User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası
Şu an Otomasyon Kumanda P.L.C. ve P.I.C kategorisindeki İzole güç panosu hakkında bilgi lazım isimli konuyu okuyorsunuz.
    lovere3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

İzole güç panosu hakkında bilgi lazım

Arkadaslar hastanelerde ameliyathane ve yoğun bakımlarda kullanılan izole güç panoları veiole güç trafoları hakkında bilgi istiyorum.Nasıl çalışır. çalışma prensibi nedir.

bu konuda bilgisiolan arkadaslar paylaşırlarsa sevinirim.

bu güç panolarından çıkan elektrik insanı neden çarpmaz.bunun bilimsel açıklaması nedir?

şimdiden teşekkür ederim.

Fahri Yetiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İzole güç panosu,özel trafodan veya şebekeden alınan enerjinin,ikinci bir trafodan geçirerek,primerle ayrıl-
    masıdır.Nötrü topraklı sistemlerde,fazlardan birisine herhangibir nedenle dokunulması halinde,kaçak akım
    şalterinin veya sigortanın atmasına neden oluruz.Bu tip,tek arıza halinde,sistemin enerjisiz kalması,hastane,
    enerji tesisleri,proses kontrol panelleri vs. gibi tesislerde büyük sakınca yaratır.Temas eden iletgen nedeniyle,
    tesisin enerjisiz kalmasını önlemek için,tesisin ihtiycı olan gerilimine göre ( genelde 380 / 220 veya 220/220 v )
    bir trafo daha konarak ve bu çıkış gerilimi iazlasyon röleleri üzerinden bağlanarak elde edilen gerilim kullanılır.
    Bu uygulamadn sonra,hatlardan birisi,insana değmesi halinde,dönüş olmadığı için tehlike yaratmamaktadır.Bu
    temas eğer bir cihaza olmuş ise,koruma düzeni,devreyi açmadan,arızayı bildirmektedir.İkinci iletkeninde temas
    etmesi halinde kısa devre olacağından,verilen ihbarla,arıza, zamanında tespit edilerek sistemin enerjisiz kal-
    ması önlenmektedir.Trafo gücü ve tipi,sistemin ihtiyacına göre tespit edilmektedir.

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkür ederim bilgileriniz için

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biraz çok olacak ama izole röleler hakkında bilginiz varmı

(kusura bakmayın ben 2 yıllık yeni bir mühendisim.Bşr hastane şantiyesinde çalışıyorum ve bana devamlı soruyorlar. bu amelayathanerlerdeki elektrik nasıl çaprmıyor onlara bi cevap veremeyince hoş olmuyor. onun için sıkıştırıyorum bu kadar)

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aktifmuhendislik adresinden yararlanabilirsiniz.

üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    binaları ve evlerimizi besleyen trafoların yıldız noktası toprağa bağlıdır.bu yıldız noktası binalara nötr hattı
    olarak gelir.herhangi biri faz ucuna temas ederse akım insan üzerinden toprağa, oradan trafonun
    toprağa bağlı yıldız noktasına, oradan da trafonun faz sargısına gelir ve devre tamamlanmış olur.
    tıpkı pilin bir ucundan çıkan akımın diğer uçta son bulması gibi.
    ama ameliyathane gibi yerlerde kullanılan besleme trafosunun yıldız noktası boştadır.
    faza temas edildiğinde yukarıda olan olaylar olmaz.yani devre tamamlanmaz.
    çünkü yıldız noktası boştadır.akım geçmez.
    yüksek gerilim tesislerinde ise kapasitif akım geçer deniyor.
    ama özellikle yüksek gerilim tesislerinde başka faktörlerde işin içine giriyor zannederim.
    adım gerilimi ve topraklama direnci gibi.

Alıntı lovere3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    biraz çok olacak ama izole röleler hakkında bilginiz varmı

(kusura bakmayın ben 2 yıllık yeni bir mühendisim.Bşr hastane şantiyesinde çalışıyorum ve bana devamlı soruyorlar. bu amelayathanerlerdeki elektrik nasıl çaprmıyor onlara bi cevap veremeyince hoş olmuyor. onun için sıkıştırıyorum bu kadar)

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nötr noktası olmadan gereken güçü nasıl sağlıyorlar. mesela nötr den kendisini tamamlayıp yanan lamba izole güç panosuyla beslenince nasıl yanıyor. kendisini nerden tamamlıyor.

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şebekenizin nötrü topraklanmayacak,ancak ,nötr noktanızdan,kullanım noktasına nötr yine gidecek.Burada
    önemli olan,fazla temas eden bir kimsenin veya cihazın,dönüş akımı devresi üzerinde olmadığı için,korunmuş
    olmasıdır.Bu sistem,genellikle,lokal uygulamalarda kullanıldığı için,kullanılan izole trafoların,2 kutuplu olarak
    ( 380 / 220 v ) uygulanıyor olmasıdır.Panonuza,bir ucu topraklanmamış,2 uç gittiğini kabul ediniz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Bu Konudaki Etiketler