User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
21 sonuçtan 11 ile 20 arası
Şu an Topraklama Sistemleri kategorisindeki eski bir evin topraklama sorunu.... isimli konuyu okuyorsunuz.
    elektrik_54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kaçak akım rölesi konmıyacaksa eger, topraklamayı yapıp panoya getirdikten sonra nötr ile birleştirilebilir ve prizlerde nötrden top. ayagına köprü atılabilir,sonrasında besleme olarak gelen nötr e 40amper bir sigorta koyarak halledilebilir. yalnız topraklama çok sağlam yapılmalı. (eger tesisatı deiştirme imkanı yoksa)

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı elektrik_54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaçak akım rölesi konmıyacaksa eger, topraklamayı yapıp panoya getirdikten sonra nötr ile birleştirilebilir ve prizlerde nötrden top. ayagına köprü atılabilir,sonrasında besleme olarak gelen nötr e 40amper bir sigorta koyarak halledilebilir. yalnız topraklama çok sağlam yapılmalı. (eger tesisatı deiştirme imkanı yoksa)
    KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE AGDEN BESLENEN İŞLETMELERDE (MÜŞTEREK TRAFO YOKSA) NÖTR VE KORUMA BİRLEŞTİRİLEMEZ... TN SİSTEM BU DEĞİLDİR.!! YANLIŞ BİLGİLENDİRMELER VERMEYELİM. NÖTR VE KORUMA SADECE VE SADECE ÖNCELİKLE TRAFONUN GİRİŞ KISMINDA BİRLEŞTİRİLMELİDİR. YIULDIZ NOKTASI TRAFO GİRİŞİNDE BİRLEŞTİRİLMEDEN PRİZLERDE P-PE BİRLEŞTİRMEK TN SİSTEM DEĞİLDİR. (ÇEVRİM EMPEDANSI YÜKSELMESİNE DE YOL AÇABİLİR)

ESKİ TİP SIFIRLAMA ASLA TN SİSTEM DEMEK DEĞİLDİR.
    BKZ. DAHA ÖNCE AÇMIŞ OLDUĞUM TN SİSTEM KONUSU

Konular
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hunca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE AGDEN BESLENEN İŞLETMELERDE (MÜŞTEREK TRAFO YOKSA) NÖTR VE KORUMA BİRLEŞTİRİLEMEZ... TN SİSTEM BU DEĞİLDİR.!! YANLIŞ BİLGİLENDİRMELER VERMEYELİM. NÖTR VE KORUMA SADECE VE SADECE ÖNCELİKLE TRAFONUN GİRİŞ KISMINDA BİRLEŞTİRİLMELİDİR. YIULDIZ NOKTASI TRAFO GİRİŞİNDE BİRLEŞTİRİLMEDEN PRİZLERDE P-PE BİRLEŞTİRMEK TN SİSTEM DEĞİLDİR. (ÇEVRİM EMPEDANSI YÜKSELMESİNE DE YOL AÇABİLİR)

ESKİ TİP SIFIRLAMA ASLA TN SİSTEM DEMEK DEĞİLDİR.
    BKZ. DAHA ÖNCE AÇMIŞ OLDUĞUM TN SİSTEM KONUSU

bunlar yüzlerce evlerde yapılmış uygulamalar.üşengeçlikten yada dogru bilindiginden. kesinlikle yanlış demişsiniz sebeplerini sıralarmısınız? mesela ne gibi sorunlarla karşılaşırız bunu yaparsak?

fahriacikgoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı elektrik_54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım Sn.Hunca bu iş yanlış-böyle yapmayın demiş. A.G şebekelerinde çok yanlış bir uygulama olduğunu belirtmiş.Katılıyorum.

Kesinlikle ve kesinlikle Tedaş'ın A.G. şebekesinden beslenen kullanım alanlarında koruma topraklaması ile şebeke Nötr'ünü birleştirmeyiniz.Ne sayaç panosunda, Ne de Prizlerde. ( Piyasada sıfırlama diye tabir edilir.Geçici olarak mecburiyetten dolayı yapmış olsanız bile kalıcı hale getirmeyiniz.)

1- Prizlerde yaptınız varsayalım(KRK da kullanmıyorsunuz)= Sizin konutunuzun beslendiği hat üzerinde faz-nötr değişimlerinde ( istisnada olsa olabilir ! ) alıcılarınızın gövdelerinde direk 220 V. olacaktır.Ölümcül kazalara neden olabilir.

2- Konutunuzun veya işyerinizin beslendiği A.G. kolunda, şebeke nötr iletkeni koptuğunda, o koldan beslenen diğer tüketicilerin akım dönüşleri sizin topraklama iletkeninizden olacağından tesisatınızda hasar oluşabilir.

NOTört daireli apartmanda oturduğum bir zamanda saat 19.00 sularında elektrik kesildi.Kontrol ettim.Şebeke nötr'ü dam direği içinden kesilmiş.Faz var Nötr yok dairelerde.Kendi oturduğum daireden nötr'ü su tesisatının toprağa en yakın bölümüne irtibatladım.Elektrikler yandı.Ama toprağa irtibatladığım iletkende 27 A. akım geçiyordu.Ertesi güne kadar öyle idare ettik.

Bu anımı neden naklettim.Dört dairenin akım dönüşü 27 Amper.Birde mahallenin bir kolunu düşünün 30 Ad. konutun olduğu bir kol.Tüm binaların akım dönüşleri sizin topraklama iletkeniniz üzerine binecektir. Saygılar..

fahriacikgoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar bizim mesleğimizde topraklamadan kesinlikle ödün verilmez.Eski binalarda olsa yapacağın keşfe kaçak akım rölesini mutlaka dahil etmeni isterim.Eğer kabul ettiremiyorsan senin anlatımında eksik olduğunu düşünürüm.Saygılar

Konular
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fahriacikgoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım Sn.Hunca bu iş yanlış-böyle yapmayın demiş. A.G şebekelerinde çok yanlış bir uygulama olduğunu belirtmiş.Katılıyorum.

Kesinlikle ve kesinlikle Tedaş'ın A.G. şebekesinden beslenen kullanım alanlarında koruma topraklaması ile şebeke Nötr'ünü birleştirmeyiniz.Ne sayaç panosunda, Ne de Prizlerde. ( Piyasada sıfırlama diye tabir edilir.Geçici olarak mecburiyetten dolayı yapmış olsanız bile kalıcı hale getirmeyiniz.)

1- Prizlerde yaptınız varsayalım(KRK da kullanmıyorsunuz)= Sizin konutunuzun beslendiği hat üzerinde faz-nötr değişimlerinde ( istisnada olsa olabilir ! ) alıcılarınızın gövdelerinde direk 220 V. olacaktır.Ölümcül kazalara neden olabilir.

2- Konutunuzun veya işyerinizin beslendiği A.G. kolunda, şebeke nötr iletkeni koptuğunda, o koldan beslenen diğer tüketicilerin akım dönüşleri sizin topraklama iletkeninizden olacağından tesisatınızda hasar oluşabilir.

NOTört daireli apartmanda oturduğum bir zamanda saat 19.00 sularında elektrik kesildi.Kontrol ettim.Şebeke nötr'ü dam direği içinden kesilmiş.Faz var Nötr yok dairelerde.Kendi oturduğum daireden nötr'ü su tesisatının toprağa en yakın bölümüne irtibatladım.Elektrikler yandı.Ama toprağa irtibatladığım iletkende 27 A. akım geçiyordu.Ertesi güne kadar öyle idare ettik.

Bu anımı neden naklettim.Dört dairenin akım dönüşü 27 Amper.Birde mahallenin bir kolunu düşünün 30 Ad. konutun olduğu bir kol.Tüm binaların akım dönüşleri sizin topraklama iletkeniniz üzerine binecektir. Saygılar..
    prüleme işlemi yapılırken ana beslemeden gelen nötr e 40 amper w otomat koymalıyız diye belirtmiştim bu w otomatın görevini anlamışsınızdır sanırım bu bahsettiginiz tehlikeler dışındaki tehlikelerden bahsedelim.

gecekusu_0144 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    topraklama levhaları hala kulanılıyormu? yoksa artık sadece topraklama çubuklarımı kullanılıyor...ben yönetmelik değişti diye hatırlıyorum ama ....

Konular
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    her ikiside kullanılıyor yalnız sen bakır çubuk kullan bence

ferhatnusret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk mesajında bütün evlerde tesisatın sıva üstü olduğunu zaten söylemişsin. Dolayısıyla yine bir sıva üstü pvc kanalla toprak hattını ilgili prizlere taşıyabilirsin yani sigorta kutularına uğramadan direk elektrotlardan uygun bir kanal ya da boru içinde prizlere taşırsın.

jeneratörcü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Slm arkadaşım.
    Ben daha önce buna benzer bir iş yapmıştım. Benden eski bir un fabrikasının topraklama hattını yenilememi istediler, fakat fabrikanın zaten bir topraklama hattı yoktu. Böyle eski tesisatlarda topraklama olarak nötrün toprağa kısa devre edilmesine sıkça rastlanır. Eski tesisatlarda ki nötr iletkeninin izolesiz, çıplak telden çekilmesi olayı yani. Bu tür tesisatlarda öncelikle yapman gereken nötr hattının toprak ile bağlantısını bulup ayırmaktır.Nötr çıplak tel ile çekilmiş ise nötr hattını da komple değiştirmelisin. Nötr izoleli bir tel ile de çekilmiş olabilir fakat, topraklama rastgele, birkaç yerden yapılmış olabilir yani tesisatın eski olması nedeni ile bir bara sistemi yoktur. Sonuç olarak nötr iletkenini topraktan tamamen ayırmalısın. Çekilecek olan yeni toprak hattının, var olan sıva üstü veya altı borulardan geçirmek zor olabilir fakat doğru olanı budur. Topraklama işlemini kurulu güce göre levha veya çubuk ile yapabilirsin. Tesisata eklenen topraklama hattında her priz için ayrı bir topraklama hattı çekilmesi ve bu hatların dağıtım panosunda bir bara ile birleştirilmesi güzel olur fakat eski tesisatlarda boruların durumuna göre hareket edilmesi kaçınılmazdır. Bu arada bir başkası için ne kadar önemli beni ilgilendirmez ama ben; sarı-yeşil izoleli antikron kablonun dışında herhangi bir kablo ile kesinlikle topraklama işlemi yapmam.[/B][/B]

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)