User Tag List

Sonuçlar:

Katılımcı sayısı
0. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 0 0%
Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
34 sonuçtan 31 ile 34 arası
Şu an Anketler kategorisindeki Sizce Mühendislik Eğitimi Kaç yıl Olmalı? isimli konuyu okuyorsunuz.
    durceylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mühendislik eğitimi, benim görüşüme göre Endüstri Meslek ve Teknik Lise'ye dayalı olmalıdır. Mühendislik fakültesini kazanan genel lise mezunları için de en az 1 yıl pratik ön hazırlık sınıfı oluşturulmalıdır.

Neden bu görüşü savunuyorum sizce? Çünkü mühendislik fakültesine yerleşenleri %99'u genel lise mezunu ve malesef mesleki anlamda da sadece 3 yıl mesleki teorik eğitim almaktadırlar. Sözde tasarımcı olacakların 3 yıl gibi kısa bir sürede yetişmeleri heralde olanaksız olduğu aşikardır. Birbirimizi kandırmayalım. Kandırmayalım diyorum çünkü, mühendislik fakültesi bir çok gencin mesleğe dair neredeyse hiç bir şey bilmemesi bunun göstergesidir. Çünkü işsiz ve hiç bir anlamayan çok sayıda mezun var!

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1988 Yılında meslek lisesi Elektrik bölümüne başladım, 23-24 yıldır Elektrik mesleğinin içindeyim, 14 yıllıkta mühendisim. Bu süre zarfında yaşadıklarımdan gözlemlerimden yola çıkarsak. En önemli hususun mühendislik eğitimi almakta olan teknik elemanın lisede de bu eğitimi almış olması gerekliliğidir. Alınan bilgilerin bir kıvama gelmesi için taşların yerine oturması için mesleki eğitim lise+üniversite kademeli olarak kesintisiz sürdürülmelidir. İkinci en önemli husus okullarda adam gibi verilmeyen elektrik malzeme bilgisi ve uygulama zafiyetidir. Teknik eleman okulda elektrik malzeme bilgisini alamamaktadır uygulama için öne sürülen staj olayıda büyük oranda verimsiz geçmekte ve formalite icabı yapılmaktadır. Üçüncü önemli husus da mesleği sevme ile alakalı olup teknik elemanların kendilerini yetiştirmemesidir. Bunları sıralarsak Mesleki kitap okumamak, teknolojik gelişmeleri takip etmemek, ürün kataloglarını yeni ürünleri incelememek ve takip etmemektir.
    Yukarıda bahsettiğim hususlara dikkat eden kendini yetiştirmiş ve azimli teknik eleman işsiz kalmaz. Kendisini çalıştığı yerde kısa zamanda ispatlar. Günümüzde konumunu pozisyonunu hak etmeyen bir çok teknik eleman olduğu gibi hak eden kaliteli teknik elemanların daha kötü pozisyonlarda kaldığını ve belli dönem işsiz kaldıklarına da şahit olmaktayız. Buda tamamen siyasi gücün,yandaşların işe alınması bu nedenle işi asıl hak edenlerin açıkta kalmasına neden olmaktadır, Aslan kediye boğdurulmaktadır. Bu tür durumda olan meslektaşlarıma da tavsiyem azimle çalışıp haklarıyla hedefledikleri pozisyona ulaşmaları olacaktır. İyi ve dürüst olan daima kazanır.

ege35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle ülkemizde kaç tane mühendislik bölümü var,mühendislikk eğitimi veren okullar nerelerde var,her okul aynı mı?genel anlamda mühendislik matematik,fizik,kimya okulların(hazırlık sıflarını samaz isek) ilk iki yılında verilen derslerdir.Elektrik mühendisinin kalitesi matematik,fizik ve kimya bilgisinden geçer.kaliteli okulda(hazırkılğı saymaz isek) 4 sene yeter,kalitesiz okulda
    15 sene yetmeyebilir(diplomasını almış ama mühendis olamamışlar gibi)

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sn Ege35 bu işler üniversite kalitesine bakmıyor maalesef. Süper üniversitelerden mezun ne mühendisler tanıdım çalışma hayatımda inanılmaz hatalar yapan inanılmaz derecede saçma sorular soran insanlar. Bu işler sadece kendini yetiştirmeye bakıyor. Teoriyle pratiği örtüştürmeye başladığın an uzmanlaşmaya başlarsın. Buda sağlam teorik bilgi üzerine senelerin deneyimini eklemekle oluyor.

Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)