UEFA'dan Yunanistan'a ceza

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), 13. Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde, başkent Atina'da yapılan Yunanistan-Türkiye maçında çıkan saha olayları nedeniyle Yunanistan Futbol Federasyonu'na 2 maç Atina dışında oynama cezası verdi.
Yunanistan Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, UEFA'nın, Türkiye maçında sahaya yabancı madde atılması, ırkçı ve kötü tezahüratta bulunulması ve genel olarak organizasyon bozukluğu nedeniyle Yunanistan Milli Takımı'nın yapacağı 2 maçın Atina'nın dışında oynaması cezasına karar verdiği bildirildi.
UEFA ayrıca, Yunanistan federasyonuna 61 bin Avro para cezası keserken, Yunanistan Milli Takımı'nın, 2 ve 6 Haziran tarihlerinde yapacağı Macaristan ve Moldova maçlarını başkent Atina'nın en az 250 kilometre uzağında bulunan bir statta oynamasına hükmetti.

13. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (C) Grubu'nda 24 Mart'ta Pire'nin Karaiskaki Stadı'nda yapılan ve Türkiye'nin 4-1 üstünlüğüyle sona eren karşılaşmada Yunanlı taraftarlar milli futbolculara çeşitli maddeler fırlatmış, sahaya yanıcı ve patlayıcı maddeler atılmıştı. Maçtan 1 gün sonraya denk gelen 25 Mart'ın Yunanistan tarihi açısından önemi dolayısıyla da stat içinde ve çevresinde Türkiye aleyhine çeşitli pankart ve sloganlar atılmıştı.

Anadolu Ajansı