Slm arkadaşım.
Ben daha önce buna benzer bir iş yapmıştım. Benden eski bir un fabrikasının topraklama hattını yenilememi istediler, fakat fabrikanın zaten bir topraklama hattı yoktu. Böyle eski tesisatlarda topraklama olarak nötrün toprağa kısa devre edilmesine sıkça rastlanır. Eski tesisatlarda ki nötr iletkeninin izolesiz, çıplak telden çekilmesi olayı yani. Bu tür tesisatlarda öncelikle yapman gereken nötr hattının toprak ile bağlantısını bulup ayırmaktır.Nötr çıplak tel ile çekilmiş ise nötr hattını da komple değiştirmelisin. Nötr izoleli bir tel ile de çekilmiş olabilir fakat, topraklama rastgele, birkaç yerden yapılmış olabilir yani tesisatın eski olması nedeni ile bir bara sistemi yoktur. Sonuç olarak nötr iletkenini topraktan tamamen ayırmalısın. Çekilecek olan yeni toprak hattının, var olan sıva üstü veya altı borulardan geçirmek zor olabilir fakat doğru olanı budur. Topraklama işlemini kurulu güce göre levha veya çubuk ile yapabilirsin. Tesisata eklenen topraklama hattında her priz için ayrı bir topraklama hattı çekilmesi ve bu hatların dağıtım panosunda bir bara ile birleştirilmesi güzel olur fakat eski tesisatlarda boruların durumuna göre hareket edilmesi kaçınılmazdır. Bu arada bir başkası için ne kadar önemli beni ilgilendirmez ama ben; sarı-yeşil izoleli antikron kablonun dışında herhangi bir kablo ile kesinlikle topraklama işlemi yapmam.