24 Nisan “Ermeni Anma Günü” dolayısıyla yarın ABD Başkanı Bush, ABD’deki Ermenilere yönelik bir mesaj yayınlayacak. Bush’un mesajı merakla bekleniyor.24 Nisan “Ermeni Anma Günü” dolayısıyla her yıl olduğu gibi yarın da ABD Başkanı George W. Bush, ABD’deki Ermenilere yönelik bir mesaj da yayınlayacak. Bush’un, önceki yıllarda olduğu gibi, mesajında bu yıl da “soykırım” sözcülüğünü kullanması beklenmiyor. Bush’un mesajı Ankara’da dikkatle değerlendirilecek.

Dünya çapındaki Ermeni topluluklarınca, bir 24 Nisan günü başlatıldığı öne sürülen “Ermeni soykırımı”nda hayatını kaybedenler yarın anılacak. Çeşitli ülkelerde düzenlenecek etkinliklerde geçen yüzyılın ilk yıllarında Anadolu’da meydana gelen olayları “soykırım” olarak kabul etmeyen Türkiye, etkinlikleri sert dille eleştirilecek.

Bu arada, ABD’deki Ermeni lobileri de, Kongre’nin gündemindeki “Ermeni soykırımı” tasarısının geçmesi için Bush yönetimine yönelik baskıları yoğunlaştıracak.

Ancak ABD Başkanı Bush’un, Beyaz Saray’ın bu konudaki geleneksel politikasından ayrılmayacağı düşünülüyor. Bush tarafından yarın yayınlanacak mesajda, “soykırım” sözcüğünün kullanılması beklenmiyor.

ABD Başkanları, 1994 yılından beri her 24 Nisan’da mesaj yayınlıyor. Şimdiye kadar yayınlanan tüm mesajlarda başkanlar, “soykırım” kelimesine yer vermemeye özen gösterdiler. Başkan Bush tarafından geçen yıl yayınlanan mesajda da “kitle halinde öldürmeler”den söz edilirken tehcir için “Yirminci Yüzyıl'ın en dehşet verici trajedilerinden biri” ifadesini kullanmıştı.

Ancak Bush’un bu ifadeleri, Ermenilerce yeterli bulunmuyor. ABD’deki Ermeni lobileri, Temsilciler Meclisi’ne sunulan “Ermeni soykırımı” tasarısının bu defa geçmesini sağlamak için çabalarını hızlandırdı. Lobiler, Kongre’nin demokratların kontrolüne geçmesi ile tasarının onaylanma şansının arttığını düşünüyor.

Ermeni lobileri, Bush yönetiminin, tasarıyı engellemek için Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates’in aracılığıyla yaptığı girişimler ve Türkiye’nin tüm uyarılarına karşın Irak gibi konulara Beyaz Saray’a meydan okuyan Kongre’nin tasarıyı benimseyebileceğine inanıyor. Bu durumda gelecek yıl Başkan’ın 24 Nisan mesajında “soykırım” kelimesine yer vermek zorunda kalacağı öne sürülüyor.

KAYNAK:AKTİFHABER