+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye Enerji Tüketiminde Dünyayı Üçe Katladı

 1. #1
  Forum Yöneticisi hunca is on a distinguished road hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2006
  Bulunduğu yer
  Turkey
  Mesajlar
  1.421
  Konular
  721

  Arrow Türkiye Enerji Tüketiminde Dünyayı Üçe Katladı

  Türkiye'nin Enerji Tüketiminin Geçtiğimiz Yıl Yüzde 6.1 Oranında Arttığı Bildirildi.  BP’nin yayımladığı Dünya Enerji Raporuna göre, 2006 yılında dünyadaki enerji tüketiminin yüzde 0,9’unu gerçekleştiren Türkiye’de enerji tüketimi 2005 yılına göre yüzde 6.1 oranında arttı ve enerji tüketiminde en yüksek artış oranı doğal gaz kullanımında oldu. Türkiye’de 2006 yılında 28,5 milyon ton petrol tüketilirken, 2005 yılına göre yüzde 4,7 oranında düşüş kaydedildi. Türkiye, bu rakamlarla dünya petrol tüketiminin yüzde 0,7’sini gerçekleştirmiş oldu. Küresel petrol tüketimi ise yüzde 0.7’lik artış ile son 10 yıllık artış ortalamasının altında gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 30,5 milyar metre küp doğal gaz tüketilirken, buna göre ülkedeki doğal gaz tüketimi bir önceki yıla oranla yüzde 13,5 artmış oldu. Türkiye, 2006 yılında dünyadaki doğal gaz tüketiminin yüzde 1.1’ini gerçekleştirdi. Dünyadaki hidroelektrik enerji tüketiminin yüzde 1,4’ünü gerçekleştiren Türkiye’de, hidroelektrik enerji tüketimi yüzde 10,6 oranında artış gösterdi.

  DÜNYADA YÜZDE 2.4: Geçtiğimiz yılın önceki yıllarda olduğu gibi yüksek ve değişken enerji fiyatlarının yaşandığı bir yıl olduğuna dikkat çekilen rapora göre, dünya çapında 2006 yılındaki yüzde 2,4’lük birincil enerji tüketimi artışı önceki yılın yüzde 3.2’lik artış oranının gerisinde, ancak son 10 yıllık ortalamanın çok az üzerinde gerçekleşti. Bölgesel olarak 2006 yılında enerji tüketimindeki en büyük artış, önceki yıllarda olduğu gibi yine yüzde 4.9 ile Asya-Pasifik bölgesinde yaşandı. Kuzey Amerika’da yüzde 0,5’lik bir düşüş yaşanırken, Çin’de kullanılan her tür enerjide artış görüldü ve ülkenin dünya çapındaki tüketim payı yüzde 15’in üzerine çıktı. Böylece, 2006 yılında Türkiye’nin enerji tüketim artışı dünya ortalamasının yaklaşık 3 katı olarak gerçekleşti.

  VARİL BAŞINA FİYAT: Rapora göre, küresel petrol üretimi yüzde 0,4 oranında artarak günde 81,7 milyon varile ulaştı. En yüksek artışı günde 220 bin varille Rusya gerçekleştirirken, Azerbaycan, Angola ve Kanada’da da artışlar görüldü. İngiltere’de ise petrol üretimi yedinci yılda da düşüş yaşadı. 2006 yılında varil başına ortalama petrol fiyatı 65,14 dolar olarak belirlendi. Dünyadaki doğal gaz tüketimi ise 2006’da yüzde 2.5 oranında artış gösterdi. Kuzey Amerika, doğalgaz tüketiminde en az artışın yaşandığı bölge oldu.

  Nükleer enerjide aslan payı OECD’nin

  BP’nin raporuna göre, artan kapasite kullanımından kaynaklanan nükleer enerji üretimdeki yaklaşık yüzde 1.4 oranındaki artıştan en büyük payı OECD ülkeleri aldı. Rüzgar ve güneş enerjisi kullanımı da artarken, 2006 yılında yeni kurulan rüzgar enerjisi üretim tesislerinin kapasitesinin yaklaşık yüzde 25 oranında artmasına rağmen, bu oran hala tüm dünyadaki elektrik üretiminin yüzde 1’ini oluşturuyor.

  Kaynak:haberler.com
  Haberin Linki: http://www.haberler.com/turkiye-ener...atladi-haberi/

  www.burelenerji.com
  Çözüm Ortağınız......

 2. #2
  Super Moderator umitsaman is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  May 2006
  Bulunduğu yer
  Turkey
  Mesajlar
  285
  Konular
  25
  Yukarıdaki yazı enerji tüketiminde ülkemizin % 0,9 luk paya sahip olduğunu yazıyor. Enerji tüketimi, ülkelerin refah seviyelerinin ve sanayi üretimlerinin büyüklüğünün bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Sanayi üretimimiz gün geçtikçe artmasına rağmen ileri ülkeler seviyesinde değil. enerji üretimi konusunda hayrete kapıldığım bir nokta var. Petrol ve doğal gaz bütün komşularımızda var. ( Rusya, İran, Irak, Suriye ) Ülkemiz enerji denizinde yüzen bir ada gibi. Tek dileğim yeraltı zenginliklerimizin ülkemizin refah sefiyesini yükseltecek şekilde değerlendirilmesi ( Bor, Toryum, uranyum her ne varsa)
  umitsaman

+ Konuya Cevap Yaz

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Elektrik Arıza