User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası
Şu an Mesleki Deneyimlerimiz kategorisindeki yeni mezun (yardımcı olur musunuz?) isimli konuyu okuyorsunuz.
    kombaldak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

yeni mezun (yardımcı olur musunuz?)

Merhabalar Ben elektrik mühendisliği bölümünü yeni bitirdim Bursada oturuyorum Yalnız şuna bir açıklık getireyim "okulda vermem gereken bütün dersleri verdim sadece son dönemde bitirme projesini alamamıştım diplomam yok yani onuda önümüzdeki dönem sonunda alıcam inşallah (ocak 2008)" Sizden isteğim, bundan sonra tecrübe kazanma adına neler yapabileceğim konusunda bana yardımcı olmanız
    Okulda edindiğim teorik bilgimin fena olmadığına inanıyorum Ancak okulun büyük ölçüde bitmiş olmasına rağmen "sudan çıkmış balık gibi" hissediyorum kendimi Sanki hiçbir işe yaramayan biriymişim gibi
    Bursada yeni mezunları bünyesine alıp yetiştiren bir şirket yada bir fabrika bilen varsa bildirirse çok sevinirim Şu durumda İŞİN ÇOK YOĞUN OLMASI YADA ÜCRETİNİN AZ OLMASINDA DEĞİLİM Bana pratik anlamda verebilecek ne kadar çok şeyi olursa o kadar iyi
    Ayrıca askerlik sorunumunda olmayacağını düşünüyorum Çünkü Uludağ Üniversitesinde işletme masteri yapma planım var Yani en azından 3 senelik bir zamanım var Bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum
    İlgilenen herkese şimdiden teşekkürler...

angel_indark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selamlar yeni mezun arkadas...cok fazla yardım olamıcam benimde 1 yıllık bir is tecrübem var sadece henuz cok yeniyim ve öğrenicek çok sey var ve bunlar okulda öğrendiklerimizle hiç ilgisi olmayan seyler.. tek söyleyebileceğim birilerinin seni yetiştirmesini bekleme bu hiç olmıcaktır. hatta iş dunyasında kuyu kazmaya calısan cok kişi vardır..bu nedenler kendi kendini yetiştirmeye bak nette arayıpta bulamıcan bir sey yok.. münkün oldugu kadar arastır ve oku gerisi gelicektir zaten... iş yasamında basarılar..

Yıldırım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşım karamsarlığa kapılma yeter efendilikten ödün verme yeter,kimse anasının karnında öğrenmiyor bu işleri,hiç kimsede elinde kontrol kalemi ile dünyaya gelmiyor,en büyük deneyimi şantiyelerde kazanırsın,kesinlikle ama kesinlikle hemen proje,og,ag,işlerine girme meslekten uzakta kalırsın,şantiyelerdeki deneyim hiçbirşeye benzemez.Kasıntı yapmadan soracaksın karşındaki usta veya çırak olsa bile unutma o adam senin 1 veya 2 sene sonra birdaha göremiyecek hani şimdi sorarsam rezil olcam sorusunu aklına bile getirme.Türkiye genelinde o kadar fazla dalda şantiye varki cv'ni heryere bırak senin diplomanı kullanmak için bile arayan olacaktır.Şimdiden başarılar.

20redlayn08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhabalar
    meslegimiz gereği hızla gelisen bir teknoloji icerisindeyiz onemli olan buna ne kadar uyum saglayabiliyoruz
    bu meslegin temelini kazanmak yetiyor gerisi ne ekersen onu bicersin gibi birsey her sey kendinde bitiyor
    okul bittikten sonra ne yapacam die kaygılanmaya gerek yok okullarda werilen egitim cok yetersiz
    mesela ben calısmaya baslamadan once kontaktorun elmaya mı armutamı benzedigini bilmiyordum we eminim ki benden sonra bu yoldan gelen kimse bilmiyordur cunki panolar uzerinden egitim weriliyor iceride kurulu bi sistem war sen sadece temelini goruyosun
    yani anlatılacak sey cok
    bence onemli olan okuldan sonra kendini ne kadar yetistirebildigin
    arkadasında soyledigi gibi sorun bilmediginizi ben bu isin okulunda okudum sorarsam ayıp olur die birsey yok
    akıl akıldan ustundur.......

Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba arkadaslar
    calıstıgım fabrikada elektrikli seramik cam metal tavlama fırınları imal ediyoruz bu aralar fuar icin hazırlanıyoruz makina imalatcısı oldugumuz icin urettigimiz fınınlarda kantal a1 krom ve nikel alasımlı teller kullanıyoruz seramik bir boru uzerine bobin misali bu tellerden war uzerinden elektrik gecince kızarıyor ortamda yuksek dereceye dayanıklı izolasyon tuglaları ile korundugundan iceride sıcaklık artısı oluyor bu 1200 dereceye kadar cıkıyor yaptıgımız makinalar bu prensibe gore calısıyor bahsettigim tellerden olusturdugumuz rezistans telleri 380 v 3 grup yapıyoruz yıldız/ucgen yol werme ile calısıyor rezistanslar aynı motor misali bu rezistanlar yuksek dereceye cıktıgı icin tellerde kopmalar cok yasanıyor gecenlerde fuar icin bisi dusundum
    bir tane telefonla arama modulu aldım amacım fırınlarda devamlı yasanabilen arızaları telefonlar musteriye haber wererek olan bitenden haberdar olmasını saglamak hemde fuarda ilgi cekmek anlamında kullandıgım telefonla arama modulu +weya- 12vdc tetik istiyor faz koruma rolesi ile sebekeden yasanabilecek arızaları telefon modulune ilettim cok guzel calısıyor
    ancak fırınlarda en cok yasanan sorun tel kopmaları bu arızayıda telefonla arama modulune iletebilirsem cok guzel olacak bende soyle yapmayı dusundum fırına giden hattı akım trafosundan gecirerek akım trafosunun dier uclarına kontaktor baglarım fırında tel kopunca akım cekmez bolece kontaktor cekmez kontaktor uzerinden bir tetik alabilirim dedim
    birde baktım ki akım trafosunun dier uclarında gerilim yok 100/5 oranında bi akım trafosu alıcı 40 amper cekiyor 3 fazdan ust uclardan 2 amper geciyor ama gerilim yok bana cok sacma geldi bayabi kisiye danıstım herkes orada woltaj wardır dedi ama yok yani woltmetre gostermiyor
    en son bi elektrik muhendisi ile gorustum dediki orada gerilim wardır ama 0,001 mertebesinde oldugu icin sen gorememissindir dedi ve sunu onerdi U=I.R formulunden yola cıkarak 2 amperlik bi akım war o cihazlar akım kaynagı gibi davranır yani direnci sıfırdır sadece akım werir gerilim induklemez dedi we akım trafosunun uclarına paralel bi direnc bağlarsan gerilim olusur dedi ben de isin mantıgına gore 100 ohm luk direnc bagladım yani U=I.R 2AMPER . 100OHM =200 VOLT EDER DİE AMA HALA İSTEGİGİM GİBİ GERİLİM OLUSMADI
    yani arkadaslar bana uzerinden gecen akıma baglı olarak kontakları konum deyistiren bir elemanlazım weya bu isi yapabilecek bi sistem nereye aradıysam bulamadım
    simdiden herkese cok tesekkur ederim

Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post sorun

merhaba arkadaslar
    calıstıgım fabrikada elektrikli seramik cam metal tavlama fırınları imal ediyoruz bu aralar fuar icin hazırlanıyoruz makina imalatcısı oldugumuz icin urettigimiz fınınlarda kantal a1 krom ve nikel alasımlı teller kullanıyoruz seramik bir boru uzerine bobin misali bu tellerden war uzerinden elektrik gecince kızarıyor ortamda yuksek dereceye dayanıklı izolasyon tuglaları ile korundugundan iceride sıcaklık artısı oluyor bu 1200 dereceye kadar cıkıyor yaptıgımız makinalar bu prensibe gore calısıyor bahsettigim tellerden olusturdugumuz rezistans telleri 380 v 3 grup yapıyoruz yıldız/ucgen yol werme ile calısıyor rezistanslar aynı motor misali bu rezistanlar yuksek dereceye cıktıgı icin tellerde kopmalar cok yasanıyor gecenlerde fuar icin bisi dusundum
    bir tane telefonla arama modulu aldım amacım fırınlarda devamlı yasanabilen arızaları telefonlar musteriye haber wererek olan bitenden haberdar olmasını saglamak hemde fuarda ilgi cekmek anlamında kullandıgım telefonla arama modulu +weya- 12vdc tetik istiyor faz koruma rolesi ile sebekeden yasanabilecek arızaları telefon modulune ilettim cok guzel calısıyor
    ancak fırınlarda en cok yasanan sorun tel kopmaları bu arızayıda telefonla arama modulune iletebilirsem cok guzel olacak bende soyle yapmayı dusundum fırına giden hattı akım trafosundan gecirerek akım trafosunun dier uclarına kontaktor baglarım fırında tel kopunca akım cekmez bolece kontaktor cekmez kontaktor uzerinden bir tetik alabilirim dedim
    birde baktım ki akım trafosunun dier uclarında gerilim yok 100/5 oranında bi akım trafosu alıcı 40 amper cekiyor 3 fazdan ust uclardan 2 amper geciyor ama gerilim yok bana cok sacma geldi bayabi kisiye danıstım herkes orada woltaj wardır dedi ama yok yani woltmetre gostermiyor
    en son bi elektrik muhendisi ile gorustum dediki orada gerilim wardır ama 0,001 mertebesinde oldugu icin sen gorememissindir dedi ve sunu onerdi U=I.R formulunden yola cıkarak 2 amperlik bi akım war o cihazlar akım kaynagı gibi davranır yani direnci sıfırdır sadece akım werir gerilim induklemez dedi we akım trafosunun uclarına paralel bi direnc bağlarsan gerilim olusur dedi ben de isin mantıgına gore 100 ohm luk direnc bagladım yani U=I.R 2AMPER . 100OHM =200 VOLT EDER DİE AMA HALA İSTEGİGİM GİBİ GERİLİM OLUSMADI
    yani arkadaslar bana uzerinden gecen akıma baglı olarak kontakları konum deyistiren bir elemanlazım weya bu isi yapabilecek bi sistem nereye aradıysam bulamadım
    simdiden herkese cok tesekkur ederim

Yıldırım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    neden konuya akım trafo ve kontaktörler ile başladınız anlamadım ama şöyle yapabilirsiniz;fırına giden hattınıza bir doğrultmaç bağlayın ve 12 v elde ederek tetikleme devresi olarak ne kullanıyorsanız besleyin ve çalıştırın üzerinden akım geçmedeğinde doğrultmaçta devre dışı kalacaktır ve tetikler bırakarak devreyi açacaktır.

Tetikleyici olarak bunu kullanabilirsiniz..

Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

tesekkurler

merhaba arkadaslar
    oncelikle ilgin icin tesekkur ederim yalnız sole bi sorun war rezistans tel devresi panodan sonra geliyor yani pano icine kuracagımız sisteme he halukarda enerji gelecek yani rezistansların koptugundan haberi olmayacak ben bu sorunu baskasıylada gorustum sorunu hallettik
    roleli ampermetre kullanacam yani devreden gecen minimum ve maximum akıma gore kontakları cıkıs veriyor bu sistem yeterli olacak

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler