User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Topraklama Sistemleri kategorisindeki ATM***039;de korkunç gerçek isimli konuyu okuyorsunuz.
    Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bursa'da bir kişinin ölümüne yol açan otomatik para çekme makinesindeki elektrik kaçağının 120 milyon liralık ihmalden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Bursa'da Mustafa Saygılı adlı vatandaşın Yapı Kredi Bankası'na ait otomatik para çekme makinesinde (ATM) elektrik akımına kapılarak ölmesi korkunç bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Bilirkişi raporunda ATM'de kaçak akım rölesinin olmadığı ve 5 ohm olması gereken toprak geçiş direncinin 22 kat fazla çıktığı belirtilirken, bu iki maddenin maliyetinin yalnızca 120 milyon lira olduğu belirlendi. Yani Saygılı, ATM'de 20 milyon liralık kaçak akım rölesi ve 100 milyon liralık topraklama tesisinin bulunmaması nedeni ile hayatını kaybetti.

Gizli tehlike mevcut

Mustafa Saygılı'nın hayatını kaybetmesi ATM'lerdeki gizli tehlike olarak nitelendirilen elektrik kaçağını gündeme getirdi. ATM'lerle ilgili iki ayrı yönetmeliğe rağmen; gerek projelerin uygulama safhası, gerekse yılda bir yapılması zorunlu olan ölçümlerin ihmal edilmesi Bursa'daki gibi üzücü olaylarla sonuçlanıyor.

ATM'lerya ilgili yönetmeliklerden biri 3 yıl önce TEDAŞ'ın çıkardığı ATM'lerde Kaçak Akım Rölesi Kullanılması Hakkındaki Yönetmelik. Söz konusu yönetmelikle ATM'lerde kaçak akım rölesi kullanımı zorunlu hale getirilirken, topraklama tesisi ile ilgili mevzuat ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın İş ve İşçi Sağlığı Hakkındaki Yönetmeliği'nin belirlediği esaslara göre uygulanıyor.

120 milyon için değer mi?

Buna göre, bir banka ATM kurmak istediğinde iki yönetmeliğin getirdiği kaçak akım rölesi ve topraklama tesisini hazırladığını projede göstermek zorunda. Kaçak akımı kesmeye yarayan röle, otomatik sigortaya benzeyen basit bir devre kesici . Piyasadaki satış fiyatı ortalama 20 milyon lira.

Topraklama tesisi ise toprak geçiş direncinin 5 ohm'dan fazla olmamasını sağlıyor ve onun da maliyeti 100 milyon lira. 120 milyon lira gibi düşük bir miktara mal edilen bu iki teknik ayrıntı ATM'ye gelenlerin elektrik kaçağı olması durumunda can güvenliğini sağlıyor. Kaçak akım rölesi ve topraklama yönetmelikleri ATM'lerin yılda bir kez periyodik olarak ölçüm yapılmasını zorunlu hale getirirken, denetim zaafiyeti bu konuyu bankaların insafına bırakıyor.

Öte yandan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), ATM'lerin hemen önüne izolasyon görevi yapan bir malzeme konulmasını teklif etti.

</font>

Kaynak:ZamanEdited by: hunca

Benzer Konular
    Bu gerçek mi yoksa, bir deney mi?
    Bu gerçek mi yoksa, bir deney mi? AMATÖR BİR KAMERA TARAFINDAN MI GÖRÜNTÜYE ALINDI YOKSA FOTOMONTAJ MI BU GÖRÜNTÜLER ANLAYAMADIM? GERÇEKSE BİR FACİA smileys/smiley3.gif VİDEOYU...
    KORKUNC RESİMLER
    KORKUNC RESİMLER
    adsl nin gerçek hızı (HEMEN ÖGRENİN)
    adsl nin gerçek hızı (HEMEN ÖGRENİN) İBRENİN SOLTARAFINDAKİ DÜGMEYE TIKLAYIN
    sizce bu gerçek mi???izleyin
    sizce bu gerçek mi???izleyin Bir adam botun havasını şişiriyor kızı birden bire gelip bota atlıyor ve olanlar oluyor...sizce gerçek mi ..ben hala şüpheliyim... İZLEYİN!!!
    Işınlama' gerçek oldu
    Işınlama' gerçek oldu Bilim adamları atomlararası özellik iletimini, 1 milimetreden kısa bir mesafede de olsa başardılar. 'Teleportasyon' adı verilen bu yöntemle,...

coldyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşte Türkiye nin gerçeği, normaldir.Sadece ATM lerde değil diğer halka açık yerlerdede aynı.Bir çoğunda elektrik kaçağı oluyor.

ferhatnus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ATM lerde bütünmetal aksamın dış kaplamasının yalıtkan(plastik mesela)bir malzeme ile yapılmaması ilginç zaten yani bu nasıl bir ATM imiş. sonra ayrıntılı yazacağım

tiryakiali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben burda bir soru sormak istiyorum... bizimde çok başımıza geliyor.. şehir içinde trafo postası kuruyoruz ve çoğunlukla koruma ve işletme topraklaması yapmak için toprak arazi bulamıyoruz.. malum şehrin içi hep asfalt yada beton.. bulsak dahi belediyeler beton bozulmasın diye topraklama hattının güzergahının kırılmasına izin vermyorlar. yukarıdaki durumda da bankanın kaçak akım koruma rölesi kullanması hatalı ancak toprak geçiş direncinin yüksek çıkması tamamıyla onun hatası olduğunu yukarda yazdığım nedenlerden dolayı tamamıyla onun hatası olmayabilir.. Diğer arkadaşlarında bu konu için fikirlerini almak isterim...

ferhatnus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi özellikle şehrin işlek yerlerinde kurulan ATM ler için hakikaten kendi özel koruma topraklamasını yapmak zor olabilir çünkü işlek sokak ya da caddelerde altta çok çeşitli tesisatlar ve diğer altyapılar muhtemelen durumu zorlaştıracaktır. burda yapılacak şey bence bu ATM için enerji nerden alınıyorsa, toprak hattının da ordan karşılanması sorunun çözer, ayrıca ATM sigorta kutusuna toprak kaçak akım rölesi konursa yasal zorunluluklar yerine getirilmiş olur. Tiryakiali arkadaşımızın şehir trafo postaları için söyledikleri ise ilginç gerçekten. Çünkü TEDAş genelde bu işleri sıkı tutar ve mantık olarak da belediye asfaltım bozuluyor diye işin tekniğine müdahale edemez, etmemeli. Şehir içi trafo postalarından kastınız bildiğimiz dağıtım trafoları ise bunların genelde etraflarında yeterli alan bulunuyor, yok eğer gerçekten bulunmuyorsa, o asfalt ya da beton kırılır, etrafına güzel bir temel topraklamasına benzer bir topraklama yapılır, tabi burada koruma ve işletme topraklamaları bir arada yapılmalı öyle ayırmaya gerek yok sanırım.

elek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tiryakiali Nickli Üyeden Alıntı
    ben burda bir soru sormak istiyorum... bizimde çok başımıza geliyor.. şehir içinde trafo postası kuruyoruz ve çoğunlukla koruma ve işletme topraklaması yapmak için toprak arazi bulamıyoruz.. malum şehrin içi hep asfalt yada beton.. bulsak dahi belediyeler beton bozulmasın diye topraklama hattının güzergahının kırılmasına izin vermyorlar. yukarıdaki durumda da bankanın kaçak akım koruma rölesi kullanması hatalı ancak toprak geçiş direncinin yüksek çıkması tamamıyla onun hatası olduğunu yukarda yazdığım nedenlerden dolayı tamamıyla onun hatası olmayabilir.. Diğer arkadaşlarında bu konu için fikirlerini almak isterim...
    O belediyelere şöyle diyebilirsiniz:
    Bizim maaşallah paramız boldur.Öyle boldur ki nereye harcayacağımızı şaşırırız.Akşam düşünürüz hangi kaldırım taşı çizildi,tozlandı hemen gidip oraları kazıp duman ederiz.Ve yerine rengarenk süslü ,şekilli taşlar döşeriz.Onun için burada çekeceğim birkaç metre kablo için kazacağım yer hiç önemli değildir der ve belediyeyi kafaya alırsınız!

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ARKADAŞLAR BEN TOPRAKLAMA TEST MÜHENDİSİYİM VE ÖYLE YERLERLE KARŞILAŞIYORUZ Kİ HER TARAF BETON VE UYGULAMACILAR BUNU MAZERET GÖSTERİYOR.BU DURUMLARDA ÇOK KARŞILAŞTIM.BİR KERESİNDE BİR CAMİNİN PARATONERİNİN TOPRAKLAMASININ ÖLÇÜMÜNE GİTTİM. TOPRAKLAMA YÜKSEK VE HER TARAF BETON.BELEDİYEDEN RESMİ YIOLLARLA İZİN ALINIP GAYET TABİKİ TOPRAKLAMA ELEKTROTLARI ÇAKTIRDIK.BELEDİYEDEN BU KONUDA İZİN ALMAKTA SORUN ÇIKMIYOR.ANCAK İZİN ALINAMAMASI DURUMUNDA İSE EN YAKIN MEVCUT TOPRAKLAMA HATTI İLE BİRLEŞTİRMEKTEN BAŞKA ÇARE YOK.

elek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hunca Nickli Üyeden Alıntı
    ARKADAŞLAR BEN TOPRAKLAMA TEST MÜHENDİSİYİM VE ÖYLE YERLERLE KARŞILAŞIYORUZ Kİ HER TARAF BETON VE UYGULAMACILAR BUNU MAZERET GÖSTERİYOR.BU DURUMLARDA ÇOK KARŞILAŞTIM.BİR KERESİNDE BİR CAMİNİN PARATONERİNİN TOPRAKLAMASININ ÖLÇÜMÜNE GİTTİM. TOPRAKLAMA YÜKSEK VE HER TARAF BETON.BELEDİYEDEN RESMİ YIOLLARLA İZİN ALINIP GAYET TABİKİ TOPRAKLAMA ELEKTROTLARI ÇAKTIRDIK.BELEDİYEDEN BU KONUDA İZİN ALMAKTA SORUN ÇIKMIYOR.ANCAK İZİN ALINAMAMASI DURUMUNDA İSE EN YAKIN MEVCUT TOPRAKLAMA HATTI İLE BİRLEŞTİRMEKTEN BAŞKA ÇARE YOK.
    Evet topraklama olayına özellikle eski yapılan binalarda
    hiç önem verilmemiş.Benim edindiğim bilgiler eğer topraklama sağlıksızsa kullanılan cihazlarda akla gelmedik çalışma bozukluklarının olabileceği yönünde.
    Can kaybı ise en kötüsü tabi.

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    120YTL'Yİ BİR KENARA KOYUN YERDE 1METREKERELİK İZOLE HALI OLSAYDI O ADAM YİNE ÖLMEZDİ. İHMAL KONUSUNDA ÜZERİMİZE YOK MAALESEF. SAYGILARIMLA...

edremit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Teknikadam_41 Nickli Üyeden Alıntı
    120YTL'Yİ BİR KENARA KOYUN YERDE 1METREKERELİK İZOLE HALI OLSAYDI O ADAM YİNE ÖLMEZDİ. İHMAL KONUSUNDA ÜZERİMİZE YOK MAALESEF. SAYGILARIMLA...
    İzole halı ek bir güvenlik olabilir. Ama adam ölmezdi demek doğru olmaz. Belki metal bir yüzeyi tutuyordu. Elektriğin ayaklardan devreyi tamamladığı varsayımı ve izole halı ile bunun önlenmesi yeterli değildir. Kaçak akım ve topraklamayı 2 plana itebilecek mesajlardan kaçınmak gerekir.
    Belki de haklısınız adam ölmeyebilirdi. Saygılar

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler