User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
18 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Üniversiteler kategorisindeki Elektronik Mühendislerinin Sorunları isimli konuyu okuyorsunuz.
    arifyilmaz61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Elektronik Mühendislerinin Sorunları

Arkadaşlar Elektronik Mühendisleri olarak Emo'dan istifa ederek kendi odamızı kurmamız konusunda fikirlerinizi bekliyorum.

e_k_yaylaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    emo nun bize getirisi ve götürüsünü bizimle paylaşırmısınız lütfen

augur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

emo

arkadaşlar öncelikle istifa etmeden oda içerisinde çalışma yapmak gerekir , yeni bir oda kurmal son seçenek olmalı neticede yönetim elektronik müh. aleyhinde bir duruş göstersede bu odaya üye 40.000 civarında mühendis var ve hepimiz meslektaşız. gün gelir devran döner yönetim gider başkaları gelir sorunlar çözüm yoluna girebilir , hep beraber bu yönetime baskı yapmalıyız bu sorunları TMMOB ye ve BASINA ve MAHKEMELERE taşıyabiliriz.

159753321 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türkiye'de tüm odalar sivil toplum kuruluşu olarak kabul ediliyor.Ancak gelin görün ki, sivil toplum kuruluşlarının ortak platformlarında EMO'nun sesi bile çıkmıyor.Sivil toplum geçmişi olan birileri ile çalışılırsa sesimizi daha fazla duyurabileceğimiz inancındayım.Bu oda sayesinde sadece kendi haklarımızı korumakla kalmamalı, aynı zamanda topluma karşı olan sorumluluklarımızıda hayata geçirebilmeliyiz.Bence eleştirmek yerine değiştirmek için çabalamalı.augur arkadaşıma katılıyorum.

gunesayy06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    8
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Elektronİk MÜhendİslİgİ

Evet Arkadaslar Elektrİk MÜhendİslİgİ Ve Elektrİk Elektronİk MÜhendİslİ Arasinda Kİ Sorunu Emo Birakin Cozmeyİ Konu İle İlgİlenmemekte Bİle. Oysa Odanin Gorevİ Meslektaslarinin Haklarini Savunabİlmesİ Gerekmektedİr.bakiyoruz Memur Yerlestİrmelerİne Cogu Elektrİk Elektronİk MÜhendİsİ Arkadas Basvuramamakta Bİle Elektrİk MÜhendİslerİ 70 Puanlarla Atanirken Cok YÜksek Puan Alan Elektrİk Elektornİk MÜhendİsİ Arkadslar Acikca Kalmakta Ve Ortaya Buyuk Bİr Haksizlik Cikmakta Bu Konuda Emonun HİÇbİr Calismasi Yok Gİbİ Olsada Formalİte İcabi Olan Bİrseyler Kac Kere Maİl Attim Cevap Bİle Vermedİler Dogru Durust.
    Evet Bende Elektrİk Elektronİk MÜhendİslerİ Odasi Kuralim Dİyorum.

adem7146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu emodan elektronik mühendislerine fayda yok. değiştirmek ise mümküm değil. en iyi ve tek seçenek ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİ ODASI nı kurmak

asiwemawi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elektrik-elektronik mühendisleri adında bir oda kurulamalı bencede..benim diplomamda elektrik-elektronik mühendisi yazıyor ama emo bana elektrik alanında yetki belgesli vermiyor.. ama odaya kayıt olurken çatır çatır kayıt ücreti ve her ay aidatını alıyor..benim okuduğum üniversitenin bana fazladan 6 tane daha elektrik dersi vermesi daha lazımmış o yetki belgesini alabilmem için..ben napim okul veremiyorsa..ya bu işe bi düzen getirmeliler yada o altı dersi veremeyecek ünilerden elektrik-elektronik mühendisliği bölümünü kaldırmalılar..hakkımız yenmekte...

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar hiçbirinize katlmıyorum. ve bu yorumlarınızın araştırılmadan gelişigüzel kulaktan dılma söylentilerin eseri olduğunu ve talihsiz açıklamalar yaptığınızı düşünüyorum.. EMO sonzamanlarda elektronik mühendislerine gereken değeri ve önemi kurmuş olduğu Elektronik MEDAK (elektronik meslek dalı komisyonu) ile vermekte ve hakkını bu platformda savunmaktadır yani başka bir oda kurarak değil.. yani şimdi siz hükümetin yaptıklarını beğenmiyorsanız kendinize başka bir ülke mi seçeceksiniz. Olmaz böyle saçma bir tutum. ..

EMO elektonik mühendislerine değil, sadece çift ünvanlı mühendislere (elk-eln) gereken önemi ve ehemmiyeti vermemektedir....Bunu da forumun ilgili konularında gerek berkay arkadaşımız gerekse ben açıklamıştım..

Oda hala elk-eln müh lerinin hangi konumda değerlendirileceğine karar verememiş durumda.. Şimdi elk-eln müh.. eğer elektronik ağırlıklı derler almışsa hani Elektronik SMM..???

Neden elektrik SMM zayıf akım projelerini Yangın v.s. projelerini projeledirebiliyor.

Bence Oda elektronik müh. ile ilgili hakları ne kadar savunuyorsa ve birşeyler yapmaya çalışıyorsa, SMM olayında da bir o kadar sınıfta kalmaktadır..

BUNU İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ İSE BENCE;

1- MÜH.FAKÜLTELERİNDE ELK-ELN MÜH BÖLÜMÜ AÇILMASINA VE MEZUN VERİLMESİNE DERHAL SON VERİLMELİDİR.
    2- TÜM ÜNİVERSİTEDEKİ DERS MÜFRADATLARI TEKTİPLEŞTİRİLMELİDİR.
    3- BU BÖLÜMLERE ALINAN ÖĞRENCİ SAYISI AZALTILMALI VE UZMAN AKADEMİK PERSONEL SAYISI ARTTIRILMALIDIR.
    LABORATUVAR SAYILARI ARTTIRILARAK GÖRSEL VE UYGULAMALI EĞİTİME DAHA ÇOK ÖNEM VERİLMELİDİR.
    4- VE EN ÖNEMLİSİ ÜNİV.LERİN MÜH FAKÜLTELERİNDE REHBERLİK VE DANIŞMANLIK BÖLÜMLERİ OLUŞTURULMALI ÖĞRENCİLERE OKUL SONRASI İŞ VE MESLEK YAŞAMI HAKKINDA BİLGİLER VERİLMELİDİR.
    5- EMO, ÜNİVERSİTELERLE KOORDİNELŞİ İLİŞKİLER KURMALIR.
    6- MESELA YENİ MEZUN BİR MÜHENDİS, SMM BAŞVURUSUNDA BULUNURSA EMO TRARAFINDAN BİR TESTE TABİ TUTULMALI VE SINAVI GEÇERSE BELGELENDİRME YAPILMALIDIR.
    7- BU SINAVDAN BAŞARILI OLAMAYANLARA STAJYER MÜHENDİS UYGULAMASI YAPMALIDIR.YANİ ÜYE, BİR SMM BÜROSUNDA EN AZ 1 SENE SSK LI STAJ GÖRMELİDİR.DENEYİM KAZANDIKTAN SONRA BAŞVURUSU TEKRAR DEĞERLENDİRİLMELİDİR.
    8- BUNUN İÇİN SMM OLAN HER ÜYEDEN STAJYE MÜH. ÇALIŞTIRMASI İÇİN TAAH.ALINMASI İLE UYGULAMA SAĞLANABİLİR.
    9- ÖRNEĞİN SMM BELGELERİ AG SMM YG SMM V.B. İSİMLER ALTINDA BÖLÜMLERE AYRILABİLİR.
    10- BUNUN İÇİN MİSEM E BÜYÜK GÖREV DÜŞMEKTEDİR.

adem7146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sayın hunca, çözüm önerilerinize katılıyorum.
    ama EMO nun elektronik mühendislerine hiç bir imza yetkisi vermezken, bir elektrik mühendisine (uzman olmamasına rağmen) zayıf akım(elektronik) tesisatına imza yetkisi vermesinin ise bir çifte standart olduğunu belirtmek istiyorum.

mbaynbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben bir elektrik mühendisi olarak şöyle düşünüyorum:mühendislik sadece elektrik projesi çizmek mi?soruyorum.
    işin özünde kısa zamanda çok okul açıldı, mühendisliğin kalitesi ve değere düşürüldü,1 prof,2 doç.bulup üniversite açıldı,dolayısı ile ders verecek hoca bulunamadı.Biz elektrik-elektronik mezunu diyelim olsun bitsin.elektrik ve elektronik konusu ile hangi hocayı bulursak derse sokarız dediler ve elektronik-elektrik mühendisleri ortaya çıktı.Elektrik-elektronik fakültesi olur,elektronik-elektrik mühendisi olur mu ?..sorunun çozümü diploma ünvanları.
    bu konuda şunuda belirteyim benim kendi şahsıma ait ders olarak elektrik dersi kadar elektronik derside aldığıma inanıyorum.
    sorunun diğer bir çözümüde şudur,SMM'li mühendislerin yaş sınırı olmalı,biz bunları söyluyoruz ama 60,70 yaşına gelmiş abilrimizde şunu söylüyor,yeni yetişen mühendis 3-4 sene bir başka mühendisin yanında ça_
    lışsın gibi şeyler,bu tur bir toplantıda tesisatcı mühendisler hep beraber karşı çıktık.Çünkü bizler kendini ye-
    nilememiş mühendislerin projelerini çok biliyoruz.
    Bunun yanısıra yapı denetimlerde hanği mühendisller çalışıyor.belirli sene mühendislik yapanlar,yapı denetim
    belgesi verilmedimi? acaba bu abilerimiz,arkadaşlarımız hayatlarında elektrik tesisatını yapı denetimçi olarak
    çalışmaya başladıklarındamı gördüler? yapı denetim belgesi verilirken hangi sağlık muayenasinden geçtiler,(be-
    li yaşa gelenlerde görme,duyma sorunlarının olması gayet doğal)
    HUNCA meslektaşım iniyetli düşünüyoruz ama 55 yaş üzerindeki mühendisler gençlerin yolunu kapatmak için
    aynı fikirdeler.
    sonuç:elektronik-elektrik mühendisi,böyle bir diplomanın verilmemesi gerek.eski mezunlar tesisat ve proje dersi almalı(örnek:yanınızda çıraklık okulu öğrencisi çalıştırmanız için,çıraklık okulunda pedegojik formasyon dersi almanız gerekli)
    -)belirli yaşın üzerindeki mühendisler mesleği bırakmalı,yapı denetimdekiler özellikle
    -) sadece imza atarak para kazanan,iş bitirim satan,asansörcüye sadece imza karşılığı para kazanmak için çalışıyor gibi gösterlilen,yapı denetim şirketine çalışıyor gibi gösterilen gibi...,gibi daha bir çok meslektaşımız var
    önçelikle bunların önüne geçmeliyiz,elektrik-elektronik mühendislernin sorunları çözülmeli.

ELEKTRONİK,ELEKTRİK Mühendisi arkadaşlar,bu kadar servis var servislerin başında buluan kişiler mesleki yeterliliğe sahip mi? her serviste en azından bir mühendis olması için kanun çıkamaz mı?
    aldığımız ürünlerde kalite kontrolu yapılmıştır yazar,acaba bu kalite kontrolunu yapanlar mühendis mi?
    bu kadar italatcı firma var acaba mesleğine uygun kaç kişi çalıştırıyorlar
    yurdumuzda mühendis çok,mühendislerin yetkilerini başkaları kullanıyor.ben şuna inanıyorum servis diye evle-
    rimize gelen beyaz eşya servisleri cıvata söküp takmaktan başka bir şey bilmiyor.
    BU kadar yazar kasa servisi var, hiç birinde elektronik mühendisine rastlamadım.Hasbel kader bu işe girmiş
    kişiler.ezberinde olan işten başka işi yapamayacak olanlar.
    hadi diyelim eskiden teknik eleman sıkıntısı vardı,ya şimdi ne oluyor.elektronik cihaz imal eden firmada elektronik mühendisi olmaz mı?(%0,5 olabilir)
    Uzak doğuda imalat yapan firmalarımız, Türkiyede kaç mühendis calıştırıyor,tv,uydu alıcısı,ç mak,b mak gibi...gibi bu malzemelerin kalite kontrolu Türkiyede yapılması gerekmez mi,gerek miyor.
    sa TSE nin ne önemi var.
    arkadaşlar yolumuz uzun mesleki yetkilerimizin,başkalarına kullandırılmasına elektrik ve elektronik mühendisleri
    olarak hep beraber dayanışma içinde olamamız gerkli.

soru-1:asansörlerde elektronik devre yok mu?(kopya:yeni sistemlerin hepsinde var)
    soru-2:data hatlarını yoğun olduğu,tefon santallı olan yerler (özel sektör ve devlet dairelerinde) ;acaba bir proje isteniyormu?
    soru-3:sonrada yangın alarm,kamera gibi sistemleri takdıranlardan proje isteniyormu,takanların yeki ve kanuni sorumlulukları nedir?
    soru-4:sonradan uydu anteni takılan yerlerde proje istenirmi,montajı yapanların yetkileri varmı,yetkiyi hangi kurumdan ve kuruluştan alırlar?{
    (arkaşlar yukardaki soruların cevabını bede biliyorum,mesleğimizi ve yetkilerimizi başkarı niye kullansın,elektroni müh. arkadaşlar EMO ile
    beraber yukarıdaki işleri halledebilirsiniz,benzerleride olabilir.(projesi olmayan işlerin sigortası nasıl yapılıyor ben bilmiyorum)}

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler