(ANKA)-Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “TÜBİTAK Formula G Güneş Arabaları Yarışları”nın Türkiye Kupası 22 Temmuz 2006 Cumartesi günü, 28 üniversiteden 37 takımın katılımıyla İstabul Park’ta yapılacak.

İstanbul Park Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek yarışlarda araçlar, 2.2 km. uzunluğundaki pistte toplam 30 tur atacaklar. İlk aracın damalı bayrağı görmesiyle veya START’tan itibaren 2 saatin geçmesiyle yarış sona erecek. Yarış sonunda dereceye giren ilk üç takım ile “Özgün Katkı Ödülü”nü kazanan takıma kupa verilecek.

TÜBİTAK Formula G 2006’ya, teknik kurallardaki değişikliklere göre modifiye edilen araçların yanı sıra, yeni tasarımlar da katılıyor.
Formula G Türkiye Kupası, iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. 21 Temmuz’da düzenlenecek olan yarı finalde araçlar 9 Temmuz günü İzmir Pınarbaşı Pisti’nde yapılan Ege Kupası yarışında aldıkları dereceye göre iki yarı final grubunda dizilecekler.
İstanbulPark pisti ile şehir merkezi arasındaki ulaşımın sağlanabilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi özel otobüs seferleri düzenleyecek. Özel seferler, İETT tarafından, tek yön için 4 tam bilet olarak ücretlendirildi.


</font>