User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Autocad Destek kategorisindeki Elektrik projesini incelerken nelere dikkat edilmeli? isimli konuyu okuyorsunuz.
    futureng - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Elektrik projesini incelerken nelere dikkat edilmeli?

Bir elektrik projesini incelerken. Temel olarak nelere dikkat edilmeli neler olmalı? Eksikler nasıl tespit edilir?

biksi_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilk önce yerleşim planı ile proje birbirbirini doğrulamalıdır..projedeki kodlarla.pano veya cihaz üzerindeki kodlar biribirini tutmalı...yani kod çok önemli

Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hangi tür projeleri incelediğine bağlı biraz da. Nerenin projesi ve gerilim değeri ne?

futureng - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar proje olarak şunu kastediyorum. Binaların elektrik tesisat projeleri:
    Örneğin: Armatür tipleri nasıl belirtilir?, Seçilen kaça akım kor röleleri gösterilmişmi seçim doğrumu? Jeneratör gerekli gücü karşılar mı güç hesapları vs..
    Yani bir binanın elektrik projesinde bulunması gereken temel ve önemli şeyler neler? nerelere bakılmalı?

ademcelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben belediyede elektrik proje kontrolü yapıyorum soruya cevap verecek olursam

öncelikle projenin mimari projeye göre uyumlu olup olmadığını kontrol ederim.
    daha sonra bodrum kattan başlayarak çatı katına kadar tüm elektrik elemanların doğru olup olmadığına bakarım lamba sayıları ve priz sayıları projede ve yükleme tablosunda aynı olup olmadığına bakarım burada yükleme tablosunda 1 veya 1 kaç tane priz yada armatör fazlalığı olur. bunda sorun yok ama yükleme tablosunda eksik çıkarsa ayrı hesaplarsın gerilim düşümleri hesabında yine kablo kesitini kurtarıyorsa sorun yoktur. bundan sonra ise kaçak akım kontrolü yaparım tali panonun çektiği gücü gerilime bölersin mesela 22 amper çıkmışsa 25 amper kaçak akım kurarsın yok ben riske girmeyeyim dersen 32 amper kurarsın. bunların kontrolünü yaparsın. ve kaçak akım rolesinin doğru yerlere konulup konulmadığına bakarım. daha sonra ise gerilim düşümü ve akım kontrolü hesaplarını göz atarım. bu formüller exelde hazırlandığı için genelde hata çıkmaz. şayet toplam yükte hata varsa bu sefer gerilim düşümünde hata olacaktır. daha sonra ise topraklama kontrolü yaparım toprağın cinsi için jeoloji mühendisin hazırladığı rapora göz atarak yaklaşık toprak direncini bulurum. ayrıca topraklama hesabında binanın en ve boyların mimari projedekiyle aynı olup olmadığına bakarım.

gmavisi06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sn. Ademcelik bey, sizin bu dediğinini hangi kurum yapıyor bu şekilde. Ben 99 dan bu zamana kadar proje sektöründeyim. Sizin dediğiniz şekilde sadece resmi ihalelerde (meb,mit, askeriye vs.) ve özel işlerde kontrollerler ancak bu kadar kontrol eediyorlar. Sizin dediğiniz kadar en ince ayrıntısına kadar inceleyen kurum biraz zor diye düşünüyorum.
    Benim şu zamana kadar gördüğüm kontrollerde bakılan noktalar şu şekildedir;

Enerji girişi ve sayaçlar gereken yönetmelik şartlarına uygun yerde mi?
    Ana girişte T.M.Ş. veya Y.K.R. var mı?
    Bina da şaft varmı?Varsa ölçüler kolon sayısına yetecek kadar yeterli mi? Her katta kapak açılmışmı?
    Tablo gücüne göre secilen sig., şalterler ve K.Akımlar uygun mu?
    Tablo gücüne göre hesaplanarak secilen kablolar uygun mu? - Sig. ile aynı akım değerlerinde mi?
    Toprakla sistemi istenilen değerlerde mi?

Kısaca bu şekilde sıralayabilirim. abi benm bu saydıklarım dısında çoğaltmak mümkün. Benm bu söylediklerim projede can alıcı noktalar.olmazsa olmazlar arasında.

Konular
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    belediyede imar müdürlüğünde elektrik mühendisi olarak çalışıyorum.o yüzden yapılan projenin mimari ile uygun olup olmadığı bana düşer. ve hazır mimariyle uygunluğuna bakmışken diğer hatalar olup olmadığına göz atıyorum.

musti_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşım öncelikle şunu bilmekte fayda var.

Hatasız proje yoktur. Yaptığını söyleyen yalan söyler.

Önemli olan bu hataların toleranslar dahilinde olması.

Konular
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    proje ve yapı denetim konusunda nelere dikkat edileceği hakkında ayrıntılı bir kitap elektrik mühendisleri odası tarafından hazırlanmış . emo sitesinde kitabın pdf uzantılı dökümanını indirebilirsiniz. özellikle benim gibi proje kontrolünde ve yapı denetiminde çalışan mühendis arkadaşlarımızın işine yarayacak bir kaynak
    pdf dökümana aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
    http://www.emo.org.tr/yayinlar/kitap_goster.php?kodu=31

mrza44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sn. Ademcelik bey, öncelikle teşekkür ederim. Malesef projelerin kontrollerinde yaşanan sıkıntılar sebebiyle ortalıkta yığınla dolaşan yanlış proje var. Kontrollüğünü yaptığım işlerde ve geçici kabule görevlendirildiğimde karşılaşıyorum sürekli; ne aydınlatma hesabı, ne gerilim düşüm hesabı doğru bazılarında enerjinin nerden gireceği bile belli değil. Proje yapan arkadaşlar çoğunlukla başka projelerin kısımlarını kopyala yapıştırla atıyorlar, odanın ortasına gelen duvar prizi bile gördüm. Topraklama hesapları zaten allaha emanet, zemin etüt raporunda yazılması gereken toprak özgül direnci ölçümünü şu ana kadar görmüş değilim; bu yüzden ilgili jeoloji mühendisinden sonradan imzalı yazı alıyorum. Toprak çinsine bakılarak tahmin yürütmek olmaz çünki değer aralığı çok büyük. Bende devlet kurumunda çalışıyorum, bir proje yapıncaya kadar bir sürü hesap yapıyorum, enerji noktası alıyorum tedaştan ama kendi ilimde şu ana karad bunların yapıldığına şahit olamadım. İnşallah piyasa düzelir de teknik eleman olmanın hakkı verilir. Bu arada kurumların yaptığı bir hata da elektrik projelerinin onayı; yürürlükteki proje uygulama standardı gereği projeyi enerji veren kurumca onaylanması gerekirken bazı kurumlar kendi onaylarını yapıyorlar; eskiden enerji ve tabi kaynaklar bakanlığından köy hizmetleri genel müdürlüğüne köylerin elektrifikasyonu için verilen bir elektrik projesi onay yetkisi vardı, ama o da kalktı artık. Yinede bir bakıyorum bir kahraman onaylamış gitmiş. üstelik tedaşın ag den besleyemeyeceğini söylediği 240 KVA lık güce sahip projeye. İlginç şeyler çok var malesef. Ama kurumlar ve emo dikkat ederse bu işe sanırım yavaş yavaş sorun çözülecektir. Hatasız proje olacak demiyoruz elbette yönetmeliktede bunun ne kadar dışına çıkılacağı belli zaten, ama baktığım bazı projelerde hic emek ve dikkat göremiyorum,<crtl+c> ve <crtl+v> ile işler yürüyor gibi. Arkadaşlar yanlış anlamasınlar tabi, sözümüz herkese değil nede olsa.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler