User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Şu an Kablolar ve Teknik Bilgiler kategorisindeki Birkaç sorum vardı? isimli konuyu okuyorsunuz.
    ocanal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Birkaç sorum vardı?

Arkadaşlar konuyu doğru yere mi açıyorum bilmiyorum ama elektroteknikten çözmem gerek sorular var lütfen yapabildiklerinizi cevaplandırabilir misiniz?

1- Devre elemanlarının bağlantılarını yani kabloları alüminyum gümüş demir altından yapılmış çok telli iletkenlerle yapılabilir mi? Fayda ve mahsurları nelerdir?

2- Kabloların tek damarlı ve yeterli kalınlıkta olmasıyla çok damarlı olmasının farkı nedir? Fayda ve mahsurları nelerdir?

3- Elektrik devrelerini elektrik akımının almaçtan geçmesine göre kaça ayırırız. Açıklayın.

e138926 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tek damarlı yeterınce kalın ıletkenler esnek degıllerdır. fakat cok damarlı ıletkenler daha esnek tır

mbaynbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ocanal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar konuyu doğru yere mi açıyorum bilmiyorum ama elektroteknikten çözmem gerek sorular var lütfen yapabildiklerinizi cevaplandırabilir misiniz?

1- Devre elemanlarının bağlantılarını yani kabloları alüminyum gümüş demir altından yapılmış çok telli iletkenlerle yapılabilir mi? Fayda ve mahsurları nelerdir?

2- Kabloların tek damarlı ve yeterli kalınlıkta olmasıyla çok damarlı olmasının farkı nedir? Fayda ve mahsurları nelerdir?

3- Elektrik devrelerini elektrik akımının almaçtan geçmesine göre kaça ayırırız. Açıklayın.
    CEVAP1)KABLONUN CİNSİ ÇEŞİDİ KULLANACAĞINI YERE BAĞLI,SABİT TESİLERDE TEK DAMARLI KABLO TERCİH EDİLİR,HAREKETLİ KISIMLAR İÇİN ÇOK DAMARLI,İLETGELİĞİ ÇOK DÜŞÜK OLAN DEMİR TERCİH EDİLMEZ,ÖRNEK OLARAK SABİT TELEFONLARIN KÖKEN KABLOLAR(TELEFONDA TELEFON PRİZİNE KADAR) BALI ÇOK TELLİ,SİPRA(TELOFON TELEFON AHİZESİ ARASI)İPEKİP ÜZERİNE KALAY KABLIDIR,TELEFON PRİNDEN TESİATA KADAR OLAN KISMI TEKTELLİ BAKIR VEYA BAKIR ÜZERİNE KALAY KABLIDIR,ALİMİNYUM KABLOLAR GENELDE DİREKLER ARASINDA KULLANIR,HAFİF OLDUĞU İÇİN.
    AMACINA VE EKONOMİK DURUMUNA GÖRE DEĞİŞİK TİPTE VE DEĞİŞİK MALZEMEDEN İLETGENLER KULLANILIR.
    CEVAP 2)ELEKTRİKTE KULLANILAN KABLOLARIN TEK DAMARLI ÇOK DARLI OLASI:YUKARIDA BELİTTİĞİM GİBİ KULLUNMA AMACINA BAĞLI,BUNUN YANISIRA ELEKTRONİĞE GÖRE KESİDİ KALIN OLAN KABLOLARIN(ÖRN. 2,5 MM2 GİBİ)BİRLEŞTİRİLMESİ İLE DAH YÜKSEK KESİTLER EDE EDİLİR SEBEBİ EGİLMESİ KALAY OLSUN DİYE 150 MM2 BİR KABLOYU EĞMEK ÇOK ZOR NAKLİYATTA VE MONTAJDA BÜYÜK ZORLUKLAR YARATIR
    CEVAP 3)1 FAZLI,2FAZLI,3 FAZLI GİBİ ÇEŞİTLERE AYRILI,SORUYA GÖRE YÜKSEK GERİLİM,ALÇAK GERİLİM,ZAYIF AKIM GİBİ ÇEŞİTLERE AYRILI SORUYA GÖRE CEVAP DEĞİŞİR.
    ELETRİK KONUSUN PRATİK ÇALIŞTIKTAN SONRA BU TÜR SORULARIN CEVABI İNSANIN KAFASIN KENDİLİĞİNDEN YERİNE OTURUR.BU SORULAR BİR AMAÇ DEĞİL BİR ARAÇTIR.MESLEĞİN İLK YILLARINDA
    ÇOK ÖNEMLİ GÖRÜLEN BU KONULARI İTESENİZDE İSTEMESENİZDE KEDİLİĞİNDEN ÖĞRENİLİR.BU SORULARIN CEVABINI KENDİLİĞİNİZDEN VERİNCE BEN BU MESLEĞİN İÇİNE GİRMİŞİN DERSİNİZ.
    MESLEKTE YENİ OLANLARA İYİ GÜNLER

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler