User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Autocad Destek kategorisindeki Elektrik tesisat Projelerinin hazırlanması ve Kontrolünde Dikkat edilecek Kurallar isimli konuyu okuyorsunuz.
    WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Elektrik tesisat Projelerinin hazırlanması ve Kontrolünde Dikkat edilecek Kurallar

Arkadaşlar Bursa EMO için "Elektrik tesisat Projelerinin hazırlanması ve Kontrolünde Dikkat edilecek Kurallar" adında bir kitap hazırlıyorum. Daha doğrusu bir çok eksiğiyle acemi mühendisler tarafından hazırlanmış olan bir tane vardı onu yeniliyorum.

Benim sizden ricam bu konu hakkında yeterli tecrübe ve bilgisi olan arkadaşların destek olması.

İlk sorunum ise Vaziyet planlarında kullandığımız "Tesisatta Uyulması gerekli Teknik esaslar" başlığının vaziyet planında değilde ayrıca bir A4 boyutunda ve daha detaylı olarak kullanılması. Mevcut yazıda gayet basit ve temel Teknik bilgiler vardı.

1 * Elektrik iç tesislerinde iletkenler için aşağıdaki renk kodları kullanılacaktır.
    ** Koruma İletkenleri Yeşil-Sarı
    ** Orta İletkenler ve Nötr İletkenleri Açık Mavi
    ** Faz İletkenleri Yürürlükteki kablo standartlarına uygun olmak üzere her faz için ayrı renkler

2* Enerji kabloları, kural olarak anma gerilimine bağlı olarak ya da kaldırımının altına en az;
    UN < 1 kV için 0,7 m
    1 kV < Un < 30 kV için 0,8 m derinliğe tesis edilmelidir.

3* Tesisatta kullanılacak tüm malzemeler TSE belgeli olacaktır.

4* Uygulamada Elektrik ve Topraklama Tesisatı " Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği " ve
    Topraklama Yönetmeliğine uygun olacaktır.

5* Prizler zeminden 50 cm, anahtarlar ise 150 cm yükseğe monte edilecektir.

gibi...

Ben daha detaylısını hazırlamak istiyorum. Bursada henüz denk gelmedim ama Konya da hazırlanan projelerde kullanıldığını biliyorum. Kullanan bir arkadaşım bir örnek gönderirse çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

http://www.elektrikforum.com/vb/show...7758#post17758

Sn.musti_16 yazınızın onemı nedenı ıle sabit konu olarak yeniden açtım

saygılar

musti_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlginiz için çok teşekkür ederim.

mbaynbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    faz renkleri daire içlerinde siyah yada kahverengi,kolon hatlarında siyah-kahverengi-gri.. herkeze kolay gelsin,iyi çalışmalar

KöTü_KıZaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Paylaşım İçin Teşekkürler

musti_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KöTü_KıZaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Paylaşım İçin Teşekkürler
    Arkadaşım paylaşım yok ki.

Benim bilgiye ihtiyacım var...

Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elektrik tesisatı projelerinde,mutlaka yangın koruma konulmalı,yangın korumalar acil enerji kesmeleri için,enerji kesme bobinli olmalı(enerji kesme için giriş uçları bulunmalı(faz-nör),sayaç panosundaki sigortalar trifaze değil monefaze olmalı sigortaların dayama gücü 10 kA. olmalı(aksi takdirde sigorta kontakları yapışma riski vardır).
    binada asansör varsa; asansörün kaçak akım rölesi bağımsız olmalı,Asansör rayları mutlaka toprak iletgenine ve toraklama şeridine bağlanmalı.Projede kılima hattı ve şöhben hatti bağımsız olmalı.
    Zayıf akımda telefon ve tv hatları'nın dağıtımı buattan değil telefon ve tv priz kaslarından olmalı,tv kolon hatları uydu için en az RG6-U4 olmalı U4 dedigimiz kısım bakır olmalı,Tel kolon hatları daireler için 3 çift olması gerekir.Günümüzde merdiven otomatiği yerine sensörü içinde olan(2x25)gibi armatür kullanılmalı diye düşünüyorum..sayın mustı -16 çizgi kalınlıkları ne olacağı konusunda bizleri aydınlatacağını zannediyorum.
    Bu bölüme bir konu daha eklemek istiyorum, Çeşitli kişilerin yaptığı tesisatları incelediğimizde birleşik kasalarda prizler için kasadan kasaya geçtiğinmi gördük , elekrik tesisisatında kasadan kasaya geçiş olamayacağı gibi,şayett kasadan kasayaya geçiş yapılsa bile kasaların birleşim yerinden geçiş yapılmamalı çünkü tırnakları kabloya delme olasıllığı ortaya çikiyor,daha derin noktalardan geçiş yapılmalı.
    Kablo pabuçları mutlaka kablo pensesi ile sıkılmalı(çekiçle,sivriyle yapılan işler arktan dolayı kesin olarak kablo yanması ile sonuçlanıyor)
    pano kapaklar mutlaka ana gövde ile topraklanmalı(meteşelerin zaman içinde oksitlenip iletgenliği yiyirir.
    proje çiziminde bu konular madde halinde belirtilebilir. değerli meslektaşım musti_16 devamını yazacağım.

Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    -)projede enerji girişine TMŞ yanında mutlaka NH sigorta konulmalı(yıldırım,aşırı akım gibi durumlarda TMŞ kontaklarının yapışma riski var)
    -)Daha öncede yazmıştım vurgulamak istiyorum. Telefon hattı buatta ekyapılmaz kasada yapılır. Telekomun görüntülü tv için buatta ek yapılan tefon kablolarını değiştirdiğini görüyoruz.Bina girişinden daire içindeki prize kadar tek parça olmalı.
    -)Aslında hepimiz yaptığı bence bir yanlış var. Yapı bağlantı kablosu seçiminde nötr hattını hiç hesaba koymuyoruz.Dengesiz besleme sanki hiç olmayacak gibi düşünüyoruz, halbuki binaların dengeli beslenme olasıllığı çok az örnek veriyorum 3x35/16 mm2 kesitindeki kablo yerine,4x35 mm2 kablo kullanmak daha sağlıklı,4x95 gibi bir kablo piyasada yok çıkarsınlar konutlar için gerekli(4 adet 1x95 kullanılabilir)
    -)Yıllar önce TMŞ yerine Pako şartel kullanılıyordu.Bina girişlerindeki sayaş panolarında Nh ve Pako şartel vardı.
    dohal olarak pako şartelin değeri NH buson sigortalardan büyüktü,pako şartel gitti yerine TMŞ gedi, TMŞ lerindeğerleri Nh sigortalardan büyük istendi,halbuki ilk atacak olan TMŞ olmalı (mandalını kaldırınca düzelir, nh buşonunu değiştirmek gerekir) bu yanlışlık artık düzeltilmeli.
    şimdilik her keze kolay gelsin....başkası yazsınki ben tekrar ilave edeyim

Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı musti_16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlginiz için çok teşekkür ederim.

Bilindiği ğibi proje çizerken linyeler, duvar ve kiriş kenarlarından çiziliyor(yerine göre priz sortileri dahil).Uygulamada yaptığımız ve herkezin yaptığı şu şekilde:söz konusu olan linyelerin boruları Planşe (beton borusu yapma) yapılırken demir hasırla beraber yapıyoruz.
    --)uygulama farlı,proje faklı oluyor bu sorun nasıl giderilr. bu farklı durumdan inşaatcılar dahil,herkez biliyor.
    Soru 1) Elektrik tesisatı yapılırken projeyi (linyeler için) uymakmı gerekir.Şayet projeyi uyulursa kiriş,kolan ve duvarlarda buyük hasar oluşur.
    Soru 2)Elektrik projesi çizimini değiştirmek mi gerekir?

musti-16 senden bu konuda yorum bekliyorum.

aliwest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sagolasın güzel

Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar proje çizimini çok bagımsız bölümü olan konutlar için yapıyorsanız;yapı bağlantı hatlarında 4x120,4x150 mm2 NYM kablo gibi kablolar kullanmanızı tavsiye ederim,nedeni dengesiz yüklemede nötr daha fazla akım çektigi için ısınıp yanma tehlikesi vardır.kısacası 3x95+50 mm2 NYY yerine 4 adet 95 mm2 NYY kullanmanızı tavsiye ederim,çünkü trifaze motorların olduğu fabrika projesi değil, konut projesi yapıyorsanız bu gerekli.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler