User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Yüksek Gerilim kategorisindeki [Soru] Ağaç Direklerin Tepe Kuvvetleri? isimli konuyu okuyorsunuz.
    musti_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

[Soru] Ağaç Direklerin Tepe Kuvvetleri?

arkadaşlar ağaç direklerin tepe kuvvetleri ile ilgili bi kaynak bulamadım.

Daha önce Ağaç direklerle ilgili AG ENH hazırlayan bi arkadaş varsa yardımcı olursa sevinirim.

özellikle 8m lik ve 9m lik ağaç direklerin tepe kuvvetleri lazım.

Konular
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gerek kalmadı, kendim buldum.

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ağaç direklerin tepe kuvvetleri sanırım TELECOM un ilgili şartnamelerinde bulunur...

umitsaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ağaç direkler taşıyıcı direk olarak kullanılırlar. Durdurucu direk olarak kullanılmazlar diye hatırlıyorum. Bu nedenle tepe kuvvetini hesaplamaya gerek yoktur. Durdurma noktalarında demir veya beton direk kullanılmalıdır.

Konular
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı umitsaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ağaç direkler taşıyıcı direk olarak kullanılırlar. Durdurucu direk olarak kullanılmazlar diye hatırlıyorum. Bu nedenle tepe kuvvetini hesaplamaya gerek yoktur. Durdurma noktalarında demir veya beton direk kullanılmalıdır.
    Atilla Yunusoğlu'nun Orta Gerilim Enerji Nakil Hatları kitabında doyurucu bili var.

Bu Kaynağa göre de Ağaç direkler Durdurucu ve nihayet direği olarak kullanılabilir.

Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beton direklerin tepe kuvvetleri arttıkça kalınlıkları da artar. Ağaç direkte direğin çapını belli oranda arttırsan bile tepe kuvveti ağacın cinsine göre farklılık göstermesi gerekir. Atilla Yunusoğlunun kitapları bende de mevcut orda yazsa bile durdurucu olarak kullanmak bence yanlış. Daha önce Kars ilinde görev yaptım. Orada ağaç direk çok yaygın kullanılıyordu. Ağaç direkler taşla sıkıştırılıp toprakla dipleri örtüldüğünden çok yan yatıyordu. Bu konuda defalarca bilirkişilik yaptım kışın kar ve rüzgar yüküne dayanamayan direk eğiliyor. Baharda ekin biçen çiftci akıma kapılıyor. Sağlıklı değildir. Hele batı bölgelerinde TEDAŞ tan enerji müsaadesi aldığınızda kritik bir yükseklik söz konusu ise 2. bölgede proje hazırlıyorsanız şablonu 3. bölgede askı vs yapın diye bilirler. Atilla Yunusoğlunun kitaplarını çok inceledim fakat ağaç direk ilgimi çekmemişti. Fırsatını bulursam tekrar inceliyeceğim

Konular
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı umitsaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beton direklerin tepe kuvvetleri arttıkça kalınlıkları da artar. Ağaç direkte direğin çapını belli oranda arttırsan bile tepe kuvveti ağacın cinsine göre farklılık göstermesi gerekir. Atilla Yunusoğlunun kitapları bende de mevcut orda yazsa bile durdurucu olarak kullanmak bence yanlış. Daha önce Kars ilinde görev yaptım. Orada ağaç direk çok yaygın kullanılıyordu. Ağaç direkler taşla sıkıştırılıp toprakla dipleri örtüldüğünden çok yan yatıyordu. Bu konuda defalarca bilirkişilik yaptım kışın kar ve rüzgar yüküne dayanamayan direk eğiliyor. Baharda ekin biçen çiftci akıma kapılıyor. Sağlıklı değildir. Hele batı bölgelerinde TEDAŞ tan enerji müsaadesi aldığınızda kritik bir yükseklik söz konusu ise 2. bölgede proje hazırlıyorsanız şablonu 3. bölgede askı vs yapın diye bilirler. Atilla Yunusoğlunun kitaplarını çok inceledim fakat ağaç direk ilgimi çekmemişti. Fırsatını bulursam tekrar inceliyeceğim
    Büyük kuvvetler konusunda haklısın ama benimkinde 3x16+25 AER çekilecek.

bu kablonunda ağırlığı belli. Burda beton kullanırsam yanlış olur. Çünkü gerek yok. her halükarda tepe kuvveti yetecek. ben sadece prosedür yerini bulsun diye projemde hesapları yapmak istedim.

Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alpek kabloda ağaç direk kullanılabilir tabiki. OG sanmıştım. Mümkünse A tipi demir direk yapmak daha mantıklı. Şöyleki A tipi demir direk yaklaşık 150 - 200 kğ demirle yapılabilir. İşçilik dahil demir direği 1,5 -2 YTL ye yaptırabilirsiniz. Kaba olarak direğin maliyeti 250 YTL ye gelir. Ağaç direği 200 YTL den aşağı alamazsınız.

Fevzi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

tecrubeli ve bilgili insanlardan yararlanabilmek cok guzel.. devamını bekliyoruz..

İyi çalışmalar

baspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ağaç direkler genellikle köy şebekelerinde kullanılmaktadır.TEDAŞ tarafından yıllık ihtiyaç oranında ağaç direk imal eden yerlerden(emprenyeli) alınır.Kurum malzemesi olarak keşfe tabidir.Projelendirirken A:Ağır O:Orta H:hafif şeklinde adlandırılır.Bahsedildiği gibi 3 çeşit adlandırılır.Taşıyıcı olarak kullanılır.Eski şebekelerde lente yapılarak branşman hatta nihayet kullanıldığıda görülebilir.
    Genelde insanımız nedense beton direk olması taraftarı.Nihayetinde iletilen enerji aynı olsada görüntüden hoşlanmamasından sanırım benim evimin önüne neden ağaç direk verildi diye isyan eder.Buda ilginç bir not

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler