Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Nükleer Santral Yasa Tasarısının, TBMM Genel Kurulu Gündemine Alınmasını Eleştirerek "Yangından Mal Kaçırırcasına, Ülkenin Geleceğini İlgilendiren Konularda Yasal Düzenlemeler Yapılmaktadır. Bu Durum Kabul Edilemez" Açıklamasında Bulundu.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu, nükleer santral yasa tasarısının, TBMM Genel Kurulu gündemine alınmasını eleştirerek "Yangından mal kaçırırcasına, ülkenin geleceğini ilgilendiren konularda yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Bu durum kabul edilemez" açıklamasında bulundu.

EMO Yönetim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı seçimleri ve Anayasa tartışmalarıyla siyasi belirsizlik yaşandığını belirterek, Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi Hakkındaki Yasa Tasarısı'nın
TBMM gündemine alınmasını "kabul edilemez bir durum" olarak nitelendirdi. Nükleer santrallerin kurulmak istendiği Sinop ve Akkuyu'daki yöre halkının mitinglerle gösterdikleri karşı duruşun altını çizen EMO Yönetim Kurulu, Türkiye genelinde toplanan 100 bine yakın imzayı da hatırlattı. Oda, bu tepkilere karşın nükleer santral kurma konusunda ısrar edilmesinin anti-demokratik bir yaklaşım olduğunu vurguladı.

kaynak:haberler.com