User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Şu an Yüksek Gerilim kategorisindeki anlamadım ben bu işi isimli konuyu okuyorsunuz.
    shadowww - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

anlamadım ben bu işi

mrb
    Benim aklıma takılan birşeyi sizlere paylaşmak istiyorum umarım beni bu konuda aydınlatırsınız.

Bir temik santralde bildiğimiz gibi türbün ü döndürmek için kömür den elde edilmiş buhar kullanılır ve mekanik enerji elektrik enerjisine dönüştürülür.Benim asıl öğrenmek istediğim sonuçta rotoru 3000 d/dk ile döndürebildikten sonra bunun ne şekilde döndürüldüğünün önemli olmaması. Çalıştığım termik santralde üretilen 210 MW lık enerjinin yaklaşık 50 MW ı santral içinde harcanıyor(değirmenler, kazan besleme motorları, aydınlatma vs)
    Anlatacağım şeyin olabileceğini düşünmüyorum tabiki ama nedenini merak ediyorum. Sorum madem 50 Mw lık enerji zaten santral içinde harcanıyor ve tabi kullanılan kömür var bide.... Bunun yerine kullanılacak bir elektrik motoru veya motorları ile (10 MW bunun için yetecektir)!!! rotoru döndürelim. Bu motoru da generatörden besleyelim.İlk olarak uyartımıda başka bir kaynaktan beslenen redresörden alalım.Zaten santarl içinde 50 MW enerji harcanıyor..... 50 MW ladamı dönmez bu rotor...... en azından kömür yakılamz. nedenini merak ediyorum tabiki bole bişey olsaydı zaten olurdu sadec nedenini merak ediyorum

üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    enerji yoktan var olmaz,vardan yok olmaz.ancak başka şekle dönüşür.
    210 MW üretiliyorsa,kayıpları gözönüne alırsak,bu enerjiden daha fazla bir enerji başka bir şekilde
    veriliyordur.kömür+mekanik olarak.dolayısıyla 10 MW veya 50 MW verilirse biraz daha az enerji üretilir.
    bu enerjiyi ister motorla ver, istersen başka şekilde.

aykatek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet arkadaşında dediği gibi eğer sen rotora 50 MW lık bir döndürme kuvveti verirsen 50 MW üretebilirsin.üstüne üstlük kayıplarında olacaktır .yani mantıken enerji santralleri enerjiyi yoktan varetmez sadece şeklini değiştirir.mekaniği elektriğe ısıyı mekaniğe vb. gibi.ikincisi 50 MW lık iç ihtiyacınız çokmuş harbi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Bu Konudaki Etiketler