ZİCO'DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR! 30.04.2007 00:18

Teknik Direktör Zico, ''2-0'dan 2-2 beraberlik bizim gibi bir takıma yakışmıyor'' dedi.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, maçtan sonra yaptığı açıklamada, maça istekli başladıklarını ve 2-0 öne geçtiklerini ifade ederek, ''2-0'dan sonra takımda rahatlama oldu. Hemen bir gol yedik. 2-1'den sonra takımımız tanınmaz haldeydi. Kendini bulamadığı için de 2-2 oldu, hatta son dakikalarda 3-2 de oluyordu. Futbolda çok iyi oynamanın yerine bulduğunuz skoru korumak, maçı kazanmayı bilmek çok daha önemlidir. Bugün futbolcularım açısından alınması gereken ders buydu. Ligin sonuna geldiğimiz bu dönemde böyle 2-0'dan 2-2 beraberlik bizim gibi bir takıma yakışmıyor'' diye konuştu.

Oyuncularının 2-0'dan sonra maçı kazandıklarını sandıklarını dile getiren
Brezilyalı teknik adam, şöyle devam etti:
''Oysa 2-0 çok tehlikeli bir skordur. Bugün biz bunu gördük. Belki 1-0
olsaydı futbolcularım bu rahatlamaya girmeyecekti. Özellikle şampiyonluğa
giderken, kendi sahanızda kazanmanız gerekirken, art arda 2 gol yiyerek berabere kalıyorsanız, bu güzel bir durum değil. Ben ve futbolcularım bunun üzüntüsünü yaşıyor. Futbolda hiçbir zaman rahatlama olmaması lazım. Çünkü 2-0'lık bir skor kazanılmış bir şey değildir. Aynı boks maçı gibi. Puanla önde olduğunuzu bilirsiniz, ama rahatlama anında bir yumrukla nakavt olabilirsiniz. Bugün de bize öyle oldu. Maçı kazandık sandık, rahatladık ve rakibin darbelerine maruz kaldık.''

''OYUN İÇİNDE STANDARDI OLMAYAN POZİSYONLAR VARDI''

Zico, hakemler hakkında yapması gereken yorumları Beşiktaş maçından sonra
yaptığını belirterek, ''Limiti aştığı noktada söylemem gerekenleri söyledim. Daha fazla yorum yapmak istemiyorum'' dedi.
Denizlispor maçında da belirli bir standardı olmayan pozisyonlar olduğunu
ileri süren Brezilyalı çalıştırıcı, şöyle konuştu:
''Uğur'a yapılan fauller ve sarı kart gördüğü pozisyon, maçın ilk yarısında
birçok kez Tuncay'a yapıldı, ama aynı kriter uygulanmadı. Kezman kontra atağa çıkarken de benim gördüğüm kadarıyla topa müdahale yoktu, direkt Kezman'a yönelik bir hareket vardı. Sarı kart verildi, fakat benim görüşüme göre topa olmayan her müdahale illa sarı kartla cezalandırılması gerekmiyor. Gerektiği zaman oyunu engelliyorsa kırmızı kartla cezalandırılabilir. Fakat bu hakemin görüşüdür. Hakem kararlarını vermiştir, saygı duyalım. Umalım bundan sonraki maçlarda kriterler her iki tarafa da eşit dağıtılsın. Şimdiye kadar olmadı, ama inşallah bundan sonra olur.''
Bir gazetecinin, ''Kupa maçında 120 dakika oynayan oyuncuları ikinci yarıda değiştirmediniz. Oyuncuların hatasından söz ettiniz, sizin hatanız yok mu?''
şeklindeki sorusu üzerine, ''Ben saha içinde takımda yorgunluktan dolayı oyundan düşen oyuncu görseydim, o anda değişikliği yapardım. Benim görüşüme göre oyuncularımın (maçı kazandık) düşüncesiyle böyle oldu. Belki de oyuncu değişikliği yapabilirdim bu doğru. Oyuncularım rahatladığından dolayı bunun cezasını çektiğimizi düşünüyorum'' diye konuştu.

-''KİMSEDEN KORKUMUZ YOK''-

Zico, ligde yapacakları derbi maçlar için oyuncularına güvendiğini
vurgulayarak, ''Eğer bizim bu şampiyonluğun kilidini rakiplerimizin sahasında
açmamız gerekiyorsa açarız'' dedi.
Beşiktaş ile yapacakları derbi maçın her skora açık bir maç olacağını ifade
eden Brezilyalı teknik adam, şunları söyledi:
''Derbi maçtır her skora açıktır. Fakat biz büyük maçları oynamasını
biliriz. Çünkü büyük maçları oynamaya alışık, kaliteli futbolcularım var. Hiçbir
korkum yok. Sadece kafamızı düşündüren şeyler hangi futbolcularımızın oynayacak, hangi futbolcularımızın oynamayacak durumda olmasıdır. Sakatlıklar var, hastalıklar var. Bizi etkileyen tek şey oyuncu tercihleridir. Kimseden korkumuz yok. Fenerbahçe inanarak, mücadele ederek, azimli bir şekilde kalbiyle oynarsa, Beşiktaş maçından galip gelecek skoru alır. Bunu yapabilecek kapasitemiz olduğunu gösterdik. Kazanmak için çıkacağız, ama kazanamasak da kesinlikle kaybetmememiz gereken bir maç.''

