User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası
Şu an Mesleki Deneyimlerimiz kategorisindeki Koruma Toprağında Akım Var.. isimli konuyu okuyorsunuz.
    fahriacikgoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Koruma Toprağında Akım Var..

Pano imalatçısından montajlı olarak gelmiş 250 kVA bir TRP A.G. panosu devreye alındığında,koruma topraklamasında 25 A. akım var diye telefonla bir arkadaşım yardım istedi. Panonun 400 A. Ana Kompakt şalteri dahil Tüm çıkışlarını açmasını söyledim. Pensampermetreden aynı değeri okuduğunu bildirdi. O.G. den ayırıcıyı aç bırak dedim.
    Ertesi gün Panonun başına gittim.Pensampermetremi A.G panosunun koruma topraklaması barasına irtibatlı galvenizli şeride taktım.
    TRP ayırıcısını çok kısa süreli kapattırıp açtırdığımda pensampermetreden aynı akımı bende okudum.Olay doğru idi. Panonun tüm kablaj bağlantılarını kontrol ettiğimizde;
    A.G Panosunun Ana girişine bağlı ölçüye ait bölmede, Kombi sayacın 1 no.lu terminaline R fazına ait akım trafosunun s1 akım ucunun gelmesi gerekirken R barasından gelen fazın bağlandığı, 2 no.lu gerilim klemensinede akım trafosunun s1 akım ucunun bağlandığını gördüm. Sayaç terminalinden 1 ve 2 nolu uçlar yer değiştirilerek düzeltildi.
    YORUM:
    Bu bir şanstır.Her zaman insana yardım etmez.
    Eğer A.G Panosunun Koruma topraklaması sağlıklı olsa idi panoda çok büyük hasar oluşabilir, pano kullanılamaz duruma gelebilirdi.
    Bu nedenle: montajlıda gelse, kendimizde döşesek kuracağımız panolara enerji vermeden önce; tüm cıvata ve somunlarını elden geçirip,asgari düzeyde bağlantılarını kontrol etmeliyiz.

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok teşekkürler Fahri bey, tüm melekdaşlarımızın dikkate alması gereken bir konu.

fedora" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    S.a kardesım guzel bır deneyım ama topraklama saglıklı imişki problem olmamıs topraklama saglam olmasaydı problem olurdu bence topraklama trafo nötr ile karısmadıgı muddetce patlama yasanmazdı. topraklamanın mantıgı zaten x cihazın gövdesınde bulunan kacak yada statik enerjiyi topraga yollamak amacı ile yalıtmak.topraklamanı meger olcmus olsaydın degerıde paylasabılseydın keske selametle..

adem7146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu tecrübeni bizlerle paylaştığın için teşekkürler

murat48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende teşekkür ederim böylebir konuda bilgilendirdiğiniz için.

bace_81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar merkez trafolarındakı akım kesiciden sonraki akım trafosunu secerken hangı şartları göz önünde bulunduruyoruz.Bilgilendirirseniz sevinirim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler