Türkiye'de ana omurgasında transmisyonunu (ses, video, veri) IP üzerinden anahtarlayabilen tek GSM operatörü Avea, 3G ve 4G gibi yeni uygulamalara hazır olan Yeni Nesil Şebeke (Next Generation Network - NGN) sisteminin açılışını ve tanıtımını yapmak amacıyla 25 Nisan 2007'de Avea Ankara Ahlatlıbel Santrali'nde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ve Avea CEO'su Cüneyt Türktan'ın da katıldıkları bir basın toplantısı düzenledi.

Avea CEO'su Cüneyt Türktan "Analog sistemlerden dijital sisteme geçişten bu yana iletişim sektöründe yaşanan en önemli gelişme, mevcut sistemlerden IP tabanlı sisteme geçiş olmuştur. İletişim teknolojilerinde öncü operatör olarak biz de bu çerçevede, Türkiye'de yine bir ilke imza atarak şebekemizi IP tabanlı sisteme taşıdık. Altyapımızın bir kısmını paket tabanlı, daha esnek ve yeni servislere açık, servis kalitesi güvenceli Yeni Nesil Şebekeler ile değiştiriyoruz. Böylece abonelerimize en kaliteli iletişim hizmetini en uygun fiyata sunmaya devam edeceğiz" dedi.

"Yeni Nesil Şebekeler" olarak tanımlanan IP bazlı yapılanma, geleneksel şebekelerin sınırlı esnekliği ve yüksek maliyetine karşın, etkin maliyet kontrolü, esneklik, internet üzerinden yeni servisler ve servis kalitesinde güvence sunuyor. Bu çerçevede Avea, Türkiye'nin ilk Yeni Nesil Şebekesi'ni oluşturmak üzere Nokia ve Alcatel Lucent ile bir çerçeve anlaşması imzaladı.

Bu yenilikçi proje ile Türkiye GSM pazarında bir kere daha bir "ilk"e imza atan Avea, bu yepyeni teknolojik altyapı ile;

- Dörtlü oyun (ses-video-veri-mobil) ve yüksek seviyeli hizmetleri sunabilen, çok yüksek bant genişliğine sahip bir şebekeye sahip olacak ve mobil ortamlara kesintisiz bağlantı sağlamış olacak.
- Sabit-Mobil yakınsama ve yeni internet hizmetleri de dahil olmak üzere birçok yeni uygulamaya imza atabilecek.
- 3G benzeri yüksek hızlı uygulamalara da baz teşkil edecek IP omurgasına sahip olacak.
- Devre anahtarlamaya göre daha erişilebilir olan paket anahtarlama sayesinde "şebeke meşgul" alarmını büyük ölçüde azaltacak, mevcut şebekesini daha verimli kullanabilecek..veteknoloji.