AURELİO-RİCARDİNHO KAVGASI

Zico, Beşiktaş maçından sonra Aurelio ile Ricardinho arasında yaşanan
kavgayla ilgili bir soru üzerine, ''Maçtan sonra Aurelio ile görüştüm, sakin
olması gerektiğini söyledim. Fakat daha sonra otoparktaki olayı öğrendiğimde çok üzüldüm'' dedi.
Ailesine hakaret edildiğinde her insanın tepkisinin farklı olacağını anlatan
Brezilyalı çalıştırıcı, şöyle devam etti:
''Bazen ailenize, annenize, babanıza küfür edildiğinde değişik bir şekilde
davranabilirsiniz. Aurelio'yu hepiniz tanıyorsunuz. 6 senedir Türkiye'de oynuyor. Örnek bir futbolcu, örnek bir insan. Çok iyi bir profesyonel. Onun karakterini siz benden daha iyi biliyorsunuz. Sadece her insanın tepkisi farklı oluyor. Fakat (bazı şeyler saha içinde kalır denir) diye saha içinde istediğiniz kişiye istediğiniz hakareti yapamazsınız. Aileniz sizin için önemlidir. Saygı saha içinde başlayıp, saha dışında da devam etmelidir. Saha içinde istediğimize küfür etmeyi kabul edemeyiz ve etmeyeceğiz.''

LİGDEN ÇEKİLME KONUSU

Zico, Fenerbahçe'nin ligden çekilmesinin gündeme gelmesiyle ilgili bir soru
üzerine, bu konuda yorum yapmasının doğru olmayacağını söyledi.
''Ben bu takımın profesyoneliyim, görevim saha içindeki futbolcularımı
yönetmek'' diyen Zico, ''Bu karar yönetimimizin alacağı bir karardır. Onların
yaptığı işe saygı duyarım. Fenerbahçe Türk futbolunun temel taşlarından bir
tanesi. O yüzden bu tür kararları almadan önce bu kararları alacak kişilerin en iyi şekilde analiz edip, en iyi kararı alacağına inanıyorum. Bu tip konuları
yetkili kişilere bırakalım'' diye konuştu.
Bir gazetecinin, ''Bir futbol adamı olarak ligden çekilmeyi kabul edebilir
misiniz?'' şeklindeki sorusunu ise Zico, şöyle yanıtladı:
''Bu kadar kısa sürede böyle bir yorumda bulunmanın mantığı olduğunu
düşünmüyorum. Ben de Brezilya'da bir kulübün başkanıyım. Benim başıma böyle bir şey gelseydi, iyi bir şekilde analiz edip, bir karar alırdım. Burada da böyle olacaktır. Benim başkanı olduğum kulübümde sahamızda aleyhimize 3 tane penaltı verilmişti, çok acayip kararlarla karşılaşmıştık. Fakat böyle bir düşüncem olmamıştı, ama düşünmemiz gerekirse düşünürüz.''
Zico, Fenerbahçeli futbolculara yarın izin verdi. Sarı-lacivertliler,
Beşiktaş ile yapacakları derbi maçın hazırlıklarına 1 Mayıs Salı günü akşam
yapacakları antrenmanla başlayacak.
KURTAR: ''TEMPOYU YÜKSELTTİK VE BERABERLİĞİ YAKALADIK''

Denizlispor Teknik Direktörü Güvenç Kurtar, oyunun son bölümünde genç
oyuncuları oyuna sokarak, taktik anlayışta değişiklik yaparak 2-0'dan 2-2
beraberliği sağladıklarını söyledi.
Kurtar, Fenerbahçe'nin bu akşam iyi oynamadığını belirterek, ''Rakibimizin
son 15-20 dakika oyundan düşeceğini biliyorduk. Kısıtlı bir kadroyla mücadele
ediyoruz. Yedek oyuncularımız genç oyunculardı. Tempoyu yükselttik, genç
oyuncuları oyuna aldık ve taktik anlayışta bazı değişiklikler yaparak, 2-0'dan
2-2 beraberliği yakaladık'' dedi.şanssızdı. O maçın ikinci yarısında 4-5
farklı kazanabilirdi. Fenerbahçe, Beşiktaş maçının ikinci yarısındaki futbolunu
oynarsa bundan sonraki 4 maçı da kazanır'' şeklinde konuştu.

.haberturk.