User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası
Şu an Elektrikli Ev Aletleri kategorisindeki Sizleri kınıyorum isimli konuyu okuyorsunuz.
    chromakey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sizleri kınıyorum

Peltier hakkında bilgi için elektrik forum sitelerine bakıyordum. Şans eseri bu siye denk geldim. Ancak üye olduktan sonra gördümki tek kişi peltier hakkında konu açmamış. Ne diyeyim yuh yani

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı chromakey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peltier hakkında bilgi için elektrik forum sitelerine bakıyordum. Şans eseri bu siye denk geldim. Ancak üye olduktan sonra gördümki tek kişi peltier hakkında konu açmamış. Ne diyeyim yuh yani
    yazdıgınıza ancak degısık sekılde cevap verılır ama sadece guluyorum

madem konu acılmamıs acın o zaman.Hayatınız "armut piş ağzıma düş" ile gectıgı ıcın kendınız nasıl bırsey ureteceksınız topluma nasıl faydalı olacaksınız bılmıyorum.

bu arada

PELTİER elektrik ile çalışan bir tarafı çok soğuk olup diğer tarafı aşırı sıcak olan elektronik alettir.Taşınabilir buzdolaplarında, otomobil soğutucularında ve bilgisayar soğutma sistemlerinde kullanılır. Peltierin aynı zamanda diğer bir özeliği de iki yüzeyi arasındaki sıcaklık farkından dolayı elktrik enerjisi üretmesidir.Bu enerjinin miktarı yüzey alanının genişliğine ve kullanılan made cinsine göre değişiklik göstermektedir. Ortalam 40x40x3.9 mm ölçülerinde bir peltier iki yüzeyi arasında sıcaklık farkı 80 derece olduğu bir ortamda yaklaşık 1,5V ve 0,2A değerlerinde bir enerji vermektedir.İki yüzey arasındaki sıcaklık farkı artıkça ürettiği enerji de artacaktır.

(ek)Peltier, P ve N jonksiyonlarının seri bağlanmasıyla oluşan ve içinden doğru akım geçtiğinde ***8220;Peltier efekti***8221; diye bilinen fiziksel bir etki ortaya çıkaran elemandır. Bu etki ile malzemenin bir yüzü ısınırken diğer yüzü soğur.

(Jonksiyon:elektronikte p ve n tipi katkılı malzemelerin yan yana getirilmesi sonucu arada oluşan tampon bölgeye denir. elektrik akımını sadece bir yönde ilettiğinden diyot ve transistörlerin çalışması bu esasa dayanır. diyotta bir*, transistörde ise iki* adet jonksiyon bulunur.)

"http://tr.wikipedia.org/wiki/Peltier" adresinden alındı.

al bakalım kına

COSKUNEMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    31
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=chromakey;20290]Peltier hakkında bilgi için elektrik forum sitelerine bakıyordum. Şans eseri bu siye denk geldim. Ancak üye olduktan sonra gördümki tek kişi peltier hakkında konu açmamış. Ne diyeyim yuh yani [/QUO
    Y A K I Ş M I Y O R....... ÇOK AYIP

Bu sitete Tüm arkadaşlarımız bilgi paylaşımı içinde olmuştur.Şayet siz PELTİER hakkında bilgi sahibidiniz neden bilgilerinizi paylaşma ihtiyacı duymadınız.Gördüğüm kadar sizin ilk mesajınız.Bilgisi olupta........ Paylaşmayanlara .

Atoll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    birde Wikipedia'yı da dolaşsaydın ya....?
    yada bilmem google de arayı ver.... muhakak birşey çıkar. duyduklarını da bizlerle paylaşırsın, güzel olmazmı yani....
    herşeyi de hazırda beklemeyin yahuu...
    burası mesleki paylaşım sitesi .... anseklopedi değil ki....
    ....dışarısı dolu berberlerle.......

Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar biraz fazla sert cevaplar vermişsiniz. Ben kınama yaptım doğru ama bunu esprili bir biçimdeyaptım. Ben meslektaşınız değilim sadece alternatif enerji kaynakları hakkında bilgi toplamaya çalışan sıradan bir insanım.
    Admin arkadaş söylediğin bilgiyi yani peltierin elektrik enerjini ısıya yada ısı enerjisi elektriye dönüştürdüğünü her yerde bulabilirim.
    Her neyse kavga etmek yerine size projemi anlatayım. Herkesin bildiği gibi ısı çalışan her cihaz yada alet ısı üretir. Eğer biz bu ısı enerjisini tekrar elektrik enerjisine dönüştürürsek enerjiden çok büyük bir tasarruf sağlarız. İlk denememi araba motaru üstünde yapacağim. Ancak peltierin kaç derece sıcaklığa kadar dayandığını bilmediğim içim ciğazların telef olsaından korkuyorum Biliyorsunuzki peltierler pahalı. araba moturu için yapacağım maliyet 1 000 tl yi buluyor. Dha paştan tökezlemek istemem. O yüzden peltierlerin dayandıkları maksimum sıçaklık benim için önemli. İLK hedefim motorun yaydığı ısıdan ürettiğim elektrikle klimayı çalıştırmak.

Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    waw... etkilendim, başarılar diliyorum...

Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Atoll arkadaş olayı küçümseyiceğine bir mumda sen yaksaydın olmazmıydı. Küçümsediğine göre bu konuda bilgi sahibi olmalısın o zaman bunu niye paylaşmadın ?

Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araştırmanın sonucunu da burada bizimle paylaşırsan seviniriz....

torunlara anlatırız.... bu arkadaş araştırmasını burada başlatmıiştır diye.... "bize sordu, nasıl yapacağına dair"...
    bilader çıksın artık aramızda biri....

zamanın değerlidir şimdi senin, bizimle çok laflama....işine dön... hadi aslanım koltuklarımızı kabart ....hadi.

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    chromakey

oncelıkle ılk basta bıraz sert cıkıstım ama sayende bırseyı daha ogrenmıs olduk.Hayat kavgası son zamanlarda cok fazla arastırma yapamıyorum.Islemcı sogutucuları ıle ılgılı bılgımız vardı ama bu peltıerı atlamısız demekkı.

Sayende bıraz arastırma yaptım genel olarak vardıgım kanı bahsettıgın sekılde bır guc cıkısı yada elektrık uretımı su asamada mumkun degıl.Maddesel olarak yada elektronık olarak ılerıkı zamanlarda baska buluslar cıkarsa kı kesın cıkar ıstedıgın voltajı mınumum malıyetlerle alabıleceksın sonuclar onu gosterıyor.

TERMOELEKTRİK JENERATÖR

1 adet Peltier, 2 adet alüminyum levha, sıcak su ve soğuk su yardımıyla elektrik üretimi.

YAZI: pdf dosyayı incelemek için tıklayın

Resimler

LED'li el feneri devresinin Peltier uçlarına bağlantısı

(Devrenin ayrıntıları Aralık-2004 projesinde mevcut)

Jeneratör uçlarına bağlanan LED'li devrenin ürettiği ışık

(Çıkış gerilimi 0.93V olduğu halde ışık şiddeti hâlâ yüksek)

Video görüntüleri

DC motor çalıştırma (291 KB)

LED'li el feneri çalıştırma (444 KB)

Bilgi sayfaları (datasheets)

Peltier termoelektrik modül

Kaynak : http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gel...ktronik/26.htm

saygılar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler