User Tag List

7 sonuçtan 1 ile 7 arası
Şu an Tüzük ve Yönetmelikler kategorisindeki Smm YÖnetmelİĞİnde DeĞİŞİklİk!!! isimli konuyu okuyorsunuz.
    Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation Smm YÖnetmelİĞİnde DeĞİŞİklİk!!!

Elektrik ve/veya Elektronik Mühendislerinin SMM belgesi alma koşulları ve belgelerinin aranır hale gelmesi konuları uzun zamandır SMM Daimi Komisyonu ve çalıştaylarda yoğun olarak tartışılmıştır. Bu tartışmalar sonucunda Elektrik SMM Belgesinin ***8220;1kV Üstü ve 1 kV Altı Tesisler Elektrik SMM Belgesi***8221; ve ***8220;1kV Altı Tesisler Elektrik SMM Belgesi***8221; olarak ayrılmasının EMO Yönetim Kurulu***8217;na önerilmesi ile ilgili eğilim kararı alındı. EMO Yönetim Kurulu bu çalışmalar ışığında SMM Hizmetleri Yönetmeliği***8217;nde değişiklik yaptı.

EMO Yönetim Kurulu***8216;nun 04.11.2007 tarih 40/38 sayılı toplantısında alınan karar:
    1-EMO SMM Hizmetleri Yönetmeliği***8216;nin kısaltmalarla ilgili Madde 5***8216;deki c-e-f bentlerinin aşağıdaki şekilde düzeltilmesine,
    c) EM: Elektrik ve/veya Elektronik Mühendisleri ile Yüksek Mühendislerini,
    e) EMH: Elektrik ve/veya Elektronik Mühendisliği hizmetlerini,
    f) EMP: Elektrik ve/veya Elektronik Projelerini,
    2- EMO SMM hizmetleri yönetmeliği***8216;nin kısaltmalarla ilgili Madde 5***8216;e k-l ***8211;m-n-o bentlerinin eklenmesine,
    k) BM: Bilgisayar Mühendisleri ile Yüksek Mühendislerini,
    l) BMM: Biyomedikal Mühendisleri ile Yüksek Mühendislerini,
    m) 1 kV Üstü ve 1kV Altı Tesisler:Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği kapsamındaki Etkin değeri 1000V***8216;un üstünde ve 1000V***8216;un altındaki tesisler ile Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği kapsamında bulunan etkin değeri 1000V***8216;un altındaki kuvvetli ve zayıf akımlı tesisler ile asansör tesislerini,
    n) 1 kV Altı Tesisler: Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği kapsamında bulunan etkin değeri 1000V***8216;un altındaki kuvvetli ve zayıf akımlı tesisler ile asansör tesislerini,
    o) Transc ript İnceleme Komisyonu: EMO Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek komisyonu,
    3- EMO SMM hizmetleri yönetmeliği***8216;nin SMM Belgesi ve SMMH belgesi verilmesi ile ilgili Madde 9 h) bendinin aşağıdaki şekilde değiştirilmesine,
    h) EM, BM ve BMM***8216;lerin diploma unvanlarına göre SMM belgeleri aşağıdaki kurallara göre düzenlenir.
    1- 1kV üstü ve 1kV altı tesislerle ilgili hizmetleri yürütecek EM***8216;lere Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi,
    2- 1kV altı tesislerle ilgili hizmetleri yürütecek EM***8216;lere Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi,
    3- Asansörlerle ilgili SMM hizmetlerini yürütecek EM***8216;lere Asansör SMM belgesi,
    4- Bilgisayarla ilgili SMM hizmetlerini yürütecek BM***8216;lere Bilgisayar SMM belgesi,
    5- Biyomedikal ile ilgili SMM hizmetlerini yürütecek BMM***8216;lere Biyomedikal SMM belgesi düzenlenir.
    6- Elektrik mühendisleri ile yüksek mühendislerine Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.
    7- Elektrik mühendisleri ile yüksek mühendisleri dışındaki EM***8216;lere Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.
    8- Elektrik-Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendislerinin Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi talep etmeleri halinde; SMM belgesinin belirlenmesi için transc ript inceleme komisyonu tarafından transc ript istenir. Elektrik-Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendisleri***8216;nin trasc ript***8216;inde "yüksek gerilim tekniği", "elektrik makinaları", "elektrik tesisleri"(koruma, üretim, iletim, dağıtım***8216;dan biri) derslerinin tamamının veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerin bulunması veya bu dersleri sonradan tamamladıklarını üniversitelerden belgelemeleri durumunda Elektrik-Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendisleri***8216;ne Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.
    9- 21/12/2005 tarihinden önce belge almış olan EM***8216;lerden,
    9.1- Önceki belgesi Elektrik SMM olan EM***8216;lere Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi;
    9.2- Önceki belgesi Elektronik SMM olan EM***8216;lere Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi, düzenlenir.

incikam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    burdan 2 sorun çıkarıyorum...
    1-) ünvanı sadece elektronik mühendisi olan elektronik mühendisleri de elektrik projesi çizebilecek mi?
    2-) elektrik-elektronik mühendisleri sadece 1 kvolt altı alınca konut elektrik projelerini çizebiliyor mu? kısıtlamalar neler?

biri beni aydınlatsa çok memnun olacağım

mbaynbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı incikam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    burdan 2 sorun çıkarıyorum...
    1-) ünvanı sadece elektronik mühendisi olan elektronik mühendisleri de elektrik projesi çizebilecek mi?
    2-) elektrik-elektronik mühendisleri sadece 1 kvolt altı alınca konut elektrik projelerini çizebiliyor mu? kısıtlamalar neler?

biri beni aydınlatsa çok memnun olacağım
    1 kV ne anlama gelir, eee artık bunu sorunca elektronik-elektrik mühendisliği ünvanının ne kadar yanlış
    ünvan olduğu ortaya çıkıyor, 1 kV bilmeyeceksin, ben niye proje çizemiyorum diyeceksin, EMO ya ver
    yansın edeceksin olurmu? bilmediğiniz bir konunun altına imza atacaksınız. 1 kV =1 kV bunun başka tarifi yok

musti_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tanımlarda anlaşılmayacak birşey göremedim.

Elektrik Elektronik Mühendisleri Elektrik ağırlıklı dersleri almışsa bütün projelere, Elektronik ağırlıklı dersleri almışsa sadece iç tesisat projelerine imza atabilecek.

iai77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alına kararın, üzerinde pek durulmayan bir yönünü de vurgulayalım:

Elektrik dersleri alan (yüksek gerilim, elektrik makineleri, dağıtım vs.) kişi,

haberleşme, temel elektronik, dalga teorisi vs. almış mı, almamış mı diye bakılmadan,

istediği elektronik temelli projeye,

yani yangın algılamadan tutun, cctv, seslendirme, telsiz haberleşme, telekominikasyon ağı projesine vs. varıncaya kadar imza atacak.

Bu kuralları belirleyenler de mühendis. Üstelik kişi haklarını en çok gözettiğini, eşitliği düstur edindiğini iddia eden kişiler.

Yapabildikleri bu.

Örneğin kolaysa şöyle yapsınlar,

6- Elektrik mühendisleri ile yüksek mühendislerine Elektrik 1kV üstü tesisler SMM belgesi düzenlenir.
    7- Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendislerine Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.
    8- Elektrik-Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendislerinin Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi talep etmeleri halinde; SMM belgesinin belirlenmesi için transcript inceleme komisyonu tarafından transcript istenir. Elektrik-Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendisleri***8216;nin trascript***8216;inde "haberleşme sistemleri", "mikrodalga", "genel elektronik "(analog elektronik, sayısal elektronik, endüstriyel elektronik, mikroişlemciler'den biri) derslerinin tamamının veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerin bulunması veya bu dersleri sonradan tamamladıklarını üniversitelerden belgelemeleri durumunda Elektrik-Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendisleri***8216;ne Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    verilen karar gerçekci değil,onun için kesin mahkemeden döner.
    elektronik mühendislerinin,zayıf akım tesisatı konularında tesisat yapımla ilğili dersleri varmı,zayıf akım tesisat projesi dersler varmı emo'yu yıkacak derecede bir karar bütün elektrik mühendisleri tepki gösteriyor,Teknikerlerde 1 kV diye bir şey var bizimde hakkımız var diyecek,haklı olularmi? olurlar zira elektronik mühendislernin hiç görmediği,bilmediği konuların dersini almış, teknik öğretim elektronik bölümü mezünlarınıda hiç unutmayın. BU KARAR MAHKEMEDEN DÖNER,KARARI ÇIKARANLARDA BİLİYORDUR...
    BU TÜRLÜ İŞLER GÜNÜMÜZDE MODA OLDU,biz karar aldık bakın mahkemeden döndü delermi? derler

Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı iai77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alına kararın, üzerinde pek durulmayan bir yönünü de vurgulayalım:

Elektrik dersleri alan (yüksek gerilim, elektrik makineleri, dağıtım vs.) kişi,

haberleşme, temel elektronik, dalga teorisi vs. almış mı, almamış mı diye bakılmadan,

istediği elektronik temelli projeye,

yani yangın algılamadan tutun, cctv, seslendirme, telsiz haberleşme, telekominikasyon ağı projesine vs. varıncaya kadar imza atacak.

Bu kuralları belirleyenler de mühendis. Üstelik kişi haklarını en çok gözettiğini, eşitliği düstur edindiğini iddia eden kişiler.

Yapabildikleri bu.

Örneğin kolaysa şöyle yapsınlar,

6- Elektrik mühendisleri ile yüksek mühendislerine Elektrik 1kV üstü tesisler SMM belgesi düzenlenir.
    7- Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendislerine Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.
    8- Elektrik-Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendislerinin Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi talep etmeleri halinde; SMM belgesinin belirlenmesi için transcript inceleme komisyonu tarafından transcript istenir. Elektrik-Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendisleri***8216;nin trascript***8216;inde "haberleşme sistemleri", "mikrodalga", "genel elektronik "(analog elektronik, sayısal elektronik, endüstriyel elektronik, mikroişlemciler'den biri) derslerinin tamamının veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerin bulunması veya bu dersleri sonradan tamamladıklarını üniversitelerden belgelemeleri durumunda Elektrik-Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendisleri***8216;ne Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.
    proje ve tesisat dersi almamış kişiler(elektronik mühendindisler),nasıl proje çizer,nazıl bu zayıf akım diye zayıf akım tesisatı yaper,CİHAZ BAŞKA TESİSAT BAŞKA KONULAR BURADA BİR yanılgı var, bırakın elektrik proje dersini,teknik resim dersi aldılarmı oda meçhul.Nerden nereye işsiz kalan elektronik mühendislerini,oda elektrik
    mühendislerinin hak ve yetkilerini,elektronik mühendislerine verecek.Nereden nereye hatret

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler