User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Mesleki Deneyimlerimiz kategorisindeki İş Kazası ! ! isimli konuyu okuyorsunuz.
    fahriacikgoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

İş Kazası ! !

Müstakil trafo kurarak tesislerinin elektrik enerjisi ihtiyacını temin eden tüketicilerin TRP ile A.G. Dağıtım ve Kompanzasyon panoları arasında, herhangi bir kesici ve ayırıcı bulunmamaktadır.Projeleride bu doğrultuda yapılarak tasdik edilmektedir.
    A.G. Panolarının ölçü bölmelerinin kotrolunda çalışmalar genellikle enerji altında yapılması gerektiğinden çesitli iş kazaları meydana gelebilmektedir.
    Çok kısa süreli bir enerji kesintisinin yapılması zorunluluğu ortaya çıktığında,TRP ayırıcısı veya hatbaşı ayırıcının açılması uzun zaman alacağından çalışma enerji altında yapılmak zorunda kalınıyor.
    Halbuki A.G. panolarındaki Termik Manyetik şalterler, A.G. panolarının ölçü bölmesinden önce bağlanmış olsa işletmecilik açısından daha faydalı olabileceğini düşünüyorum.
    Bir anımı anlatayım.
    A.G. panosunun dizaynı gereği faz sırası kontrolunu sayaç terminalinden yapma zorumluluğu ortaya çıktı.Faz sıra gösterge aletimizin mandallarını sayaç gerilim bobinlerine taktık.A fazı gerilim klemensindeki mandal yan yatarak (iyi sıkmadı klemensi galiba) akım devresi ile kısa devre oldu. Müthiş bir kısa devre. 250 KVA pano kullanılamayacak derecede hasarlandı. O.Gerilimden sigorta atasıya kadar NH.sigortalar sakız gibi eriyip uzadı.Arkadaşlarımıza abartılı gelebilir ama tamamen gerçek yaşanmış bir iş kazası.İki metre uzağımdaki arkadaşımın bıyıkları ve kirpikleri yandı benim halimi siz düşünün.
    Teorik olarak düşündüğümüzde ; kısa devreye neden olan ölçü aletimizin küçücük mandalının yanarak kısa devrenin bitmesi gerekirdi.O kadar hasar olmaz diye düşünebiliriz. Ama olayın pratiği şu. A fazındaki faz-toprak kısa devresi sonucu oluşan ark B fazına B fazından C fazına atlayarak faz-faz kısa devresine dönüşüyor.
    Termik Manyetik şalter pano girişine monte edilmiş olsaydı, anında devreyi açar böyle büyük bir kaza meydana gelmezdi.
    Bu konularda deneyimi olan arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyorum. Saygılar..

üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun.
    benim bu konularda tecrübem yok.onun için bazı şeyleri anlamadım.
    ag panosundaki ölçü hücresi dediğiniz bölüm trafonun alçak gerilim çıkışına bağlı değilmi?siz alçak gerilim tarafındamı ölçü yapıyordunuz.küçük sigortalar niye atmadı?bağlantıları kafamda tam olarak canlandıramadım.iyi günler.

Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun.
    benim bu konularda tecrübem yok.onun için bazı şeyleri anlamadım.
    ag panosundaki ölçü hücresi dediğiniz bölüm trafonun alçak gerilim çıkışına bağlı değilmi?siz alçak gerilim tarafındamı ölçü yapıyordunuz.küçük sigortalar niye atmadı?bağlantıları kafamda tam olarak canlandıramadım.iyi günler.
    Ölçü bölmesi A.G panosunun girişinde. Trafo çıkış kablosu direk ölçü bölmesine giriyor.Ölçü bölmesi çıkışı Termik manyetik Şaltere giriyor.Arada kesici ayırıcı sigorta yok.O bölmede oluşan bir kısa devrede hasarın büyük olmasının nedenide bu zaten.

DOLUNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    219
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fahri abicim bizxzde bir cok arızaya gitigimizde saçve akım trafoları yanmış panolarla karsılasıyoruz.tıpkı senin dediğin gibi. t.m.ş.ölcüpanosu girişi yerine çıkışına koyuluyor.Bu uygulama Çeaş zamnında zorunlu olarak tutulustu benım bıldıgımkadarasıyla.sanrım sebebıde kaçak elektrik kulanımını daha aza indirmek.tabiki bu benim fıkrım.ama sunu biliyorumkı bu T.M.Ş.lerin pano cıkısına konması zorunlu tutuluyodu.simdi neresine koyarsan koy.isetr girişe ister olcüpanosunun cıkısına kabul ediliyor.

sayıgılar

ToLiveIsToDie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fahriacikgoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ölçü bölmesi A.G panosunun girişinde. Trafo çıkış kablosu direk ölçü bölmesine giriyor.Ölçü bölmesi çıkışı Termik manyetik Şaltere giriyor.Arada kesici ayırıcı sigorta yok.O bölmede oluşan bir kısa devrede hasarın büyük olmasının nedenide bu zaten.
    Karde$im oncelikle kazadan dolayi gecmi$ olsun, bahsettigin "trafo ciki$ kablosu direk olcu hucresine giriyor" tabirini yanli$ yazdigini umuyorum, Trafodan ister AG ister OG olsun panoya giri$ine mutlaka kesici veya ayriciya baglanmasi gerekir. Aksi taktirde ba$iniza gelen olayda panolarin kullanilamaz hale gelmesi transformatorede yansiyabilir, trafonun patlamasina sebep olabilirdi. Iyi calismalar...

Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sn.ToLiveIsToDie arkadaş yanlış yazmadım.Alıntıda da belittim.Trafo A.G. kablosu arada kesici ve ayırıcı olmaksızın ölçü bölmesine girer.Teknik şartnamelerde bunu gerektirir.Bazı TEDAŞ bölgeleri Dolunay arkadaşımızında belittiği üzere bu konuda esneklik gösteriyor.Ama bazı bölgelerde TMŞ'yi A.G. pano girişine ölçüden önceye bağladığında Kabulünü yaptıramazsın.Anlatmak istediğim bu.Konuyu kişilerin insiyatifinden çıkarıp mevzuat dahiline alabilmek.Saygılar

Alıntı fahriacikgoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence teknik olarak hangisi güvenli olacaksa o yapılmalı.eğer sakıncası varsa
    "birileri hırsızlık yapar" düşüncesi ile hareket etmek yanlış.önce teknik uygulanmalı.sonra suistimale karşı tedbir başka yollardan aranmalı.

a_r_k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşa geçmiş olsun.ders alınacak hususlar var.

talebe34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok büyük geçmiş olsun...

apocalypse_35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun hocam

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler