User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Şu an Topraklama Sistemleri kategorisindeki sigorta ve kaçak akım koruma rölesi isimli konuyu okuyorsunuz.
    tatara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

sigorta ve kaçak akım koruma rölesi

selamlar,dükkanıma güçlü bir elekrtik sobası aldım ( 9 amper )

bu sobayı kullandığım yerde priz olmadığı içinde 5 metre uzatma kablosu kullanıyorum.

güvenlik açısından duvardaki priz ile uzatma kablosu arasına bir sigorta ve birde aşırı akım koruma rölesi takmak istiyorum ama elektrik konusunda çok bilgim de yok.

1 ) sigorta ve aşırı akım kormua rölesi kullanmak güvenlik açısından iyi bir fikirmidir ?

2 ) sigortanın ve aşırı akım koruma rölesinin amperi ne kadar olmalıdır ?

3 )doğru sistem hangisidir ? duvar prizi > sigorta > aşırı akım rölesi > uzatma kablosu mu yoksa duvar prizi > aşırı akım rölesi > sigorta > uzatma kablosu mu ?

4 ) ne tür aşırı akım koruma rölesi kullanmalıyım,30mA mı yoksa 300mA mı ?

5) bir sigorta ve bir aşırı akım koruma rölesi dışında,güvenlik için yapmam gereken başka bir şey kalmış mıdır acaba ?

not : topraklama sistemim vardır )

not 2 : bahsettiğim uzatma prizinde çalışan aletlerin ( soba dahil ) toplam harcadıkları güç 2KW tır .

Atoll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tatara kardeşim.... nerden başlasam, bilemiyorum....
    şöyle bir giriş yapim.... muhakak senin sorun da çözüm bulunacaktır ama önce bunu dinle:

elektrikten iyi kötü anlıyorsun bunu yazdıklarından çıkarıyorum... inan bana bu terimleri bilmeyen elektrikçilerle tanışdım bu sanal alemde..... seni tebrik ederim....

konunun uzmanı olmayan insanlar yada diploma veya sertifika olmayanlar bahs etiğiniz işlemleri yapmamalı.

Yanlış anlmayın sizleri kızdırmak istemiyorum.... tam tersi sizi korumak istiyorum....
    Düşünün, gece vakti yangın çıkarsa... yukardaki komşuları... ailenizi düşünün....
    .... Demir aksamına elektrik kaçağı olunca..... doğru yapmayınca Kaçak akım rölesi de kurtarmayacak...
    Bu tip örneğini burada görebilirsin.... üye olduğum odanın dergilerinde de bu sık sık gündeme gelir.... örnekleri çok... hiç yoksa gazetelerin 3 sayfalarında bu kazalar var.... geçenlerde bayrampaşa da bir işhanı patladı, duymuşsundur haberlerde çıkmıştı.... Bu işler bu kadar basit değildir, ama nedense öyle görülür...

Burada araştırırsanız görürsünüz; mesleki paylaşım sitesi yerine olmuş burası eğitim sitesi... okulda ama hiçmi birşey öğretilmiyor, anlamış değilim....

Bundan dolayı kı benim mesleğim yerlerde sürünüyor. Berber kasap bile benim işi yapıyor....

.....anlamışsındır kuyuya bir taş attın....
    .... önerim: .... gidersin bir elektrik firmasına söylersin istediklerini ....elektriği bildiğin için bu senin için bir avantajdır, edersin onu kontrol. Maliyetine bile yaptırırsın, anladığını ona göster yeter....

...öbür türlü kusura bakma giremem sorumluluğun altına....
    ...Mesleki paylaşım sitesi burası.... ama bilgi amaçlı soruların varsa hay hay cevaplamaya hazırım....

bencilet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    atol kardeş güzel yazmıs ...bence sen 1 elektrikli soba için çok fazla kendine takıntı yapmıssın ..saydığın cihazları eğer taktıracaksan sadece elektrikli soba için değil işyerinde ki her şeyi korumak için sigorta kutusuna ve elektrik sayacının oraya bu cihe yaptırmalısın azlardan taktırmalısın bu işlemide yetkili bir elektrikçi yaptırmalısın ....illede bir sıralama istiorsan elektrik sayacının oraya yangın korumayı....sigorta kutusunada kaçak akım rolesini taktırmalısn ..ayrıca senin aşırı akım rolesiyle işinde yok...son bir şey elektrikçi olmayan herhengi birisi bu cihazları doğru takamaz ...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler