+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Çatıya güneş pilleri yerleştirilecek herkes kendi elektriğini üretebilecek

 1. #1
  Forum Yöneticisi hunca is on a distinguished road hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2006
  Bulunduğu yer
  Turkey
  Mesajlar
  1.420
  Konular
  720

  Çatıya güneş pilleri yerleştirilecek herkes kendi elektriğini üretebilecek

  Çatıya güneş pilleri yerleştirilecek herkes kendi elektriğini üretebilecek  Enerji Bakanlığı, güneş enerjisinden daha çok faydalanmak ve herkesin kendi elektriğini üretmesini sağlamak için yeni bir proje başlattı.
  Projeyle, çatılardaki kiremitlerin üzerine konulacak güneş pilleri ile her ev kendi elektrik ve sıcak su ihtiyacını ücretsiz karşılayacak. Güneş pillerinden çiftçiler de faydalanabilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, su pompaları nedeniyle yoğun elektrik tüketen çiftçilerin de güneş pilleriyle kendi elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi. Bakan Güler'e göre, güneşin yoğun olduğu yerlerde yazlığı olan vatandaşlar, tatil köyleri, oteller gibi tesislerde kendi elektriğini üretebilir.

  Güneş pilleri (fotovoltaik sistemler), daha çok elektrik şebekesinin olmadığı ve yerleşim yerlerinden uzak bölgelerde kullanılabiliyor. Bu nedenle sistem, genellikle sinyalizasyon, kırsal elektrik ihtiyacının karşılanması vb. amaçlı tercih ediliyor. Sistemin istenilen güçte kurulabilmesi de ayrı bir avantaj. Türkiye'de çoğunluğu Orman Bakanlığı Orman Gözetleme Kuleleri, Türk Telekom, deniz fenerleri ve otoyol aydınlatması, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü, Muğla, Ege üniversiteleri gibi kamu kuruluşlarının küçük çaplı enerji ihtiyacının karşılanması ve araştırma amaçlı kullandığı güneş pili kurulu gücü 1 MW'a ulaştı. Ayrıca son dönemde belediyeler de sokak ve park aydınlatmaları için güneş pillerini tercih etmeye başladı. Bakanlık yeni bir adım daha atarak güneş zengini Türkiye'de güneş pillerinden elekt- rik üretimini yaygınlaştıracak proje geliştiriyor. Güneş pillerini herkesin alıp kullanabileceğini ifade eden Bakan Güler şöyle konuştu: "Güneş pilleri kullanımı dünyada hızla yaygınlaşıyor. Almanya'nın güneş potansiyeli bizim Karadeniz'e denk olmasına rağmen yoğun kullanılıyor. İtalya, İspanya gibi ülkelerde yaygınlaşıyor. Güneş pilleri, elektrik tüketicisini aynı zamanda üretici yapıyor; kendi elektrik ihtiyacını karşılayan tüketici, fazla üretimi devlete satabiliyor. Bunun yasal mevzuatı da tamamlandı. Düşünün, yazlıkta vatandaş iki ay kalıyor, sonrası boş. Boş zamanlarda da elektrik üretip satmak mümkün. Karadeniz'de dağın tepesine ev kuruluyor, elektrik hattı çekmeye gerek yok, güneş pilleri ihtiyacı karşılayabilir. Benzer şekilde parklar, bahçeler de güneş pilleri ile daha yoğun aydınlatılabilir."
  Çiftçiler için büyük kolaylık
  Bakan Güler, projeyle ilgili uygulamayı yaptıklarını ve son derece olumlu sonuç aldıklarını söyledi. Güler, güneş pillerinin kullanımıyla ilgili şu örneği verdi: "TEDAŞ verilerine göre elektrik borçluları listesinde 1,1 milyar YTL borç ile tarımsal sulama ilk sırada yer alyor. Düşünün Şanlıurfa'da bir çiftçi, su pompası için yoğun elektrik tüketiyor. Güneş pilleri sistemini kurarak, hem yemeğini pişirecek, hem su pompasını çalıştıracak, hem de serinlenecek. Bütün bunları da ücretsiz yapacak." Güneş pillerinin fiyatıyla ilgili Güler, "İlk zamanlar pahalı üründü ama, petrol fiyatlarına paralel enerji fiyatlarının da artmasıyla güneş pilleri gibi sistemler de ekonomik hale dönüştü." açıklamasını yaptı. Elektrik İşleri Edüt İdaresi ve Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye, güneş enerjisi potansiyeli bakımından birçok ülkeden daha şanslı. Yıllık toplam güneşlenme süresi iki bin 640 saat (günlük toplam 7,2 saat), ortalama toplam ışınım şiddeti ise bin 311 kWh/m²-yıl (günlük toplam 3,6 kWh/m²). En fazla güneş alan bölgelerin başında Güney Doğu Anadolu geliyor. Sonraki sıralama şöyle: Akdeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Ege, Marmara ve Karadeniz. Güneş enerjisi halen Türkiye'de daha çok sıcak su üretimi amaçlı kullanılıyor.


  kaynak: zaman.com.tr

  www.burelenerji.com
  Çözüm Ortağınız......

 2. #2
  Elektrik Forum Yeni Üye barbaruz is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  14
  Konular
  1
  Bu proje genele yaygınlaştığında elektrik piyasasına yeni iş sahası olabilecek fakat yapımda karşılaşılan maliyet unsurunu en aza indirgemek için güneş pillerini bizim ülkemiz yapmalı üiversitelere bu konuda hem maddi yardım hemde cesaret verilmeli Ama devlet üniversiteleri olarak akla ilk gelen istanbul ve ankara yerine daha fazla diğer bölge üniversiteleri olması daha iyi olur.

 3. #3
  Elektrik Forum Kıdemli Üye siirtlander is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  113
  Konular
  13
  ben araştırdım bir kaç önek buldum. bu da size muğla üniversitesinin yaptığı çalışma.


  Bu yazımızda Muğla Üniversitesi’ne yaptığım gezi sonrası elde ettiğim bilgileri ve uygulama resimlerini sizlerle paylaşacağım. Muğla Üniversitesi Rektörlüğü güneş pilleri ile elektrik üretimi konusunda oldukça ciddi adımlar atmış ve başta Rektörlük binasının ön cephesine olmak üzere yerleşke içinde pek çok alana güneş pili uygulaması yapmış. Kendilerine bu konuya verdikleri destekten ötürü Temiz enerjiye gönül verenler adına teşekkür etmek istiyorum.
  Uygulamalar:
  Yerleşke içi güneş pili ile park bahçe aydınlatma sistemi
  Yerleşke girişindeki güneş pili ile köprü aydınlatma sistemi

  Rektörlük binası güneş pili cephe kaplaması
  40,5 kWp gücündeki güneş pili ile elektrik üretim sisteminde iki ayrı uygulama var. Birincisi ön cephedeki bina cephe uygulaması ve ikinci yine ön cephedeki binanın iki köşesindeki kulelerdeki güneş pili uygulaması.
  Bu sistemler 17.02.2008 tarihinde tamamlanmıştır. İşin yüklenicisi ise Sunset firmasıdır.
  Sistemin toplam kaplama alanı 541 m2 dir.
  Birinci Sistem:
  Bina ön cephesinde uygulanan birinci sistemde 210 adet 140 Wp gücünde 395 m2 alanlı güneş pilleri kullanılmıştır. Ayrıca 75 Wp gücünde 10 m2 alanlı 10 adet güneş pilleri kullanılmıştır. Sistemdeki güneş pilleri 3 eklemli amorf silisyum PV modüllerdir. 4 adet 6 kW gücünde inverter kullanılmıştır. Sistemin genel görüntüsü ve detayları aşağıda verilmiştir.
  Sistemdeki tüm elektriksel parametrelerin anlık olarak izlenebildiği gösterge tablosu

  Rektörlük binası ön cephe güneş pili uygulamasının genel görüntüsü

  Rektörlük binası ön cephe güneş pili uygulamasının bina duvarı ve paneller arasında kalan bölümün görünümü

  Rektörlük binası ön cephe güneş pili uygulamasının yakın çekim görünümü

  İkinci Sistem:
  Kulelere monte edilen sistemler ise iki ayrı kule bulunmaktadır. Birinci kulede 76 adet 64 Wp gücünde 65 m2 alanlı, ikinci kulede 84 adet 64 Wp gücünde 71 m2 alanlı tek eklemli amorf silisyum PV modüller kullanılmıştır. 2 adet 5 kW gücünde inverter kullanılmıştır. Sistemin genel görüntüsü aşağıda verilmiştir.
  Rektörlük binası kulelerinden bir tanesinin görünümü

 4. #4
  Elektrik Forum Kıdemli Üye siirtlander is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  113
  Konular
  13
  Güneş enerji santrallı site, aidatı eritecek!

  Aydınlı Grubu’nun Esenyurt’ta yapımına başladığı Solarkent, kullandığı enerjiyi site içindeki güneş santrallarından elde edecek. Proje 70 milyon dolara mal olacak.
  Ağırlıklı olarak tekstil ve hazır giyim sektöründe iş yapan Aydınlı Grubu, Esenyurt’ta Türkiye’nin güneş enerjisinden elektrik üretecek ilk konut projesi olan toplam 886 dairelik Solarkent’in yapımına başladı. 28 bin metrekarelik arazi üzerine yapımına başlanan proje Aydınlı Grubu’na 70 milyon dolara mal olacak.
  Projede 2.1 milyon euro’ya yapılacak ve 570 kilovatlık kurulu güce sahip olacak güneş enerjisi santralı, ilk etapta sitenin enerji ihtiyacını karşılayacak.
  Fazla enerji ise şebekeye satılarak site aidatlarının yüzde 65’e kadar düşmesini sağlayacak. Çevreci özelliğiyle öne çıkan projede çatılara takılan yağmur suyu panelleri sayesinde sitedeki yeşil alan yağmur suyuyla sulanacak.
  Kamuya örnek olacak
  Proje için dün düzenlenen törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Aydınlı Grubu yetkilileri katıldı. Törende konuşan Bakan Yıldız, projenin ilk olması yönüyle Enerji Bakanlığı için çok önemli olduğunu belirtti. Yıldız, bunun gerek kamu gerekse de özel sektöre örnek olacağını söyledi.
  Yenilenebilir enerjide yeni bir kanun teklifi hazırladıklarını belirten Yıldız, Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’de bütün çöplerin değerlendirileceği, 1-2 sent teşvik verilecek ve 6-7 yılda kendini amorti edecek yeni bir yapı oluşturduklarını söyledi.
  Yıldız, yeni teklifle, yenilenebilir enerji yatırımlarında Türk malı kullanan yatırımcılara 5 sent ekstra teşvik vereceklerini de açıkladı.
  Kadir Topbaş da, İSKİ’nin giderlerinin yüzde 80’inin enerji olduğunu söyleyerek, Terkos Gölü kenarına 19.5 megavatlık rüzgâr enerjisi santralı kurmak istediklerini kaydetti.

 5. #5
  Elektrik Forum Kıdemli Üye siirtlander is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  113
  Konular
  13
  bu arada bana bu konuda bir fiyat dökümanı yollayabilecek varsa memnun olurum.

 6. #6
  Elektrik Forum Yeni Üye BİBLO is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  10
  Konular
  1
  Güzel bi uygulama

+ Konuya Cevap Yaz

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok