User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
25 sonuçtan 11 ile 20 arası
Şu an Yüksek Gerilim kategorisindeki YG hatları neden vızıldar??? isimli konuyu okuyorsunuz.
    ozyak012 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlarımızın hepsi güzel bilgiler vermiş.havai hatlarda ses çıkmasının sebebi korona deşarzından dolayıdır,yani ozgurkaplan arkadaşımızın dediği gibi iletkendeki gerilim etrafındaki havanın iyonlaşması ve hatların çekimi sırasında iletkenlerin darbe görmesinden ,zedelenmesinden dolayı akımın düzensiz akması şeklinde olur,bir diğer arkadaşın dediği gibi izalatörlerin iletkenle bağlantı yerlerinin gevşekliğide ark yapmasında ve dolayısıyle vızıltı yapmasında etkilidir.

oracle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Deri olayı yüksek frekanslı devrelerde olur. örnek koaksiyel kablolar bunun için yapılmıştır.

DOLUNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    219
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    TÜm Paylasimci Arkadaslara Oncelİkle Tesekkur Ediyorum .herkesin Ayzdiklarini Okudum.bİrcok Arkadasimiz Yg.hatlarinda Akimdan SÖz Ediyor.benim Bİldİgİm Kadara Yg.og.lerde Akim Yoktur.sadece Ger,İlİm Vardir.Şayet Akim Olsaydi Bİr Şehirden Bİrsehir E Elektrİgİ Tasimamiz Icin Kesitleri Aklimizin Eremeyece Gi Kadar Kalin Teller Kablolar Cekmek Zorunda Kalirdik.bubenim Bildigim Yaniliyorsam Duzelten Arkadaslarim Mutlaka Cikacaktir.
    Bunu Bİr Dİger Ornekle Aciklarsam. Og Hatlarinda Seksiyonerler Bazan Atar Yani Sİgortasi.bİz Bunlara Tlf Kablosu Sarariz.dusunun Bİr Tlf Kablosunun İncelİgİnİ.bu İncekablodan Gecen Gerİlİm Kocama Bİr Sehri Besler.ya Akim Uzerinden Gecseydi.kaldirmasi Mumkunmuydu Koca Sehri. SİmdİŞden TÜm Arkadaslarima Tesekur Derİm.
    Not :bİlgİler Sadece Benİ Bagladigi İÇİn Tartismaya Acik Konudur.dogru Veya Yanlis Oldugu Tartisilir.

ozyak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dolunay isimli arkadaşımız önemli bir konuyu farketmiş ben(ozyak012) ve eminim diğer arkadaşlar da düşük de olsa var olan akımı kastedmişlerdir.çünkü 154000 v. ta yaklaşık 375 amp. olmakta 15000 v. ta yaklaşık 3800 amp. olmaktadır.gerilim ile kesit ters orantılıdır gerilim erttıkça kesit düşer.

barbaruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    verdiğin bilgiler için teşekkürler....

ybkapili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar orta ve yüksek gerilimde bu tür vınlamalar oluyor. başıma gelen bir olayı anlatayım. staj yaparken bir yerde direkten vınlama ve zaman zaman çatırtı sesi geldiğini söylediler.(yağmurlu ve sisli havalarda ) ustamla gittik ve yaptığımız kontrolde izolatörde çatlak tespit ettik izolatörü değiştirince sorun ortadan kalktı.
    saygılarımla.

adem7146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşım
    1.. alınan enerji=verilen enerji
    2.. elektrk enerjisini formülü P=1.173*akım*voltaj*CosQ
    3.. ince teldeki voltaj çok yüksektir ancak akım düşüktür
    4.. bir OG trafosunun primer barası incedir sekonder barası ise çok kalındir çünkü primerdeki voltaj yüksek akım düşük sekonderdeki voltaj düşük akım yüksektir
    5.. trafoya giren enerji çıkan enerjiye eşittir(trafo kaybı ihmal edirlirse) formülde yerine koyarsanız..
    iyi çalışmalar

adem7146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu cevap DOLUNAY içindi
    Saygılarımla

DOLUNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    219
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı adem7146 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu cevap DOLUNAY içindi
    Saygılarımla

beni bilgilendirdigin için çokkk tesekkurler arkadasım hiç duymamıştım ilk senden duydum...savul

bayahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dolunay kardeşimin ifadesinde elbette gözden kaçan küçük bir eksiklik var.

YG hatlarında akım olmaması mümkün değildir. Elektrostatiğn temel kuralı uyarınca İ=V/R r dirençli V gerilimli iletkenden İ büyüklüklü bir akım akar. YG hatlarda (154 kV gibi) AG ye oranla 154000/380=405 kat büyük gerilim olduğu için akan akımda bu oranda küçük olacaktır.

Mesela AG(380/220) çıkışından 400 Amper mertebesinde yük çekilen bir trafonun 154 kV luk şebekeden çektiği akım yalnızca 1 Amper mertebesinde kalacaktır.

Kısaca gerilim kaç kat büyüyorsa akım aynı oranda küçülecektir.

Bu durumda akım 154 kV, 31,5kV 15,8kV, 380V gerilim kademeleri için 1A - 4,8 A - 9,5A - 397.4A şeklinde değişecektir.

Saygıyla...

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler