User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Topraklama Sistemleri kategorisindeki kaçak akım rölesi sayaçtan önce mi bağlanmalıdır_? isimli konuyu okuyorsunuz.
    Ephedra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

kaçak akım rölesi sayaçtan önce mi bağlanmalıdır_?

merhaba arkadaşlar. önemli bir sorunum var.
    kaçak akım rölesi(atık akım rölesi) sayaçtan önce mi sonra mı kullanılmalıdır.
    elektrik tesisleri yönetmeliğinde ve başka birkaç yönetmeliğe de göz gezdirdim. bulamadım.
    fakat denetleneden gelen bir arkadaş kaçak akımın sayaçtan önce kullanılmasını istedi. yönetmelikte böyle dedi. o kadar araştırdım, kesin birşey söyleyebilen yok.
    acil cevap bekliyorum. dayanak gösterebileceğim kesin bir bilgi lazım.
    yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    20 veya 30 mA lik olanlar(hayat koruma) daire içinde,300 mA lik yangına karşı olanlar ise kofre de kullanılır.
    sayaçtan önce dediği 300 ma lik olan kaçak akım rölesidir.
    yönetmelik madde 18;
    Çok basit tarım binaları, barakalar, basit köy evleri hariç yapı bağlantı kutusuna (ana buat veya kofre) yangın koruma, sayaç kolon devrelerine ise hayat koruma eşikli, ..............

ademcelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kaçak akım koruma rölesinin tam olarak nerede kullanılacağı hakkında net bilgi yok
    kimisi her tali pano girişinde kullanır. kimi mühendis ise sayaçtan önce kullanır. ancak kaçak akım koruma rölesinin enerji kesme amacıyla kullanılamaz. çünkü aşırı akım ve kısa devre açma özelliği yoktur. işte bu yüzden genellikle sayaçtan önce kaçak akım koruma saytaç çıkışına ise w otomat sigorta kullanılır.

Fahri Yetiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaçak akım koruma şalterinin konulacağı nokta,Tedaş'ın keyfine göre değişmektedir.Genelde,daire içerisine
    konduğundan ( doğrusu da budur ),tartışma kendiliğinden kalkar.Kaçak akım koruma şalterleri,sadece kaçak
    akımı açan tipleri olduğu gibi,Kaçak akım+kısa devreyi açan tipi de bulunmaktadır.Bulunduğunuz yerde,Tedaş
    tarafından ,sayaçtan önce konulması isteniyor ise,ya Sigorta+Kaçak akım ya da Sigortalı kaçak akım şalteri
    kullanmalıdır.300 mA'lik yangın koruma şalteri de yine aynı mantığa göre konmalıdır.Yani,Kaçak akım koruma-
    lı TMŞ veya TMŞ + Kaçak akım koruma.Enerji,önce TMŞ 'ye,daha sonra kaçak akıma girecek şekilde düzen-
    lenmelidir.

Ephedra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar benim bahsettiğim sayacın bulunduğu noktada kullanılması gereken 300 mA kaçak akım sigortasıdır.
    yangına karşı koruma yapacak. 30 mA olanı zaten daire girişinde yani daire sigorta kutusuna koyuyoruz.
    problem şu: 300 mA olanı sayaçtan önce mi sonra mı koymalıyım.
    yaptığımız işi kısaca özetleyeyim;
    80 daireli yapımız var.
    elektrik odasına ADP panosu koyuyoruz. ADP girişinde bazı uygulamalardaki gibi troid röle yok.
    biz münferit kaçak akım koruma yapıyoruz.
    her daire kolon hattı için sayacın önüne k otomat sigorta sonra sayaç, sonra kaçak akım sigortası
    daireye girişte k otomat ve 30mA kaçak akım sigortası ve diğer sigortalar var.

yapı denetim tutturmuş kaçak akım 300mA i sayacın önüne alın diye.

Fahri Yetiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Epderha arkadaşım.İşin sahibi ne istiyorsa,onu yapmak zorundasınız,bunun kuralı bu.O şalteri nereye korsanız koyun,kaçak akım oluştuğunda,hem 30 mA hem 300 mA aynı zamanda açacaktır.300mA i,se-
    lektif yapmadığınız sürece,bu şalterin kıymeti-harbiyesi yoktur.Burada önemli olan konu budur.Kontrolluk
    ile ters düşmenin anlamı yok.

üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anlamadığım nokta her sayaç için neden 300 mA istiyor.
    Kaçak akımlı şalter ana kofraya konulsun.
    Şöyle düşünüyor herhalde;
    evdeki KAK evdeki kaçaklar için,sayaç kolon devresine sayaçtan önce konulan ise kolon hattındaki yangın kaçaklarına karşı.
    boşuna masraf olacak.
    "fahri yetiş" ;
    30 mA ve 300 mA aynı anda neden açsın.biri 30, diğeri 300 mA.
    yapı denetim nasıl istiyorsa,değişiklik yapılsın,altınada imzasını bassın.

hakiki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar bir tedaş çalışanı olarak kar 30 mA koruma rölesi sayaçtan sonra olmalıdır.300 mA lık yangın koruma rölesi sayaçtan önce olmalıdır.bu kesin ama selektivite olmadığı sürece nereye koyarsan koy fark etmezz.bizim burda bir linyede ne kadar priz var veya lamba var buna takılmamamız lazım esas mesele selektivite saplanmasıdır.malesef tedaş olarak bizde bunun üzerinde durmuyoruz.

emuhfaruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar K.A.K.R sayaçtan önce konulması daha iyidir. zira tesisin tüm beslemesi bu röle üzerinden olmasını istiyor.giriş ve çıkış akım farkını ölçüp 30mA veya 300mA gibi bir fark varsa devreyi kesiyor.

genel olarak bağlanış sırası ilk olarak K.A.K.R-Otomatik sigorta-Pako şalter(kullanılacak yere göre).ayrıca bina ana panosunda 300 mA yangına karşı koruma ,dairelerde vb. ise 30 mA artık akım için kullanılır.

alpar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ephedra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar. önemli bir sorunum var.
    kaçak akım rölesi(atık akım rölesi) sayaçtan önce mi sonra mı kullanılmalıdır.
    elektrik tesisleri yönetmeliğinde ve başka birkaç yönetmeliğe de göz gezdirdim. bulamadım.
    fakat denetleneden gelen bir arkadaş kaçak akımın sayaçtan önce kullanılmasını istedi. yönetmelikte böyle dedi. o kadar araştırdım, kesin birşey söyleyebilen yok.
    acil cevap bekliyorum. dayanak gösterebileceğim kesin bir bilgi lazım.
    yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
    arkadaşım
    bence sayaçtan önce koyulmalı çünkü sonuç itibarı ile sayaçta elektrik ile çalışıyor yani onunda korumaya ihtiyacı var
    dayanak göstereceğin bir belge arıyorsan buda o tesisin elektrik projesidir.Sonuç itibarı ile projeyi Tedaş-E.M.O ve yapı denetim kuruluşu ayrı ayrı onaylıyor

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler