+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 22 Temmuz'dan Sonra 'Dokunulacak' Vekiller

 1. #1
  Forum Yöneticisi hunca is on a distinguished road hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2006
  Bulunduğu yer
  Turkey
  Mesajlar
  1.421
  Konular
  721

  Thumbs down 22 Temmuz'dan Sonra 'Dokunulacak' Vekiller


  Milletvekili Aday Listelerine Giremeyen AKP'den 33, CHP'den 15, Anavatan'dan 7, DYP'den 1 ve 3 Bağımsız Milletvekiline Mahkeme Yolu Göründü.

  Haklarında dokunulmazlık dosyaları olan ve 22 Temmuz Genel seçimlerinde aday gösterilmeyen 55 milletvekiline mahkeme yolu göründü. Listeye giremeyen AKP'den 33, CHP'den 15, Anavatan'dan 7 ve bağımsız 3 milletvekiline yargı yolu açıldı.

  Başbakan, bakan ve diğer milletvekilleriyle ilgili TBMM'de 22. Dönem 251 kişi hakkında dosya bulunuyor. AKP'de 83, CHP'de 34, Anavatan'da 7, DYP'de 1 ve 3 bağımsız olmak üzere toplam 128 milletvekili hakkında dokunulmazlık dosyası bulunuyor. Dokunulmazlık dosyası bulunan vekillerin seçilememesi halinde, haklarındaki dosyalar da tozlu raflardan indirilecek.

  AKP'LİLERİN DOSYASI KABARIK

  22. Dönem Meclis'te 251 milletvekili hakkında okunulmazlık dosyası bulunuyor. Bunlardan 83 milletvekili hakkında ki dosya AKP'lilere ait. Aralarında Başbakan Erdoğan ve bazı bakanlar bulunduğu dokunulmazlık dosyaları ve suçlar şöyle:

  "Recep Tayyip Erdoğan: Görevi kötüye kullanma. Abdülkadir Aksu, Abdullah Gül: Kayıp trilyon davası kapsamında özel evrakta sahtecilik ve Siyasi Partiler Yasası'na (SPY) muhalefet. Kemal Unakıtan: Evrakta sahtecilik. Mustafa Açıkalın, Adem Baştürk: İhaleye fesat karıştırma. Mustafa Açıkalın, İdris Naim Şahin, Adem Baştürk, Zülfü Demirbağ, Selami Uzun, Mustafa Ilıcalı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki uygulamalarında ihaleye fesat karıştırma, cürüm işlemek için teşekkül oluşturma, emniyeti suiistimal, gerçeğe aykırı beyan. Adem Baştürk, Nevzat Pakdil, Mustafa Açıkalın, Hüseyin Besli: Nitelikli zimmet. Erol Tınaztepe: Tedbirsizlik, dikkatsizlik, yaralamaya sebebiyet verme. Fahri Çakır: Bina yıkılmasına ve ölüme neden olma. Adem Baştürk: Görevi kötüye kullanma. Vedat Melik: Evrakta sahtecilik. Emin Tutan, Ali Temmur: Kayıp trilyon davasında evrakta sahtecilik ve SPY'ye muhalefet. Mustafa Eyiceoğlu: Görevde keyfi muamele, adli görevi ihmal. Hanefi Mahçiçek: Görevi kötüye kullanma. Asım Aykan: Görevi kötüye kullanma. Mehmet Erdemir: Müessir fiil ve hakaret. Ahmet Koca: Yetkili mercilerin emirlerine riayetsizlik. Mehmet Salih Erdoğan: Müessir fiil. Akif Gülle: Devlet ihalesi Yasası'na aykırılık. Mahfuz Güler: Görevi kötüye kullanma, resmi evrakta sahtecilik. Ali Sezal: Yıkım kararını uygulamamak. Metin Kaşıkoğlu: Avukatlık görevini kötüye kullanmak. Hüseyin Ordu: Görevli memura hakaret, İbrahim Köşdere: Yedieminlik görevini kötüye kullanma. Adem Baştürk, Nevzat Pakdil: Zimmet. İdris Naim Şahin: İhaleye fesat. Mehmet Sekmen: Usulsüz arsa tahsisi. Mustafa Çakır: Çek Yasası'na muhalefet. Mustafa Ilıcalı, Adem Baştürk: Görevi ihmal. Müfit Yetkin: Evrakta sahtecilik.

  BÖLÜNMEZ'E SON DAKİKA SÜPRİZİ

  Meclis'e Mardin'den bağımsız olarak giren Süleyman Bölünmez, önce AKP'den ili memleketinden 2. sıra adayı olarak gösterildi. Bölünmez hakkında ortaya atılan iddialar AKP içinde büyük rahatsızlık yarattı.

  AKP "içinden adaylıktan çekil" baskılarının artması üzerine, Süleyman Bölünmez milletvekili adaylığından istifa ettiğini açıkladı. Bölünmez hakkında ki suçlar ise şöyle; Adam yaralama, hakaret ve tehdit. Öte yandan Süleyman Bölünmez 2001 yılındaki "Fırtına Operasyonu" kapsamında akaryakıt kaçakçılığı iddiasıyla Antalya'da tutuklandı ve 6 ay cezaevinde yattı. Bölünmez, tahliye olduktan sonra adaylığını koyduğu 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde Mardin'den bağımsız milletvekili olarak seçildi.

  BAŞBAKAN VE BAKAN DOSYALARI İÇİN YASAK

  Başbakan ve bakanlarla ilgili dosyaları özel bir kasada sakladığı, Anayasa ve Adalet komisyonu'nun herhangi bir üyesinin Başbakan ve bakanlar hakkındaki suçlamaları içeren dosyadan fotokopi almalarını yasakladığı belirtiliyor. Kuzu'nun denetim altında dosyalardan fotokopi alınmamak kaydıyla okumasına izin verdiği öne sürülüyor.

  HIRSIZLIKTAN DOLANDIRICILIĞA KADAR

  Milletvekilleriyle ilgili TBMM'de bekleyen suçlamalarla ilgili dosyalarda yer alan iddialardan örnekler:

  Devlet İhale Kanunu aykırılık, görevi kötüye kullanmak ve resmi evrakta sahtekarlık, resmi alım-satımlara fesat karıştırmak, avukatlık görevini kötüye kullanmak, görevi suistimal, görevde müessir fiil, hakkı olmayan yere tecavüz, yalan beyanda bulunmak, görevde yetkiyi kötüye kullanmak, hizmet sebebiyle emniyeti suistimal, bir kısım kooperatiflere usulsüz arsa tahsis etmek, sahte olarak tanzim edilen resmi evrakı bilerek kullanmak, teşekkül halinde akaryakıt kaçakçılığı, kurumu zarara uğratmak, kamu kurumunu dolandırmak, , gerçeğe aykırı puantaj bildirimlerine dayanarak haksız ödemelere neden olmak, görevli memura hakaret, hırsızlık, faili belli olmayacak şekilde adam yaralamak, tehdit, cezaevine yasak madde sokmaya çalışmak, kaçak su hattı çekmek suretiyle hırsızlık, kaçak elektrik kullanmak, silahlı yağma suçuna azmettirmek.

  LİDERLER VE BAKANLAR

  Başbakan Erdoğan hakkında iddia edilen suç ; görevi ihmal, zimmet, kamu taşıma biletlerinde kalpazanlık, resmi evrak ve kayıtlarında sahtecilik.

  Baykal ile ilgili dosyada ise; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na aykırı davranmak suçunu işlediği iddiası bulunuyor.

  Gül hakkında düzenlenen dosyada ise, "Özel evrakta sahtecilik ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'na muhalefet" iddiası yer aldı.

  CHP'NİN SUÇ DOSYALARI

  Mevlüt Aslanoğlu: Hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal. Hakkı Ülkü: Görevi kötüye kullanma (iki dosya). Sefa Sirmen: Görevi kötüye kullanma, görevde yetkiyi kötüye kullanma, usulsüz geçici işci çalıştırma, ihale mevzuatına aykırı davranma, resmi alım- satımlara fesat karıştırma. Yaşar Tüzün: Görevi kötüye kullanma. Fikret Ünlü: Avukata hakaret. Feramuz Şahin: Zimmet (iki dosya), görevi ihmal. Fahrettin Üstün: Görevi kötüye kullanma. Naci Aslan: Bilerek sahte evrakı kullanma, görevli memura hakaret. İsmail Değerli: Fazla ve yolsuz ödemeye sebebiyet verme, görevi kötüye kullanma ve sınavda usulsüzlük. Tacidar Seyhan: Ölüme sebebiyet verme.

  DYP'NİN TEK SUÇ DOSYASI

  22. Dönem Meclis'te, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar hakkında tek suç dosyası var.

  Ağar hakkında düzenlenen dosyada, "Susurluk yakınlarında meydana gelen trafik kazasında vefat eden Mehmet Özbay kimlikli Abdullah Çatlı ile Yaşar Öz adlı kişide ele geçirilen silah taşıma izin belgelerini sahte tanzim ettiği" iddiası yer alıyor.

  SEÇİLMEYE ENGEL SUÇLAR

  TBMM Anayasa Komisyonu'nun, 'dönem sonuna' ertelettiği dosyalardan büyük bölümünü Anayasa'nın 76. maddesinde düzenlenen, görevi kötüye kullanma, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, zimmet gibi 'milletvekili seçilmeye engel' yüz kızartıcı suçlar oluşturuyor.

  AKP LİSTE DIŞI KALAN VE DOKONULACAK MİLLETVEKİLLERİ

  Mehmet Kerim Yıldız, Orhan Yıldız, Mahfuz Güler, İbrahim Köşdere, Ali Yüksel Kavuştu,
  Muzaffer Külcü, Osman Nuri Filiz, Fahri Çakır, Ali Ayağ, Zülfü Demirbağ,
  Mustafa Ilıcalı, Ali Temur, Sabri Varan, Ali Sezal, Hanefi Mahçiçek, Ali
  Öğüten, Hasan Bilir, Yüksel Çavuşoğlu, Adem Baştürk, Halil Ürün, Mehmet
  Kılıç, Remzi Çetin, Erdoğan Özegen, Mahmut Uğur Çetin, Mustafa Eyiceoğlu,
  Öner Gülyeşil, Orhan Taş, Mehmet Ergün Dağcıoğlu, Resul Tosun, Mehmet
  Erdemir, Cahit Can, İsmail Soylu, listelerde kendilerine yer bulamayan ve
  hakkında dosyalar bulunan isimler arasında yer aldı.

  CHP'DE 15 VEKİLE DOKUNULACAK

  CHP'de toplam 38 milletvekilinin dokunulmazlık dosyası bulunurken, CHP
  yönetimi bunlardan 15'ini yeni parlamentoya aday göstermedi. CHP'de
  listelerde yer bulamayan ancak dosyası olan vekillerin isimleri şöyle: Naci
  Aslan, İsmail Değerli, Memduh Hacıoğlu, Hakkı Ülkü, Muharrem Toprak, Fikret Ünlü, Mehmet Siyam Kesimoğlu, Sefa Sirmen, Muharrem Kılıç,
  Vahit Çekmez, Mehmet Vedat Melik, Hüsnü Güyüldar, Nadir
  Saraç, Halil Tiryaki, Salih Gün, Mehmet Ali Arıkan ve Yavuz Altınorak.

  kaynak: ANKA

  www.burelenerji.com
  Çözüm Ortağınız......

 2. #2
  Administrator WebMaste® isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır. WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2004
  Bulunduğu yer
  Turkey
  Mesajlar
  887
  Konular
  224
  hunca... kımseyı tutmam ama sadece etrafına bır bak kac tane kuş grubu araba kaldı dogan sahın ne kadar kotuyuz desekte tum memleket olarak sınıf atladık...

  saygılar
  İstanbul 7/24 Elektrik Arıza

  Elektrik Arıza

 3. #3
  Super Moderator gold is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Bulunduğu yer
  Muğla
  Mesajlar
  239
  Konular
  70
  evet herkes araba alıyo borcunu ödeyemiyo herkesin bankaya borcu var bankalar güzel para kazandı sattıktan sonra 2 tane bankamız kaldı onlarda satılacakç herneyse sınıf atlayamadık öyle gözüküyoruz. sıcak para bitince napıcaz acaba.gerçi satacak bi kaç yer daha var onlarda satılır 2-3 yıl daha sorun olmaz gibime geliyor. ya sonra. o zaman belli olacak sınıf atlayıp atlayamadığımız

 4. #4
  Administrator WebMaste® isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır. WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2004
  Bulunduğu yer
  Turkey
  Mesajlar
  887
  Konular
  224
  haklısın gold ama bızım türk ınsanımızın ozellıgı bu hepımız boyleyız..elımıze ufacık bır fırsat gecse hemen car cur ederız.kredı kartı borcu kredı borcu olanlara hıc acımam ayagını yorganına gore uzatacaksın..bankaların en buyuk stratejısı en ıyı musterı borcunu odemeyen musterıdır.

  basıt bır hesap bugun sız calısorsunuz 800 1000 ytl maas esınız calısıyor 800 ytl maas alıyor dıyelım .ıstedıgınız her turlu arabayı alabılırsınız.anlatmak ıstedıgım buydu.

  saygılar
  İstanbul 7/24 Elektrik Arıza

  Elektrik Arıza

 5. #5
  Elektrik Forum Yeni Üye üye is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  25
  Konular
  2
  bu milletvekili dokunulmazlığı Türkiyenin en temel meselesi.hiç konuyu sulandırmadan derhal kaldırılmalı.
  ama başbakan ve bakanların bile dosyası varken biraz zor bu işler.

+ Konuya Cevap Yaz

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Elektrik Arıza