User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası
Şu an Topraklama Sistemleri kategorisindeki Sifirlama Sorusu isimli konuyu okuyorsunuz.
    plamen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sifirlama Sorusu

Merhaba. Dün başıma bir olay geldi. işletme içerisinde bulunan barkodmakinasının gövdesine dokunan bir kişi elektrik çarptığını söylüyordu. ben de barkod makinasının beslendiği prizde topraklama olmadığını tespit ettim.prizin bağlandığı priz kombinasyonunda topraklama hattı çekilmemiş durumda olduğunu gördüm. ve prizin topraklama klemensine nötrü (sıfırlama) bağladım. daha sonra sigortayı kaldırdım ve sigorta hemen attı. yaptığım kontrollerde bir kısa devre bulamadım. tekrar açtığımda yine attı. daha sonra seyyar prize baglı olan barkod makinası ile bilgisayarın fişlerini çıkardım. sorunun bilgisayarım sebep olduğunu buldum. maalesef bilgisayarın güç kaynağı ve ana kartının yanmış olduğunu tespit ettik. şimdi anlayamadığım nokta neden bilgisayarım güç kaynağı ve ana kartı yandı. normalde güç kaynağı girişinde faz ile nötr ve toprak arasında kondansatörler bağlı. bunlar koruma yapması gerekmiyormuydu? hala neden yandıklarını anlayamadım.

mekatron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşım bilgisayarın güç bağlantısı toprak ucu içerdeki elektronik sitemlerin( com gnd )ucu ile birleşik dolasıyla o hattaki indüklenmeden dolayı arıza meydana gelmiştir..

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Her zamanderim.. kaçak akım rölesi şart....

zannediyorumki senin attı dediğin sigorta, sisteme bağlı kaçak akım rölesidir.

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sen sıfırlama yapmamışsın ki... topraklama hattı hiç olmayan yerde toprak klemensine nötr bağlarsan bilgisayarının kartını da yakarsın evini de yakarsın. Nötr den geçen akımları hiç hesaba katmamışsın...

Eğer topraklama var olsa idi ve sen de nmevcut nötr ü toppraklamaya bağlasa idin sıfırlama dediğin duum olurdu

VANEE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı plamen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Dün başıma bir olay geldi. işletme içerisinde bulunan barkodmakinasının gövdesine dokunan bir kişi elektrik çarptığını söylüyordu. ben de barkod makinasının beslendiği prizde topraklama olmadığını tespit ettim.prizin bağlandığı priz kombinasyonunda topraklama hattı çekilmemiş durumda olduğunu gördüm. ve prizin topraklama klemensine nötrü (sıfırlama) bağladım. daha sonra sigortayı kaldırdım ve sigorta hemen attı. yaptığım kontrollerde bir kısa devre bulamadım. tekrar açtığımda yine attı. daha sonra seyyar prize baglı olan barkod makinası ile bilgisayarın fişlerini çıkardım. sorunun bilgisayarım sebep olduğunu buldum. maalesef bilgisayarın güç kaynağı ve ana kartının yanmış olduğunu tespit ettik. şimdi anlayamadığım nokta neden bilgisayarım güç kaynağı ve ana kartı yandı. normalde güç kaynağı girişinde faz ile nötr ve toprak arasında kondansatörler bağlı. bunlar koruma yapması gerekmiyormuydu? hala neden yandıklarını anlayamadım.
    arkadaşım eğer attı dediğin sigorta kaçak akım sigortası ise atması normal çünki nörtürden sıfırlama yapılırsa kaçak akım kesinlikle tutmaz yani topraklama hattinı cekeceksin gelelim diyer konuya barkot makinesi elektrik çarmış diyosun ve topraklama hattı yok diyosun ozaman attı dediğin sigorta kacak akım diil çünki topraklama cekmediysen faz nötr arası kısa devre olmasa dahi kacak akım tutmaz yani hat başın normal sigorta sanırım psmin kartı yandı diyosun topraklama hattın olmadıgı için psnin için çok akım toplaya bildiği için kartın ve diyer parcaların üstünde statik bi elektrik yükü vardır ki eger elektriği acmak yerinen psnin kasasını masa gibi bişeyin üstüne koyup kapaklarını acıp bikaç yerinden kablo bağlayıp ana topraklamaya bağlayıp 1 saat felan bekleseydin üzerindeki statik elektrik kaybolurdu yanma sebebine gelince statik elektrik yüklü olduğu için elektriği vactıgın anda nötürden sıfırlama yaptıgın için bi anlık cakışma olmuştur ve o andada parçaları yakmıştır sunu unutma ps parçaları statik elektriği üzerine cok ceker ve parcalar cok cabuk etkilenir umarım faydalı olmusumdur.

kemal gür - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu soru kaç yıllık ya...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Bu Konudaki Etiketler