User Tag List

5 sonuçtan 1 ile 5 arası
Şu an Trafolar kategorisindeki OG trafo hesabı nasıl yapılır isimli konuyu okuyorsunuz.
    hidayet73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

OG trafo hesabı nasıl yapılır

Pardon arkadaşlar benim verdiğim bilgilerde eksiklik var kusura bakmayın yeniden düzenliyorum.
    Arkadaşlar benim bir sorum olacak cevap verebilirseniz yada bir dosyayla anlatırsanız sevinirim.
    17 bloktan oluşan bir site düşününün. Burda iki tip blok olsun. Bir tanesi A tipi bir taneside B tipi.
    A tipi Bloklar 10 katlı 40 dairenden oluşsun ve dairelerin kurulu gücü 12500 W
    Atipi Bloklardan oluşan ortak mahallin kurulu gücüde 31000W olsun
    Atipi bloklardan 9 tane bulunmaktadır.
    B tipi Bloklar 8 katlı 32 daireden oluşsun ve dairelerin kurulu gücü 14250W
    B tipi bloklardan oluşan ortak mahallin kurulu gücüde 33500 olsun
    B tipi bloklardan da 8 tane bulunmaktadır.
    şimdi benim sorum şu buraya konulacak trafonun hesabını nasıl yapacağız ve trafo gücü ne olur. Daha açık bir ifadeyle burdaki toplam 17 blok için trafo gücünün nasıl hesaplandığını sormaktayım. Bunu bu örnek üzerinden açıklarsanız sevinirim. Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
    Karışıklık içinde kusura bakmayın konuyu açarken biraz acelem vardı.

Atoll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    örneğini hesaba katmak için şu bilgiler lazım. kaç tane A + kaçtane B=17 Block. bir Block kaç daire ediyor?.
    block gücü toplarken diverste düşünüldümü, nasıl topladın ?.

Normalde:
    bir trafo ya bağlanacak tüm dairelerin talep gücü topla. topladın sayıyı bir katsayı(diverste) ile çarp oldu bitti. elektroteknik bu kadar basit.
    (diverste= bir tafoya bağlı olan dairelerin adetine göre bir katsayı. Bu sayıyı bu sitede bulabilirsin.)

hidayet73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Atol bir trafoya bağlı dairelerin adetine göre bir katsayı demişsin. bunu nerden bulabilirim. bilgi verirsen sevinirim.

Atoll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sevgili hidayet73, gerçekten burada aratım "diverste", "diversite", "div." diye ama hayret bende bulamadım... bir yerde görmüştüm ama nirde?.

Muhtemelen başka site de olabilir. Raklamlar şimdi de aklımda yokki.... şimdi sana nasıl yardım edebilirim ?...

Ben şöyle yapıyorum, işime yarıyacak kadar diversiteyi düşürüyorum. Çoğu zaman kimse birşey demiyor. Öyle bir itibar bırakmışım. Biri de çıktığında, utanıp köşeme çekiliyorum....

Ama sen yinede benim yöntemi kullanma.... pes etme, aramaya devam et.... sonucu da bize bildirirsen seviniriz.

hazar_karaboga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Geç gelen cevap :)

İyi günler, ben siteye yeni üye oldum. Forumda gezinirken sorunun cevapsız kaldığını gördüm. Hoş sen bu geçen sürede sorunu çözecek bilgiye erişmişsindir ama ben yine de cevaplıyayım;

Önce sitenin toplam kurulu gücünü bulmamız gerekir:
    (40x12500x9)+(32x14250x8)=8148000W eder (bu ortak kullanım hariç kurulu güçtür)

Sonra bu kurulu güç toplam 72 daire için eş zamanlılık kat sayısı ile çarpılır:
    8148000x0,23=1874040W
    Ortak kullanımı da birebir eklersek toplam talep güç bulunur:
    1874040+31000+33500=1938540W

Cosfi1=0,8 alındığında:
    1938540W/0,8=2423175VA çıkar bu da 2500 kVA'lık bir trafo gerekli demektir.

Saygılar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler