User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Yüksek Gerilim kategorisindeki voltaj ile ilgili bir soru isimli konuyu okuyorsunuz.
    salserol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

voltaj ile ilgili bir soru

selamlar arkadaşlar..
    benim gibi sektör dışı birisini bağrına bastığınız ve garip sorularını cevapladığınız için teşekkürler.
    Gelelim bu günkü garip sorumuza..
    evimize gelen iki adet fazda yüksüz durumda 220 volt okuyorum. Ketıl (su ısıtıcısı) devreye alındığında 210 volta iniyor. klima (26.000 btu) tek başına devreye alındığında 190 volta düşüyor. hatta klima ilk açıldığında evdeki wirelees modem reset ediyor kendini. elimdeki voltmetre analog olduğu için demerajda ne kadar düştüğünü göremiyorum.
    soru 1: bunun nedeni ?
    soru2: klimam 220 ile mi yoksa 190 volt ile mi besleniyor?
    soru3:diğer fazda is demerajda 220 den 270 volta anlık bir sıçrama yapıyor , neden??
    soru4:10 km yakınımızda ferrokrom tesisleri mevcut. ark fırınları cevre sebekeleri neden ve nasıl etkiliyor..?
    cevaplar için teşekkürler.

DOLUNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    219
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı salserol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

evimize gelen iki adet fazda yüksüz durumda 220 volt okuyorum.

ARKADASIM PEKANLAMADIM AMA EVİNİZE YA TEKFAZ GİRİYORDUR YADA 3 FAZ.İKİ ADET FAZDA 220 NASIL OKUDUN BU ÖLÇÜM FAZ-NÖTÜR ARASIMI YOKSA İKİ FAZ ARASIMI.BİLMİYORUM .FAZLAR ARASI 380V TUR.FAZ NOTÜR ARASI 220V.
    NEYSE ; CEVAP 1-GERİLİM DÜSÜMÜ BUNUN SEBEBİ BUYUK İHTİMALLE.EN YAKIN TEDAŞ İŞLETESİNE GİT.ONLARDA ÖLÇSÜNLER O BÖLGEDEKİ TRAFONUN KADEMESİNİ YUKSELTEREK.YADA AG.HAVAİ HATTININ KESITINI YUKSELTEREK BİR CÖZÜM URETİRLER SANA.

CEVAP 2-CİHAZLARIN BİR ÇOGU 220 İLA 190 V ARALIGINDA .ÇALIŞIR.GERCEKTE 220 DİR.AMA URETİÇİLER GERİLİM DUŞUMUNDEN DOLAYI VOLTAJLARDA ANİ DÜŞMELER OLUYOR BAZAN DIYE ÇALIŞMA ARALIGINI 190V LARA KADAR AYARLIYORLAR.AMA UZUN VADELİ VE 190 V UN ALTI CİHAZIMIZ İÇİN SAKINCA TESKİL EDER.

CEVAP3-AYNIZAMNDA 4-4 SORUNDADA SOYLEDIGIN GİBİ.FAZLARDAN BIRINDE VOLTAJ DUSMESI OLUYOR DİGERİ NORMAL VEYA UZERİNDEYSE DENGESİZ YUKLENME VARDIR AG HATLARINDA.GERİLİMİ DUSEN FAZDA ABONE SAYISI FAZLADIR.İŞYERLERİ VS.BENİM KANATİMCE DAHA ÖNCE O BÖLGEDE GERİLİM DUSUMUNDEN DOLAYI TEDASA SIKAYET OLMUSTUR.DEDAŞ O BÖLGEDEKİ TRAFONUN KAMESINI YUKSELMİŞTİR.AMA SÖYLEDIGINE GÖRE AG İLETKEN KESITLERININ YETERSIZ GELİŞİ.ABONELERIN SONRADAN COVALMIS İŞYERLERİNİN AÇILMASI FAZLARIN DENGESİZ BESLENMESİ BUGİBİ SORUNLARLA SİZLERİ KARSILASTIRIYORDUR.
    UMARIM BİRŞEYLER ANLATABİLMİŞİMDİR.DİLİMİN DÖNDUGUNCE VE BİLDİĞİM KADARA SİZİ AYDINLATMAYA CALIŞTIM.FARKLI GÖRÜŞ BİLDİREN VEYA EKSİK SÖYLEDIGIMIZ BİRŞEYLER VARSA İLAVE EDEN ARKAADSLARIM MUTLAKA OLACAKTIR.BUSEKİLDE DAHA DETAYLI KONUYLA ILGILI FİKİR SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    olcum degerlerızde 190 dan asagı bır rakam gormuyorsanız bu ulkede endıselenmeyın.Bulundugum ısyerınde voltajı 145 e kadar dustugunu gordum.Tedas bu noktada cok fazla bırsey yapamıyor ve aman yapmasın gectıgımız senelerde kış ayında bır trafo bakımında nötr yerine faz verip onlarca binada yüze yakın dairenin tüm elektrıklı esyalarını yakmıslardı.Eger gercekten dusuk olduguna ve cıhazlarınıza zarar gelecegını ınanıyorsanız yeterlı guctekı bır regulator ıle bu sorunu ortadan kaldırabılırsınız..

saygılar

ozyak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle arkadaşın dediği gibi genelde dairelere tek faz yani 220 v. gelir .dairenin bulunduğu apartman türünde çok katlı bir yapı ise 3 faz getirilip apartman içerisinde dağıtımı yapılmaktadır.fazlar arasında yük dağılımı düzenli yapılmamışsa bu gerilim düşümüne sebeb olabilir.klima tabiiki 220v la beslenir.eğer özel yapım bir cihaz değilse ,cihazlar + - % 10 gerilim düşümüne dayanır onun altı verim düşüklüğü ,düzensiz çalışma ,üstü isi cihazın yanma vb. arızalara yol açar.ferro krom tesisi olayına gelince sizinde yazdığınız gibi ark ocakları ve genelde indüksiyon ocakları darbeli yük çekerler.muhtemelen bu fabrikaya ait ayrı bir hat ve trafo postası vardır,meskenlere gelen enerji hattından beslenmesi ihtimali düşüktür ,ama öyle olduğunu kabul edersek bu tür işletmeler de meskenleri çok büyük oranda etkiler,hatta gerilimlerin düşmesi çıkması,aktif reaktif enerji dengelemeleri gibi durumlar meskenleri etkileyebilir,elektronik cihazları yakabilir.düzensizlik çok fazla ve devamlı ise bende arkadaş gibi regülatör kullanmanızı öneririm.

Fevzi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Talking

Arkadaşlar evde 185 .v goruyoruz surekli.. Kışın akşam herkes lambaları açtıktan sonra florasan lamba yanmıyo

Kaç kere şikayet ettik ama hiç bişeyin deiştiği yok.. Kimi kime şikayet ediyoruz ki.. Adamlar maliyet artacak diye hattaki kesitten çalıyorlar, mümkün deil o konuda bişey yapmaları..

Herkes kendi işini kendisi yapacak, sakın devlet kurumlarına güvenmeyin..

En güvnli yol regulator kullanmak..

Herkese 220 V lu günler ( ben görebileceğimi hiç sanmıyorum )

huseyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    10 kva lık regülatör işini fazlası ile görür diye düşünüyorum,topraklamanızı elden geçirmenizi hatta yenilemenizi tavsiye ederim.potansiyel dengeleme barası oluşturun ana panoda 40x5 cu bara ve iki adet (dahili)mesnet iz.ile panoya irtibatlayın topr.şeritini bu baraya ve evin tüm sarı yeşil topr.kablosunu bu baraya irtibatlayın.

hasim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar araya girmek istemezdim ama cevaplara göre benim de söyleyeceğim birşeyler var
    1. İlk soruyu soran üyenin ilk ölçtüğü gerilim 220 V. Dolayısı ile burada pek TEDAŞ kabahatli değil gibi. Bence kendi bina veya daire içi şebekesinde düşük kesitler kullanıldığı için anormal gerilim düşümleri meydana geliyor.
    2. Ferrokrom tesisleri genelde kendi TM.lerinden ve/veya kendi izole baralarından beslenirler, bunun şebeke geneline etkisi olsa da evlerde bunu basit bir avometre ile görmek mümkün değildir.
    3. Ticari açıdan bakmayıp şebeke güvenliği açısından bakarsak, voltaj regülatörlerini önermemeliyiz. Çünkü bu tarz cihazlar da elektrik tükettikleri için şebeke gerilimini düşürücü etki yaparlar. Yani A abonesinin gerilimini regüle ederken komşu B abonesinin gerilimi daha da düşer. Toplam değerlendirildiğinde regülatörler pozitif değil negatif etki yaparlar.

ulusoy_90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaslar aynı praoblem bizm iş yerindede var bide burası devlet hastanesi tedas lık degil belki amam var birde bizim farklı problemlerimiz var
    simdi elektrik kesilince jeneratorler devreye giriyor normal olanı bu ama bizim jeneratorun yanında bizlerden biri olmassa girmiyor otomatik guya ama manuel gibi calısıyor sorun su alarmı veriyoe dusuk voltaj diyoo girmiyor kısın olmuyor yazın sogutma gurubu var bu işletmede cıller diye adlandırıyoruz ama,,bu cıhaz devrede iken jenerator girmiyor elktik kesilince devreden cıkıyor kendini korumaya alıyor 5 dk sonra devreye g,irmesi bekleniyor ama biz bu cihazı kapatmayınca jeneratorler calısmiyor bununla baglantısı olabilirmi komprosor gucu ilk 190kva/2 adet olabilirmi ama duragi var 5 dk duruyor jenerotor bu arada calısması gerek miyor mu birde avr sorunu var ole bi alarm veriyo acep neden ?* jenerator gucleri 450kva/2 adet yorumlarınızı bekliyorum tskler

makifcam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar..voltaj ile ilgili bütün sorunlarınlarınızda yardımcı olmayı. isterim.
    Voltaj Regülatörleri - Transformator - akü şarj redresörleri imalatını yapmaktayım..

habat68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    uzun zamandır bu foruma bakmıyordu, bira geç olmakla beraber ben de katkıda bulunayım istedim.
    Bana en mantıklı düşünce "hasim" kodlu arkadaşımınki geldi. Bence de Tedaş'tan çok binanın kendi tesisatında sorun olma ihtimali yüksek. Sorunu olan kişiye , klimanın beslendiği fazı diğeriyle değiştirerek tekrar ölçüm yapmasını tavsiye ederim. Sonuç yine olumsuzsa kablo kesitlerine bakmalı. Yok eğer yine olmuyorsa binadaki diğer dairelerde dee aynı sorunlar yaşanıyorsa tek çözüm regülatördür...
    Ayrıca bu forumun moderatörüne bir sözüm var : Burası bir bilgi , fikir paylaşımı ortamı olduğuna göre burada ticari kaygılar taşıyanların yazı yazılmasının engellenmesi gerekmez mi ? "Makifcam" koduyla yazan kişi sorunlardan maddi çıkar sağlamaya yönelik mailler yazıp duruyor, lütfen bu kişiyi uyarın ya da engelleyin.
    Saygılarımla.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler