User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
18 sonuçtan 11 ile 18 arası
Şu an Üniversiteler kategorisindeki Elektronik Mühendislerinin Sorunları isimli konuyu okuyorsunuz.
    Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sn mbaynbay ;

Söylediklerinize katılmanın dışında bir ilave de ben yapmak istiyorum..Şİmdi şu yapı denetimde çalışan Denetçi ve yardımcı denetçi mühendisler.. Sanırım Denetçi Mühendisler için 12 yıl bilfiil mesleğinde çalışma şartı aranıyor. Ancak mesleğin hangi sektöründe 12 yıl ?? belge verirken bu dikkate alınmalı.. Tamam bunu da geçelim bunun bir alternatifi de (ki EMO şu anda bunu yapıyor) Yapı Denetçisi Eğitimleri ..Şu an emo (misem sayfalarına da bakarsanız) denetçi eğitimlerie ağırlık verdi. (3 gün)..

Öyle denetçilerle karşılaşıyoruz ki, Tek hat şemasındaki Sigorta tipi olan B ve C leri (mesela b32) için kaldır ya şu b yi c yi diyebilecek kadar deneyimsiz denetçiler var maalesef.. Ama herşey yavaş yavaş rayına ve yerine oturmaya başlıyor.. Denetçi eğitimleri oldukça faydalı olacak gibi görülüyor..

Ancak denetçi adayları, emekli olduktan sonra yapı denetimleri bir gelir kapısı olarak görmeye devam ederlerse bu durum yine aynı kalır, devame der durur...

Sizce yapı denetim mühendislerinin de denetim mercii kim veya kimler olmalı?

Paylaşımlarınızla bizi bilgilendirdiğiniz ve bir tartışma ortamı oluşturduğunuz için her arkadaşa tek tek teşekkür ederim..Değişik fikir ve önerileri olan arkadaşları da paylaşıma davet ediyorum..

adem7146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar bu konu tartışılarak çözülmesi gereken çok önemli bir konudur. fikirlerini beyan eden arkadaşlara teşekkür eder diğer arkadaşların da fikirlerini dile getirmelerini rica ederim. herkese teşekkürler.

mbaynbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapı denetcisi mühendislerin belgeleri veren iptal yetme yetkisi olan zannediyorum EMO toplantılarını emoda yapıyorlar, ama emo'nun böyle bir tehlikeyi düşünerek komisyon oluşturması gerekiyor,yapı denetciler denetleyecek başka kamu kuruluşu yok. Mahkemelerde tedaş aş. kamu kuruluşu olarak görmediğine göre
    EMO dan başkası yetkili olmaması gerek, evet gözü az görene,kulağı duymayana,meslek sahibi olabilir ama bu konuda bilgisi olmayanlara adete iş bulundu(%0,5 dan daha fazlası bu işten anlamaz),peki genç ve bilğili arkadaşlar ne yapıyor dersiniz.İnanın askeri üçretle yapı denetimde çalışıyor

arifyilmaz61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Emo kararı

Emo 16.11.2007 tarihinde yenı karar açıjklamış 1 kvolt üstü ve 1kVolt altı kşeklinde ama Elektrik Mühendislerine her ikidsinide vermiş...Emo adaleti işte Elektronikçilerede sus payı olarak 1kvolt altı SMM belgesi verecekmiş....

http://www.emo.org.tr/genel/bizden_d...&tipi=2&sube=0

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son Derece Haksiz Bİr Karar......

esquado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar;
    bazı arkadaşlarımız elektronik müh. olarak korunmadıklarını ve zayıf akım projelerinde imza yetkilerinin kendilerine verilmeleri gerektiğinden bahsetmişler.Bende elektronik mühendisiyim ve bu konuları konuşurken düşünerek hareket edilmelidir.
    Öncelikle neden projelere imza atılmaktadır.Bunun sebebi sorumluluğun bir mühendise verildiği ve tehlike anında ilk sorumlu tutulacak şahsın belirlenmesidir.Kuvvetli akım bildiğiniz üzere tehlikeler arz eden sistemlerdir.Dolayısıyla burada bir sorumlu aramak mntıklıdır.
    Şimdi madalyonun diğer yüzüne bakalım.Zayıf akımlar neden bize verilmiyor diye.Aslında zayıf akım ile ilgili bence onay veya imzaya gerek yoktur.Yani burada çıkar sağlamak adına vay zayıf akım projelerini biz yapalım demek doğru değildir.(ehlike arz edebilecek olanlar hariç.asansör vb.)
    Ben 15 yıllık elektronik mühendisiyim ve 10 yıldır elektrik işleri yapıyorum.EMO ya hiç kayıt olmadım olmayı da düşünmüyorum.Zaten kayıt olanda istifa edip çıkamıyor.Bölgemdeki EMO yetkili mühendisi arkadaşlardan bana da teklif geldi kayıt olmam için.O zamanlar öyle haklar vardı.97 öncesi mezunları SMM hakkı vardı.Ancak hiç almak istemedim gerekte duymadım.
    2 mühendis arkadaşla çalışıyorum.Bu 2 arkadaş okullarından mezun olduktan sonra aldım yanıma.Proje hazırlamakla beraber uygulamada yetiştiler,hatta beni geçtiler.Bu arkadaşları işe aldığımda SMM belgesi çıkarttırıp EMO nun tüm sertifikalarını aldırdım.Şu an proje onayları da dahil tüm işleri takip ediyorlar.

Demem o ki bırakın EMOyu ,kendinizi geliştirip aranan vasıflarda mühendis olmaya bakın.Gerisi ufak tefek detaylar.

arfylmz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cevap: Elektronik Mühendislerinin Sorunları

https://www.emo.org.tr/genel/bizden_...tipi=2&sube=14

- - - Updated - - -

05.10.2021 tarihli EMO

KARAR NO 3 : T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Eğitim Öğretim Daire Başkanlığı`nın 21.09.2020 tarih ve E.59035 sayılı yazısına istinaden Elektronik Mühendislerinin de Elektrik – Elektronik Mühendisliği ile eş değer tutulması ve mevzuat yenilenmesi için gerekli çalışmaların yapılmasına oy çokluğu ile, (Bülent Pala Karşı Oy)

higocon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cevap: Elektronik Mühendislerinin Sorunları

Higo was founded in 2008, focusing on connector design and manufacturing, providing customized design and electrical connector solutions for mechanical and electrical equipment.
    Higo connector is mainly used in light transportation, new energy and Marine engineering.As the earliest domestic enterprise engaged in the research and development and manufacturing of waterproof connectors for light transportation products, Higo has accumulated rich experience after years of development, and won the trust of thousands of customers in more than 20 countries around the world with professional technology, high-quality products and excellent service. Currently, Higo ranks first in the high-end market share.
    In 2018, the company established a new manufacturing base in Yancheng, Jiangsu province, with 8 factories as production workshops, covering a total area of 30,000 square meters, and the annual output doubled.In the same year, it also set up offices in Taipei, Taiwan and Frankfurt, Germany, so as to improve the service quality more comprehensively.Rapidly expanding in the enterprise at the same time, Higo always follow the "technical innovation" and the "quality first" approach to development, at present in the product has obtained a patent products more than 40 patents, including 7 invention patents, in terms of the quality system, at the same time HIGO has passed ISO9001:2015 quality system certification, and plans to complete IATF16949 quality management system certification in 2020.
    Higo in the past decade has grown into a mature enterprise, but does not mean mature stiff, our senior team members are from various industries, different ideas and creativity in the explosion, we encourage, inspire and encourage each member to release potential, each of us as a startup in this practice, the ideas into technology, technology popularization to life, in the next decade Higo will create a better future!

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler