User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası
Şu an Topraklama Sistemleri kategorisindeki Topraklama Nasil Yapilir isimli konuyu okuyorsunuz.
    mustafakisa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Topraklama Nasil Yapilir

selam arkadaşlar
    bir dairenin topraklamasını yapmak istiyorum elimde 1.5 m lik bakır çubuk 70-50-35 topraklama kabloları var
    fazla detay olmadan basit bir şekilde nasil yaparım,birde topraklamayı avometre ile nasil ölçebilirim teşekkürler

Atoll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hımm, bir bilen bunu daha iyi cevaplandırır. ama sorunun cevapsız kalmaması için.
    bence bakır çubuğu dairenin yakına toprağa çakı ver. bir daire için 35 li kablo yeter ve artar bence onunla sigorta kutunu içine ve korumak istediğin yerlere çeki ver.
    avo metre ile ölçülür bilmiyorum, hiç denemedim. sen bir dene bize de ilet. ölçümü şöyle yap. Şebekeden gelen Nötür hattı ile çektiğin topraklama hattın direnci bir ölç bakalım ne çıkacak. değer milliohm çevresinde kalmalı. değilse bir yanlışımız var.

mel9843 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Topraklama

Merhaba arkadaşım;

Öncelikle topraklama çubuklarını binadan mümkün olduğunca uzağa çakman lazım. En azından 2m kadar mesafe bırakman şart. Topraklama hesabı tamamen faklı bir konu. Fakat bahsettin yerin ufak bir yer olduğunu düşünüyorum Bence sen 3 adet 1,5m'lik Q20 bakır topraklama çubuğu al. Birbirlerinden 2'şer metre mesafe ile toprağa çak. Aksi taktirde çubuklar tek bir çubukmuş gibi hareket ederler. 3 çubuğuda birbirlerine 16'lık bir örgülü bakırla veya satın aldığın bir kabloyu soyarak birbirlerine bağla. Herhangi birtanesinden de dairene veya bina herneyse çıkış al, ana dağıtım panona bağla. Kaçak akım rölesi kullanmayı unutma. İmkanın varsa cadwell kaynakta kullanabilirsin.

Kolay gelsin.

mel9843 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ölçüm

Ana dağıtım panosunda, bina çalışır vaziyetteyken nötr barası ile topraklama barası arasında voltajı ölç, sonucun maksimum 3V olmasına dikkat et.

muratlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ]MERHABALAR BENİM SORUM ŞU ÇAMAŞIR MAKİNASINDA GÖVDEDE 50V CİVARINDA KAÇAK VAR VE BİR TÜRLÜ NEDENİNİ BU KAÇAĞI NERDEN VERDİĞİNİ BULAMADIM,BUNU BULABİLMEMİN PÜF NOKTASI NEDİR YADA YAPILMASI GEREKEN UYGULAMA NEDİR YARDIMCI OLURSANINIZ ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN HEPİNİZE İYİ ÇALIŞMALAR

Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı muratlas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ]MERHABALAR BENİM SORUM ŞU ÇAMAŞIR MAKİNASINDA GÖVDEDE 50V CİVARINDA KAÇAK VAR VE BİR TÜRLÜ NEDENİNİ BU KAÇAĞI NERDEN VERDİĞİNİ BULAMADIM,BUNU BULABİLMEMİN PÜF NOKTASI NEDİR YADA YAPILMASI GEREKEN UYGULAMA NEDİR YARDIMCI OLURSANINIZ ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN HEPİNİZE İYİ ÇALIŞMALAR
    bir burayı dene:

http://www.elektrikforum.com/vb/show...9220#post19220

çamışır makineyi iyi toprakla veya yenisini al. arıza aramaya çalışma başka sorunlar ortaya çıkarırsın. servisi çağırırsan, bu tip arızalarda yetersiz kalıyorlar.

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mel9843 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ana dağıtım panosunda, bina çalışır vaziyetteyken nötr barası ile topraklama barası arasında voltajı ölç, sonucun maksimum 3V olmasına dikkat et.

ŞU ANA KADAR HİÇBİRYÖNETMELİKTE NÖTR-TOPRAKLAMA ARASI VOLTAJIN STANDART BİR DEĞERİ YOKTUR. ANCAK ŞU VAR Kİ NÖTR İLE TOPRAKLAMA RASINDAKİVOLTAJIN MÜMKÜN OLDUĞU KADAR "0" A YAKIN OLMASI ARANIR. AMA BU DA YÖNETMELİKLERE GİRMİŞBİR MEVZUU DEĞİLDİR. GÜNÜMÜZDE BİR ÇOK BİLGİSAYARCININ KESTİRİP ATMASI SONUCU DEDİĞİ "NÖTR-TOPRAK ARASI YOK 1,5 YOK 3 VOLT OLMASI GEREK" DİYE DENİLEN ŞEYLER FARAZİDİR.

ÜSTTEKİ ARKADAŞIN DEDİĞİ YANİ 3 ADET TOPRAK ELEKTRODUNU YAKLAŞIK 2 MT ARA İLE ÇAKIP ONU DA AT YE BAĞLAMAK VE KAÇAK AKIM RÖLESİ KULLANMAK EN DOĞRUSUDUR.

AYRICA AVOMETRE İLE TOPRAK GEÇİŞDİRENCİ ÖLÇÜLMESİİMKANSIZDIR. BİR MEGER İLE TOPRAK GEÇİŞ DİRENÇ DEĞERİ ÖLÇÜLEBİLİR. (ASLINDA MEGERİN MANTIĞI DA BİR VOLTMETRE VE BİR AMPERMETRE DEN İBARETTİR)

ÇAMAŞIR MAKİNASINDA BÖYLE BİR KAÇAĞIN TEHLİKESİNDEN KURTULMANIN BİR YOLU DA 30 MA EŞİK DEĞERLİ UYGUN AMPERAJLI KAÇAK AKIM RÖLESİ (YÖNETMELİKTE ARTIK AKIM ANAHTARI)KULLANMAKTIR.

MAKİNADA KAÇAK VAR İSE SANIRIM BİR YERLERDE NÖTR İLE TOPRAK TEMAS ETMİŞ DE OLABİLİR.

Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi, bir makine de kaçak akım varsa. Sorunu bir kaçak akım röle ile çözemeyiz .... yani sorun giderilmedi. Röle çalışmasına izin vermeyecek. Eğer arkadaşımızın sorunu çözecek öneriler getirirsek veya sorulan soruya direk cevap verirsek arkadaşaımıza daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dikkat Ederseniz Sorunu çözmek Için Kaçak Akim Rölesi Kullaniriz Demedim."çamaşir Makinasinda Böyle Bir Kaçağin Tehlikesinden Kurtulmanin Bir Yolu " Nu Dedim..kaçak Varsa Tabi Ki Yetkili Servisi Ile Irtibat Kurulmali. Ancak Tehlikesinden Kurtulmanin Yolu K.a.r. Dir..yanliş Anlaşildim Heralde

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler