ÖSS tercih formunu gönderme süresi yarın başlıyor. Yerleştirme ücretini bankaya yatıran adaylar, en az 2 iş günü sonra tercih formu gönderme işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

2006-ÖSS'ye girip 160 ve üstünde puan alanlar, 2006-ÖSS'ye girip aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına sahip olanlar ve sadece sınavsız geçiş için başvuranlar tercih yapabilecek. Sadece özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına yerleşmek isteyen adayların ise tercih formu doldurmalarına gerek bulunmuyor.
Tercih yapacak adayların, kendi alanlarında veya alanları dışında yazacakları programlara dikkat etmeleri gerekiyor. Adaylar, lisede okudukları alanla ilgili bir programı tercih ederlerse ÖSS belgelerindeki 0.8 katsayısıyla çarpılarak hesaplanmış puanlarını, alanları dışında bir programı tercih etmek istiyorlarsa 0.3
katsayısıyla çarpılarak hesaplanmış puanlarını göz önünde bulunduracaklar.

Sınavda 160 ve 185 arasında puan alan adaylar meslek yüksekokulları ile Açıköğretim programları, 185 ve üstünde puan alan adaylar da lisans programları arasından tercih yapabilecekler. Adaylar, ÖSS sonuç belgelerindeki SÖZ-1, SAY-1, EA-1 puanlarıyla meslek yüksekokullarına veya bazı lisans programlarına, SÖZ-2, SAY-2
ve EA-2 puanlarıyla lisans programlarına yerleştirilecekler. DİL puanlarıyla üniversitelerin yabancı dille ilgili bölümleri tercih edilebilecek.

ÖSYM, internet kullanımında deneyimli olmayan veya yanlış yapmaktan çekinen adayların tercih bildirimini başvuru merkezleri aracılığıyla yapmalarını öneriyor. Tercihlerin internet üzerinden aday tarafından gönderilmesi durumunda yapılabilecek yanlışların sorumluluğu adaya ait olacak.

Yerleştirme ücretini yatırma süresi 9 Ağustos'ta, tercih formunu gönderme süresi de 11 Ağustos'ta sona erecek.
</font>

Kaynak:mynetEdited by: hunca