User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Topraklama Sistemleri kategorisindeki nötr-toprak arası voltaj sorunu isimli konuyu okuyorsunuz.
    ybkapili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

nötr-toprak arası voltaj sorunu

sevgili arkadaşlar kamu sektöründe çalışıyorum. bilgisayar sistemlerinin olduğu (sistem iletişim odası) bir yerde nötr toprak arasında 3-4 Volt gerilim ölçüyoruz. Firmalar yeni bir cihaz bağlamaya geldiklerinde bu voltajın 1,5 - 2 V olması gerektiğini söylüyorlar. Bazen disk'lerin yandığı oluyor. Topraklamayı ölçtürdük normal olduğunu söylüyorlar. Bu durumda ne yapmak gerek. Sisteme ait nötr kesitini büyütmek şu an mümkün değil. Acaba nötr hattını ayrıca topraklasam ne olur? şimdiden teşekkürler.
    saygılarımla

adem7146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Genelde bu tip sorunlar nötr ve toprak hattının temas ettiği durumlarda ortaya çıkar. çözüm için toprak ile nötrü birbirinden ayırmak gerekir. toprak hattının topraklama levhası ile nötr hattının topraklama levhası arasında en az 20 m. mesafe bulunmalıdır. ayrıca pratik çözüm olarak bilgisayarların beslendiği hattı ayırıp araya bir yalıtım trafosu koyup bilgisayarları bu yalıtım trafosu çıkışından besleyebilirsiniz...

karip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sayın arkadaşım bilgisayar topraklamasını sistemin topraklamasından ayrı yapmanı öneririm

mertdokuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eğer kablolar topraklama ve nötr bırbıne çok yakın ise aynı kanal veya tavadan gelıyorsa bir gerilim indüklenir bundan dolayıda olabilir adem7146 arkadaşımın dediği gibi sen bu iki hattı birbirinden uzaklaştır

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    TÜm ArkadaŞlarin Cevaplari DoĞru. Bu Yollari Denemenİ Tavsİye Ederİm. Ancak Şunu Unutmamak Gerekİr Kİ..o Yerde Trafo Var İse Toprak NÖtr BİrleŞtİrmekte Zarar Yoktur. Tn Sİstem Ve SaĞlikli Bİr Temel Topraklama Sorunu ÇÖzebİlİr. Topraklamayi ÖlÇtÜrdÜĞÜnde KeŞke NÖtr Topraklamasini Da Bİr ÖlÇtÜrse İdİn.. NÖtr Hattini GİrİŞte Topraklamak Da Faydali Olabİlİr

Saygilar

ybkapili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

nötr-toprak arası vıltaj sorunu

herkese katkılarından dolayı teşekkürler

VANEE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ybkapili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sevgili arkadaşlar kamu sektöründe çalışıyorum. bilgisayar sistemlerinin olduğu (sistem iletişim odası) bir yerde nötr toprak arasında 3-4 Volt gerilim ölçüyoruz. Firmalar yeni bir cihaz bağlamaya geldiklerinde bu voltajın 1,5 - 2 V olması gerektiğini söylüyorlar. Bazen disk'lerin yandığı oluyor. Topraklamayı ölçtürdük normal olduğunu söylüyorlar. Bu durumda ne yapmak gerek. Sisteme ait nötr kesitini büyütmek şu an mümkün değil. Acaba nötr hattını ayrıca topraklasam ne olur? şimdiden teşekkürler.
    saygılarımla
    arkadaşım nötür ve topraklama hattı kısa devre olursa voltaj göremessin zaten bikere burası yalnış yapıcagın şey bilgisayar bölümünün nötür hattını iptal et ve binanın ana giriş kofra veya panosundaki nötr girişinden yeni kablo cek ve topraklama hattınıda ekstra izole ederek yeni koblo cek 2 mt aralıkla güzel topraklama yapabileceğin biyere 3 adet birbucuk metrelik 50 cu bakır cubuklarını çakıyosun bu arada çekiceğin topraklama kablosunun kesitini biraz yüksek tut bunları yapma imkanımız yok diyosan alıcaksın bitane izole trafo bağlayıp deniceksin tabi bunun garantisi kesin dii kolay gelsin umarın faydalı olmuşuzdur.l

Realist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ybkapili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saygılarımla
    UPS çıkış katındaki İzole çıkış trafosu, galvanik izolasyon sağlar. Çıkış trafosu olmayan bir kesintisiz güç kaynağı'nda herhangi bir sebeple evirici katında kullanılan IGBT'lerde bir kısadevre olduğunda kesintisiz güç kaynağı***8217;nın beslediği kritik yükler yüksek DC gerilim ile karşı karşıya kalır ve onarılması güç arızalar oluşabilir.
    Ayrıca galvanik izolasyon trafosu girişte olabilecek faz, nötr, hatlarındaki gerilim sıçramaları, elektriksel gürültü vs. gibi problemleri çıkışa yansıtmamasıdır. Örneğin bir yıldırım düşmesi sonucu oluşan ve hat boyunca ilerleyen elektriksel parazitler izolasyon trafosundan geçemeyeceği için yüke zarar veremeyecektir. Bu nedenle kesintisiz güç kaynağı ( UPS ) ***8217;nın çıkışında galvanik izolasyon trafosu kullanılması beslediği sistemler açısından daha güvenilir olacaktır.

Bilgisayar sisteminde enerjinin sürekliliği ve kalitesi açısından galvanik izolasyon trafolu ups kullanmanızı tavsiye ederim.
    Diğer yüklerinde bu olumsuzluktan min etkilenmesi için;
    Nötr'de oluşan gerilim dengesiz yükten kaynaklanır yapılması gerekenler 1)yükleri normal çalışma durumunda mümkün olduğunca dengelemeye çalışmak (Ana panodan 1 kez müdahaleyle). 2)İşletme topraklama ohmajı ölçülmeli 2ohm ve altına çekilmeli. 3)Mümkünse nötr besleme kablo kesiti arttırılmalıdır. 4)Besleme kablosu üzerindeki gerilim düşümünü azaltmak için kompanzasyonu bina panosu yanında tesis etmek uygun olacaktır.

elektronezih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkürler sayenizde bilgilendim

ilotopi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim toprak hattımda problem var. Bilgisayarın ses çıkışını müzik setimin girişine bağladığımda (yüksek volümde) gürültü oluşuyor. Toprak hattını iptal ettiğimde gürültü kayboluyor, ancak bilgisayarımı topraksız hat ile kullanmak istemiyorum. Bilgisayarım piyasada satılan standart bir UPS'e bağlı (yukarıda yazılan gibi "galvanik izolasyon trafolu" olduğunu zannetmiyorum, bu arada galvanik ne demek onu da bilmiyorum). Bilgisayar ile müzik seti aynı hat üzerinde, fiziksel olarak hatları ayırmam sözkonusu değil. Muhtemelen nötr ile toprak hattı sıfırlama denilen şekilde birleştirilmiş olabilir, sonuçta eski bir bina. Bu saatten sonra ayrı bir toprak hattı çektirmem de sözkonusu değil. Bugün hattın girişine bir yalıtım trafosu bağladım ama işe yaramadı. Acaba trafoyu hattın girişine değil de sadece ups çıkışına mı bağlamalı idim? Bu arada trafo, faz ve nötr giriş-çıkış hatlarından oluşuyor, üzerinde bir toprak kablosu var, o da kendi şasesine bağlanmış. Tüm trafolar bu şekilde midir? Ben yurt dışında görmüştüm, trafoyu topraklı prize bağlıyorsun, çıkışı da kendi topraklı hattı üzerinden alıyorsun. Böylece toprak hattındaki gürültü de giderilmiş mi oluyor? Bu tür trafolara ne ad veriliyor?
    Ek olarak internette "audio insulation transformer" adı altında yaklaşık 80 dolara satılan aletler var, Türkiy'ede bulamadım. Stereo giriş-çıkış hattı var, 20Hz-20KHz arasında gürültüyü filtreliyor yazıyor. Kullanan var mı, işe yarar mı?
    Ses kablosundaki gürültüyü gidermem için başka ne yapmalıyım tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler