User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Kompanzasyon Sistemleri kategorisindeki Çok acil kompanzasyon takibi yardım isimli konuyu okuyorsunuz.
    sindoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Çok acil kompanzasyon takibi yardım

ben yeni mezun elektrik mühendisisyim. bir iş yerinde calısıyorum... ve patron bana kompanzasyon kontrolleriyle sorumlu kıldı...

suanda elimde istasyonların elektrik faturası var ve benden bunların (50kVA altında olanlar )%33-%20 arasında (50kVA in üstünde olanlar)%20-%15 olacak dediler.

oysa ben bunu nasıl yapacagım bilmniyorum...

bir elektrik faturasına bakarak yüzde he4sabını nasıl cıkarabilirim...

yada aktif ,endüktif,kapasitif degeri verilen bir panoda % hesabını nasıl yaparım..

cok acil arkadaşlar ltfen yardım edin...

seyirdefteri007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sen nasıl mühendissin hakkaten anlamadım, sorduğun sorunun komikliğini anlaman fazla sürmez eminim,

seyirdefteri007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aktif tüketim mesela 100kw olsun reaktif 40kvar ve kapasitif 30 kvar olsun , ozaman reaktif %40
    kapasitif %30 olur , çok basit yani aktif tüketime göre yüzde belirliyorsun..

fahriacikgoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sindoma arkadaşımız forum konularını gözden geçirmiş olsaydı sorularının cevaplarını bulacaktı.
    Telaşının altında yatan konu: Tedaş yerel birimlerince 01/01/2008 tarihinden itibaren uygulanacak yeni reaktif oranları müşterilere tebliğ ediliyor.
    Bu tebliğde ;
    Kurulu gücü 50 KVA'nın altında olanlara şu anda uygulanan oranların devam edeceği ( İnd.oranı %33 Kap.Oranı %20 )
    Kurulu gücü 50 KVA'nın üzerinde olanlara ise İnd.Oranı %20 Kap.Oranı %15 olacağı ve kompanzasyon sistemlerinde iyileştirmeler yapılması gerektiği abonelere duyuruluyor.

srprsrc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kompanzasyonun gücüne göre çalışan makinaların gücüne göre haftada en az iki kere aktif-reaktif-kapasitif endeksleri alınır.alının endeksler faturadaki son endekslerden çıkarılır.çıkan reaktif farkı aktif farka bölünür çıkan sonuc 0.20den az olmadılır kapasitif fark aktif farka bölünür çıkan sonuc ise 0.15 ten ufak olmalıdır sonuc oranı gösterir

jiu_ji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Öneri

Selam,Turkcell bünyesinde iş geliştirme uzmanı olarak görevdeyim,branşım olmamasına rağmen reaktif oranlar,cezalar konusunda yoğun çalışmalarımız oldu(Uzaktan reaktif ölçümü,kompanzasyona uzaktan müdahale vb) uzaktan ölçümlenen her sistemin içerisinde bir data hattı olmasıda bizi işin içinde tutuyor,benim sana ilk tavsiyem kontrollerini günlük yap,ikinci tavsiyem ise(anladığım kadarıyla geniş bir alanda hizmet veriliyor) uzaktan ölçümleme ile internet üzerinden tüm istasyonlarınızın takibini yapın,bu sana ve firmana zaman beraberinde para kazandıracaktır ve kolay olucaktır,reaktif derdinden kurtulmanın en iyi yolu diyebilirim,istersen sabaha karşı 4'de bile internet üzerinden kontrollerini yapabilirsin,bence bunu patronlara sun,hem firmaya fayda sağlamış olursun hemde prim yaparsınkolay gelsin..(Sistem aktif,reaktif,indüktif,kapasitif,harmonik,cosp gibi tüm oranları sana gösteriyor yani oran hesaplamanada gerek yok,,herzaman dediğimiz gibi,Turkcell ile bağlanın hayata

esayac.com - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Reaktif takibi yapamak kolay ancak bunun için geliştrilmş sistemler var senin bie şey takip etmene gerek yok var olan uzaktan okuma sistemleri bu işleri yapyor sen sadece alarmları takip etmen yeterli.
    Örnek: www.esayac.com www.reaktiftakip.com

ismailufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    8
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selam sindoma kardeşim ara beni sana yardımcı olayım...

İsmail Ufuk KARATEKELİ
    TEL :0212 220 59 19

roboelektronik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayn sindoma

* Öncelikle kompanzasyon tebliğe bakınız. İnceleyiniz.

* Faturalarda reaktiften veya kapasitiften cezaya girilip girilmediği bellidir.

* Anladığım kadarıyla bunun kontrollerini ancak yapabilirsiniz. Bunun için cihazlarınızın markasını bilmek durumundayız. Bazı cihazlar gps modem ile haberleşip, kendi yazılımları sayesinde uzaktan kontrol yapabilmektedir. Bunu da statik ip sağlamaktadır.

* Kompanzasyon konusunda araştırmalar yapmanızı öneririm, daha sonra siz bunu anlayacaksınızdır.

mstyalvac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sindoma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben yeni mezun elektrik mühendisisyim. bir iş yerinde calısıyorum... ve patron bana kompanzasyon kontrolleriyle sorumlu kıldı...

suanda elimde istasyonların elektrik faturası var ve benden bunların (50kVA altında olanlar )%33-%20 arasında (50kVA in üstünde olanlar)%20-%15 olacak dediler.

oysa ben bunu nasıl yapacagım bilmniyorum...

bir elektrik faturasına bakarak yüzde he4sabını nasıl cıkarabilirim...

yada aktif ,endüktif,kapasitif degeri verilen bir panoda % hesabını nasıl yaparım..

cok acil arkadaşlar ltfen yardım edin...
    yeni konu açtım kompanzasyon kontrol formu adı altında aradığın form orada....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler