User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
17 sonuçtan 11 ile 17 arası
Şu an Topraklama Sistemleri kategorisindeki kaçak akım rölesi sayaçtan önce mi bağlanmalıdır_? isimli konuyu okuyorsunuz.
    mbaynbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aslında bu konu o kadar kolayki.. projesine baksanız göreceksiniz.
    Uygulamacı proje ve tesasat yapan mühendis olarak bizim uygulamalarımız şu şekilde.
    Konutlarda: Tedaş girişini öncelikle YANGIN KORUMA RÖLESİ(NH lardan sonra),Dairelelerin sigorta kutularına
    Kaçak akım rölesi koyuyoruz,Ortak kısımların kaçak akım rölelerini sayaç panosuna sayaçtan sonra koyuyoruz.
    (YANGIN KORUMA RÖLESİ SAYAÇLARDAN ÖNCE,...Kaçak akım rölesi sayaçtan sonra)
    DİKKAT! UYGULAMADA YÖRESEL FARKLILIKLAR OLABİLİYOR.
    Kaçak akım rolesi ve yangın koruma röleleri hiç bir zaman sigorta görevi yapmaz,üzerinde yazan 3*40 A gibi akım
    değerleri kararlılık sınırını gösterir,sigorta gibi kesiyor diyen olabili fakatbu şekilde düşünülmemeldir.Sigorta yerine
    kaçak akım rölesi koyamazsınız.
    300 mA YANGIN KORUMALAR İÇİN GEÇERLİ
    30 mA KAÇAK AKIM KORUMALARI İÇİN GEÇERLİ

Fahri Yetiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaçak akım şalterinden önce,mutlaka bir sigorta olması gereklidir.Bu sigorta konuğu takdirde,şalterin nereye
    konduğu fazla önemli değildir.Kaçak akım şalterinin arızalanması durumunu düşünmek gerekir.

mel9843 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

mı acaba

Merhaba;

Bir defa yangın amaçlı kullandığın 300mA binanın girişinde olma zorunluluğu var. İkincisi kak rölesi sayaçtan önce fakat sayaçla birlikte mühürlenebilir bir panonun içinde olmak zorunda (ki kaçak elektrik buradan kullanılmasın). Buradaki kaçak akım aynı zamanda sayacıda koruyor. Yani öyle şalteri koyduğun yer önemli değil diye bir şey yok. Önemli; hiç tedaş hattın ortasına sana gidip istediğin zaman kaçak elektrik alabileceğin bir sigorta koy der mi?

Kolay gelsin.

COSKUNEMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    31
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Değerli hocalarım Sn Fahri Yetiş ve mbaynbay açıklamalarınıza teşekkür ederim.Bir konuyu paylaşmak istiyorum ADP panosunda Müşterek sayaçtan sonra M.otom.Asan.Zayıf akım gibi.Ve K.A.K.R çıkışından değil Girişinden 3*40 Amp. W otomat Sigortanın Asansör Mak dairesine tesisatına enerji verilmesi.Merdiven otomatiği veya zil trafosunun,Bodurum katta olabilecek arızanın Asansör Tesisatını kesmemesi için;Asansör Mak. Dairesinde Panosunda K.A.K.R Kendine Ait bulunduğundan .Genelde yapılan uygulama K.A.K.R Çıkışından paylaşmak istedim saygılarımla.

yüzbaşı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kaçak akım nereye bağlanır?

Alıntı Ephedra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar. önemli bir sorunum var.
    kaçak akım rölesi(atık akım rölesi) sayaçtan önce mi sonra mı kullanılmalıdır.
    elektrik tesisleri yönetmeliğinde ve başka birkaç yönetmeliğe de göz gezdirdim. bulamadım.
    fakat denetleneden gelen bir arkadaş kaçak akımın sayaçtan önce kullanılmasını istedi. yönetmelikte böyle dedi. o kadar araştırdım, kesin birşey söyleyebilen yok.
    acil cevap bekliyorum. dayanak gösterebileceğim kesin bir bilgi lazım.
    yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
    Yorumlardan anladığım kadarıyla kimse sayaçtaki mühürü dikkate almamış.Eğer röleyi sayaçtan önce bağlarsanız kaçak elektrik kullanmış olacaksınız yada öyle algılanacak.Ben uzun zamandır tedaşın bu konuya hassasiyet gösterdiğini biliyorum.Ana sigortaya bile girmedden direkt sayaca girmesi gerekiyor tabiki rölede sayaç sonuna konacak.Ama ikide bir zırt pırt attığı için daire içine konulması daha iyi.Tabi atmasınında bir nedeni vardır onu bulmak şart ama o kadar katı inip sigorta kaldırmakta ayrı bir iş.İyi çalışmalar

hydrogenman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cevap: kaçak akım rölesi sayaçtan önce mi bağlanmalıdır_?

e.i.t.yönetmeliğinde sıralaması yok.
    ama mantıklı sıralama şudur:

tek daire için;
    bina ana panosunda : ana kolon hattı - sayaç - 300mA yangın koruma kakr - ana kesici sigorta - daireye giden kolon hattı
    daire sigorta kutusunda: 30mA hayat koruma kakr - ana kesici sigorta - linye sigortaları

eğer sayaçtan önce sigorta tesis edilirse; kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilir. sayaçtan önce sigorta çıkışından uzatma çekilerek sayacın saymadığı elektrik enerjisi kullanılır.

sayaç ve sayaç öncesi kısım, sadece tedaş ı ilgilendiren kısımdır.

x
    Konu hydrogenman tarafından (25.11.2020 Saat 23:40 ) değiştirilmiştir. Sebep: hatalı yazım

Kayra Teknik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cevap: kaçak akım rölesi sayaçtan önce mi bağlanmalıdır_?

daire içerisine konulması daha uygun olur sonuçta kaçak akımda atması durumunda daire içerisinden müdahale kolay olur.
    https://www.kayrateknik.com/izmir/ay...5-149-61-63/29

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler