olan elektrik yangınlarını önlemenin fırsatı yakalanmalı.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)