User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Şu an Teknoloji Haber kategorisindeki Bu stadyum 'dışardan' elektrik almıyor isimli konuyu okuyorsunuz.
    Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bu stadyum 'dışardan' elektrik almıyor

Tayvan'ın Kaohsiung kenti, 16 - 26 Temmuz tarihleri arasındaki Dünya Spor Oyunları'na ev sahipliği yapacak. Etkinlik için inşa edilen yapı ise, tamamen güneş enerjisiyle çalışan ilk stadyum olma özelliği taşıyor.
    Kaohsiung'daki 50 bin kişi kapasiteli stadyumun çatısı güneş pilleri ile kaplandı. Mimari olarak göz alıcı olan bu arenada kullanılan güneş pilleri, Tayvan firması Lucky Power Technology tarafından üretildi. Japon mimar Toyo Ito'nun dizayn ettiği stadyumun çatısında 8 bin 844 güneş pili kullanıldı. Bu paneller çatıda toplam 14 bin 155 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Panellerin gündüz ürettiği enerji, gece saha içerisinde 3 bin 300 metrekarelik bir alanı aydınlatacak.
    Stadyumda müsabaka olmadığı zamanlarda güneş pilleri ile üretilen elektrik enerjisi kentin bağlaşımlı şebekesine verilecek. Bu sayede yapı, çevresindeki yerleşim birimleri için enerji üreten bir santral görevi üstlenecek. Çatıya monte edilen güneş pilleri, yıllık 1,14 milyon kilovat saat elektrik üretimi kapasitesine sahip. Böylece yıllık 660 ton karbondioksit doğaya salınmamış olacak. Stadyumun resmi açılışı önümüzdeki günlerde yapılacak.
    Uzmanlar çevreye hiçbir zarar vermeyen stadyumun, gelecekte tamamen güneş enerjisiyle çalışacak pek çok yapıya ilham kaynağı olacağını belirtiyor. Kaoshiung'da 11 gün sürecek oyunlar boyunca 99 ülkeden 4 bin 500 sporcu 35 dalda madalya için ter dökecek.

stargazete.com

Atoll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu güzel haberi Hunca kardeşim bizimle paylaştığı için kendisine teşekkür ederim. Bir teknik forumda olması gereken de bu teknik bilgileri ve haberleri paylaşmak....
    ... çok sevindim, Fotovoltaik panellere artık güneş pil deniyormuş. bunu ben şimdi buradan öğrendim. herzaman kendime kızıp dururdum. bu panelere türkçe ne denilebilir diye. Birileri bulmuş "Güneş Pilli" ve çok isabetli. Ben tutum.

Güneş pillerin hep verimsiz, alana ihtiyacı olduğun dan, pahallı olduğu için hep arka planda kalmıştır. Anlaşılan bunları aşmış... fiyatları da uygun olduğ zaman her evin çatısına dış cephesine konulabilir... kullanılmayan boş alanımız da çok.... köylere
    Doğal enerjide biz şanslı bir iklimde yaşıyoruz. Kullanacağımız deniz dalgalarımız var, akan çayır, nehirlerimiz var, rüzgar desen o da var bir de bitmeyen tükenmeyen güzel güneşimiz de var. Bunları kullanabiliriz. Gavurlar bu sektörde 25 yıldan fazla araştırmalar yapıyordu. şimdi gördüklerimiz neticelerdir.
    Bu sektörün geleceği var.... Atom enerji yerine doğal enerji..... odalarımızı,üniversiteleri, tübitakı ve siyasileri bu konuya elbirliğiyle bu konuya yönlendirebiliriz....

...Güneş pili ....

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlıs bılıyorsam duzeltın.Yenı uyum yasalarında boyle bır madde vardı.Her hane elektrıgının %10 nu gunes enerjısınden karsılayacaktı.Sure olarak hatırlamıyorum ama eger bulursam eklerım.

saygılar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler