User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
19 sonuçtan 11 ile 19 arası
Şu an Off-Topic kategorisindeki KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI isimli konuyu okuyorsunuz.
    WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    YÖK'ten Açıklama "KAÇAK ELEKTRİK KULLANIM CEZASI" Geleceğinize Zarar Verebilir

Yükseköğretim kurulu başkanlığı (yök) üniversitelere gönderdiği yazıyla, ‘elektrik hırsızlığı’ yapan üniversite mezunlarının, yedek subay hakkını yitirerek, askerlik görevlerini 15 ay er olarak yapmak zorunda kaldığını belirterek, öğrencilerin uyarılmasını istedi.
    Hayat pahalılığı altında ezilen ve çareyi kaçak elektrik kullanmakta bulan üniversite öğrencilerinin ileride kötü sürprizlere karşılaşmamaları için Yök harekete geçti.
    Yök, Milli Savunma Bakanlığı’nın uyarısıyla üniversitelere bir yazı göndererek öğrencilerin, mezuniyetin ardından askerlik görevini yaparken kötü sürprizlerle karşılaşmalarının önlenmesi için bilgilendirilmeleni istedi.

Kaçak Elektrik Kullanım Cezası Yüz Kızartıcı Suç Olarak Görülüyor

Yök, üniversitelerden "yüz kızartıcı suç" işleyen üniversite mezunlarının yedek subay yapılmadığını, yapılan inceleme sonucu bu durumdaki kişilerin büyük bölümünün öğrenciliği sırasında kaldığı evlerde ya kendileri ya da kapatmayı ihmal ettikleri için adlarında kayıt görünen saatlerden yapılan Kaçak Elektrik Kullanımı Cezası olduğunun saptandığını belirtti.

Kaçak Elektrik Kullanımı Cezası Mağduriyete Neden Olabilir

Yök, üniversite rektörlüklerine gönderdiği yazıda, Milli Savunma Bakanlığı’nın uyarılarına yer verdi. yök, yazısında, 4 yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarında mezun olan vatandaşların, 12 aylık asteğmen veya 6 aylık kısa dönem er olarak yerine getirdiklerini kaydetti. yazıda, tsk personel kanununu ile askeri ceza kanunu uyarınca bu kişilerin "yüz kızartıcı" suç işlediklerinde bu haklarını kaybettiği vurgulandı. yüz kızartıcı suç nedeniyle yedek subay aday adaylığı hakkını kaybeden yükümlülerin mahkeme kararlarının incelenmesi sonucu yarıya yakınının "Kaçak Elektrik Kullanımı Cezası" suçuna ait olduğunun görüldüğü belirtildi. Bu suçun da üniversite yıllarında öğrenci evlerinde kalan yükümlülerin kendi üzerlerinde bulunan veya ihmal sonucu kendi üzerlerinde görünen elektrik sayaçlarında meydana gelen yasa dışı müdahale, mühür bozma gibi olayların elektrik hırsızlığı sayılması nedeniyle oluştuğunun altı çizildi.
    yök, rektörlerden öğrencilerin ilerde hak kaybına uğramalarının ve mağduriyetlerinin önlenmesi için gerekli uyarıların yapılmasını istedi.

Erkan KY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı WebMaste® Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu tekrar yukarı tasıma ıhtıyacı hıssettım.Elektrık fıyatlarındakı artıs artık resmen can yakmaya basladı.Calıstıgımız paranın onceden %5 cıvarı bu harcamaya gıderken sımdı %15 ı bulmaya basladı.Bır sıteden okudugum yazı ılgımı cektı paylasmak ıstedım.

saygılar

kaynak : http://haydemir.blogcu.com/774961/

BAKIN ELEKTRİĞİ NASIL KAÇIRIYORLAR......
    Kaçak elektrik bağlatanların, akla hayale gelmeyen yöntemleri, herkesi hayretler içerisinde bırakıyor. Yöntemler arasında duvardaki fayansa dokunulunca ve ev kapısı açık olduğunda kaçak bağlantı kesilip şebeke üzerinden bağlantısı devreye girenler de var.

Kaçak kullanımla mücadele kapsamında ortaya çıkarılan yöntemler, GAP Master Planı'nda Gazianteplilere atfen yer alan ''taklit ürün üretiminde başarılılar'' tanımının, günümüzde yetersiz kaldığını gösteriyor.

TEDAŞ Müessese Müdürü Neşet Demirbağ, kaçak elektrik kullanımını önlemek amacıyla yapılan denetimler sırasında saptadıkları yöntemlerin, ''şapka çıkarılacak'' nitelikte olduğunu söyledi.

''Kaçak kullanımı saptamakla görevli ve hemen hertürlü yöntemi bilen elemanlarımız bile, karşılaştıkları kaçak yöntemler karşısında adeta küçük dillerini yutuyorlar'' diyen Demirbağ, şöyle devam etti:

''İhbar üzerine yaptığımız bir denetimde, Türkiye'de ilk kez rastlanan 'duvar dokunmatik' sistemini bulduk. Mutfak duvarına yerleştirilen ve üzeri fayansla kapatılan role ile çalışan sistem, kaçak bağlantı yapanların ülke ve faturasını ödeyen dürüst aboneler adına hiç de hayırlı olmayan yüzünü ortaya koydu.

Sistem, kaçak ekibi kontrole gittiğinde, evde bulunan kişinin, altında role bulunan fayansa dokunması ile devreye giriyor. Fayansa dokunulduğunda devreye giren ya da devreden çıkan sistem, kaçak bağlantı yapanların işi epey ilerlettiklerini gösteriyor. Ekip geldiğinde fayansa dokununca kaçak, ekip gittikten sonra dokunulunca ise yasal bağlantı devre dışı kalıyor.''

BU DA KAPIYA BAĞLI SİSTEM

Demirbağ, ortaya çıkardıkları ve mucitleri bile şaşkına çevirecek yöntemlerden birisinin de evin kapısına bağlı çalışan sistem olduğuna dikkati çekti.

Kaçak ekibi sayacı kontrol için içeriye girdiğinde, açılan kapının, anında kaçak bağlantıyı devre dışı bırakıp, şebeke bağlantısını çalıştırdığını anlatan Demirbağ, ''Ekip kontrolünü bitirip evden ayrılınca kapanan kapı, bu kez kaçak bağlantıyı devreye sokuyor. Kapıya yerleştirilen sistem, kaçak kullanıma yönelenlerin hırsızlıktaki azmini de gösteriyor'' dedi.

Kaçak kullanımı önleme konusunda çok önemli başarılar elde ettiklerini kaydeden Demirbağ, ''Bulduğumuz her yeni yöntem, kaçak kullanımı önleme konusunda ufkumuzu açıyor. Kaçak elektrik kullanımı ile mücadeleyi, sonuna kadar sürdüreceğiz. Yeter ki, dürüst abonelerimiz hem kendileri hem de ülke için duyarlı olsun, kaçak kullananları bize ihbar etsinler'' diye konuştu.

Demirbağ, fayansa dokunulması sonucu devreye giren kaçak kullanım yöntemini bulan görevli Kadir Selli'yi ödüllendireceğini, birlikte görev yaptığı arkadaşlarını ise kutladığını ifade etti.

DİĞER YÖNTEMLER

Demirbağ, bir kahvehanede, kaçak bağlantısı tavan vantilatöründen yapılan bir sistemin de dikkati çektiğini bildirdi.

Vantilatörün duvarda bulunan anahtarının, ilk anda şüphe çekmediğini, ancak incelemede anahtarın vantilatörü değil, sayacı kontrol ettiğinin ortaya çıkarıldığını vurgulayan Demirbağ, sözlerini şöyle tamamladı:

''Sistemde, sayaçtan alınan enerji miktarında düşüş olmamakla birlikte, sayacın diski kademeli olarak yavaşlatılıyor ve disk az dönünce, sarfiyat da az olmuş gibi sonuç ortaya çıkıyor.

Kullanılan diğer yöntemler arasında sayacın içine cam kenarından film itilerek, sayaç diskinin durdurulması ve görevlilerin geldiği anlaşılınca filmin çekilip, sayaçta normal çalışmanın sağlanması da bulunuyor.

Anahtar görevi üstlenen bir duya takılan lamba yöntemi ile de kaçak elektrik kullanıldığı saptandı. Ampul sıkıştırılıp yanınca sayaçtan geçen enerji, gevşetilince kaçak kullanım hattı devreye giriyor.

Kaçak kullanım yöntemleri arasında yer alan sayacın arkasından köprü bağlantı ya da eve doğrudan kaçak hat bağlama da karşılaşılan yöntemler arasında öne çıkıyor.''

ayrıca yenı halını goremedım ama kacak oranları asagıda

doğuda elektriğin yüzde 64'ü kaçak

özelleştirme idaresi elektrikte kayıp kaçak haritası çıkardı. dicle bölgesinde kayıp kaçak oranının yüzde 64.3'le rekor düzeyde olduğu ortaya çıktı

işte elektrikte kayıp kaçağın fotoğrafı

dicle
    diyarbakır, mardin, siirt, şanlıurfa, batman, şırnak
    kaçak (gwh) 7216
    yüzde (%) 64.3

vangölü
    bitlis, hakkari, muş, van
    kaçak (gwh) 1241
    yüzde (%) 62.1

aras
    ağrı, erzincan, erzurum, kars, bayburt, ardahan, iğdır
    kaçak (gwh) 615
    yüzde (%) 31.7

çorum
    artvin, giresun, gümüşhane, rize, trabzon
    kaçak (gwh) 279
    yüzde (%) 14.4

firat
    bingöl, elazığ, malatya, tunceli
    kaçak (gwh) 274
    yüzde (%) 14.3

çamlibel
    sivas, tokat, yozgat
    kaçak (gwh) 178
    yüzde (%) 10.3

toroslar
    adana, mersin, osmaniye, hatay, gaziantep, kilis
    kaçak (gwh) 1513
    yüzde (%) 13.1

meram
    kırşehir, nevşehir, niğde, aksaray, konya, karaman
    kaçak (gwh) 332
    yüzde (%) 7.1

başkent
    ankara, kırıkkale, zonguldak, bartın, karabük, çankırı, kastamonu
    kaçak (gwh) 1004
    yüzde (%) 11.1

akdeniz
    antalya, burdur, isparta
    kaçak (gwh) 412
    yüzde (%) 9.3

gediz
    izmir, manisa
    kaçak (gwh) 727
    yüzde (%) 7.1

uludağ
    balıkesir, bursa, çanakkale, yalova
    kaçak (gwh) 674
    yüzde (%) 10.1

trakya
    edirne, kırklareli, tekirdağ
    kaçak (gwh) 336
    yüzde (%) 9.9

ayedaş
    istanbul ili anadolu yakası
    kaçak (gwh) 734
    yüzde (%) 10.4

osmangazi
    afyon, bilecik, eskişehir, kütahya, uşak
    kaçak (gwh) 252
    yüzde (%) 6.9

sakarya
    sakarya, bolu, düzce, kocaeli
    kaçak (gwh) 578
    yüzde (%) 12.3

boğaziçi
    istanbul ili avrupa yakası
    kaçak (gwh) 2730
    yüzde (%) 16.2

menderes
    aydın, denizli, muğla
    kaçak (gwh) 403
    yüzde (%) 9.1

göksu
    adıyaman, kahramanmaraş
    kaçak (gwh) 283
    yüzde (%) 10.7

yeşilirmak
    amasya, çorum, ordu, samsun, sinop
    kaçak (gwh) 399
    yüzde (%) 11.8

toplam kaçak 20.181 yüzde: 17.8
    bu bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim

hakiki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    paylaşımlarınız için teşekkürler

Banned Halilusta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu ülkede kaçak elektrik kullanımı ;
    Cehaletin önüne geçilmedikçe
    Yönetim(kurum) anlayışı değişmedikçe
    ekonomik kriz,işsizlik azalmadıkça

BİTMEZ...

mbaynbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Halilusta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu ülkede kaçak elektrik kullanımı ;
    Cehaletin önüne geçilmedikçe
    Yönetim(kurum) anlayışı değişmedikçe
    ekonomik kriz,işsizlik azalmadıkça

BİTMEZ...
    sayın halill usta benim görüşüm ve tecrübem sizden biraz farlıklı
    -) Cahil olmak hırsız olmak anlamına gelmiyor, Tüyü bitmemiş yetim hakkı yedirtmem diyenlerin ne yaptıklarını anlatmayaya gerek yok.
    -)yönetentenler dürüst olduklarında,yönetim(kurum)anlayışımızda bir sorun olmaz.
    -)ekonomik kriz,işsizlık yurdumuzu kötü vurdu daha devam edecek,tüketici toplum yapıldık hepsine kabulde,
    Türkiyede herkez hırsız mı oldu?
    Hırsızlık,hırsız olanların dünya görüşü,hayata bakış şekli, dindarlıkla hiç bir alakası olmayan bir insan görüşü.
    Bu türlü kişilerin aslında siyasi görüsü toktur,amaçlarına ulaşmak için toplum piskolojisinden faydalanarak o kişilere yaklaşırlar.
    elektrik hirsızlıgı,büyük hırsuzlık,küçük hırsızlık benim için farketmez hırsız hırsızdır.Bugün küçük hırsızlığı yapan
    yarın büyük hırsızlığı yapacaktır,devlet yönetiminde bile söz sahibi olabileceğini unutmamak gerekli.yurt dışında çalışan işcilerin kaptırdıkları paraları hesaplasan herhalde hatırı sayılır bir para çıkar.
    Sayın halilusta görüşlerimizin pekfarklı olduğunu düşünmüyorum konuyu biraz daha açmak istedim. Devlet, millet malı deniz,yemeyen domuz diyen'de hırsız,elektrik çalada hırsız.

Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sevgili mbaynbay

Bu akşam haberlerinde ikitellideki bir sera sahibi gerçekten samimi olarak "bu halk bitmiş" dedi yağmalar için.

yazıklarınıza ek olarak son raporları kontrol ettim sabah 5:55

google arama sonuçlarında

http://www.google.com.tr/search?hl=t...a=&aq=null&oq=

http://www.google.com/search?q=elekt...C4%B1+durdurma

http://www.google.com/search?q=elekt...%C4%B1l%C4%B1r

ve aranan kelimelerde gerçekten süper...

kaçak elektrik nasıl yapılır

elektrik sayacı durdurma

elektrik kaçağı nasıl yapılır

Bu yazıdan sonra bu şekilde arama yapıpta bu mesajı okuyan ve niyetlenen tüm ziyaretçiler!!! yazık

yazdım sildim yazdım sildim başka şeylerde..

tekrar kontrol ettim forumda görüntülenme sayısında ilk 5 te bu konu var.Tam 6.816 defa okunmuş.

Allah sonumuzu hayır etsin.

saygılar

Banned Halilusta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sn mbaynbay

1)Tüm kötülüklerin anası cehalettir. Cahil insan haram helal bilmez cehaletten kasıt sadece ilim ve fen bilmek değil dininide bilmektir. Cahil adam yanlış yapar ayrıca yanlış yaptığının bile farkında olmaz. Neden kayıp kaçak oranı doğuda fazla.
    2)Yönetim idare hatalı davranıyor. Belediyeler Tali yol ve çevre aydınlatma tüketimlerinin faturasını hane sahiplerine kesmeye hazırlanıyor. Zam üzerine zam yapıyor. Kayıp kaçağın üzerine gitmektense namussuz vatandaşların yükünü namuslu vatandaşlara zam olarak yıkıyor. Yönetim idare anlayışış , politikası diye bahsettiklerim bunlar. Neden doğudaki kayıp kaçak oranı azaltılamıyor?
    3) İşsiz adam, asgari ücretle 4-5 nüfus geçindirmek zorunda kalan adam herşeyi yapar arkadaşım. İşsizlik ve ekonomik sorunlar çözülmedikçe kaçak kullanımın önüne geçilemez.

Bunların dışında başka neden yoktur !

üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu ekonomik sistemdemi çözülecek sorunlar.
    Ülkenin enerji kaynakları peşkeş çekilirken gariban vatandaşı hapse atıp sorun çözülecek öylemi!

Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu ekonomik sistemdemi çözülecek sorunlar.
    Ülkenin enerji kaynakları peşkeş çekilirken gariban vatandaşı hapse atıp sorun çözülecek öylemi!
    siyaset konusunda tartışmak istemem zaten yeri de burası degıl ama enerjı kaynaklarının peskes cekıldıgıne ınanmıyorum.Yıllardır kı yaklasık 50 yıldır memur zıhnıyetı ıle ıs yapılamayan devlet kurumlarının ozellestırılmesı cok cok yerınde bı karar.Bende karsıyım satılmasına ama madem calısmasını ıstıyorsunuz yapacak bırsey yok bu dırek kendı ıcımızde sorgulamamız gereken bır durum.Muhalefet olmayı bırakıp aynaya bakma durumu.

Bugun yıllardır zarar eden hepımızın cebınden cıkan vergılerle acıkları odenen bır cok kurum ne hıkmetse satıldıktan sonra kar etmeye basladı hemde kat kat fazla.

Satılsınmı satılmasın tabı ama devlet ıcınde kımı getırırsen getır aynı kaymagı yemege devam edecek o su bu degıl hepımız.Bırde bu yonden bakın lutfen.

saygılar

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)