+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: güneş ten elektriğe

 1. #1
  Elektrik Forum Kıdemli Üye siirtlander is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  113
  Konular
  13

  Thumbs up güneş ten elektriğe

  Güneş enerjisinden BEDAVA elektrik elde edebilirsiniz.Güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürmek için mutlaka ve mutlaka güneş panelleri gereklidir.
  Güneş panelleri, elektronik cihazlardaki entegre devre üretiminde kullanılan yarı iletken maddeden yapılmıştır.Günümüzde kullanılan en popüler yarı iletken madde silikon kristaldir. Güneş ışınları söz konusu yarı iletken madde içeren güneş panellerine temas ettiği zaman foto-voltaik etki ile elektrik üretir. Bu bir 12 V doğru akımdır ve akülerde hemen depolanabilir. Söz konusu elektrik enerjisi bir "akım çevirici" (alternatör) vasıtası ile 220V değişken akım haline dönüştürülüp elektrik gereksiniminizi karşılar.
  1. Güneş Panelleri
  Monokristal (monocrystalline) veya polikristal (polycrystalline) hücrelerden oluşan paneller "seri" bağlanırlar ve "doğru akım" üretirler.Ürettiğiniz elektriği çogaltmak isterseniz birden fazla panel kullanabilirsiniz.
  2. Akü (Batarya)
  Depolama ünitesi, elektrik üreten panel ve tüketici cihaz arasındaki enerji deposudur.Ne kadar çok akü kullanırsanız o kadar elektrik depolayabilirsiniz.
  3. Alternatör
  12 V luk doğru akımı 220 V degişken akıma çevirerek evdeki cihazların kullanılabilmesini sağlar.
  4. Regülatör
  Aküyü deşarj olmaktan veya gereğinden fazla şarj olmasından korumak, sistem güvenliği ve enerji verimliliği yönünden önemlidir.
  Sistemin akü ile kurulmuş olması nedeniyle güneşli zamanlarda üretilen elektrik bir taraftan evinizdeki elektrikli cihazlari calıştırırken diğer taraftan aküyü şarj eder. Şarj olan akü, elektrik kesintilerinde veya güneşin olmadığı zamanlarda elektrik ihtiyacınızı karşılar. Bu sistem size elektriği BEDAVA elde etme imkanı sağlar. Sistemin kurulum maliyeti ise elektrik kesintilerine karşı satın alınacak bir jeneratör ile iki yıllık bakım ve yakıt masrafından düşük olacaktır.
  Güneşten elektrik üreten çeşitli paketler satın alabilirsiniz. En küçük paket , elektrik kesintilerinde kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Ancak üretilen elektrik bedava olduğu için elektrik kesintinin olmadığı zamanlarda da telefon, TV, buzdolabı ve bilgisayar gibi düşük güç gerektiren cihazları kullanmanız mümkündür.
  Ancak BEDAVA dediğimiz elektirk şuanda ÇOK PAHALI çünkü ilk kurulum çok yaygın değil ve ilk etap çok pahalı. ama ileriki yıllarda bu teknoloji de ucuzlayacak ve yaygınlaşacak.
  Attached Images

 2. #2
  Elektrik Forum Kıdemli Üye siirtlander is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  113
  Konular
  13
  Güneş enerji santrallı site, aidatı eritecek!

  10 Haziran 2009
  Aydınlı Grubu’nun Esenyurt’ta yapımına başladığı Solarkent, kullandığı enerjiyi site içindeki güneş santrallarından elde edecek. Proje 70 milyon dolara mal olacak.
  Ağırlıklı olarak tekstil ve hazır giyim sektöründe iş yapan Aydınlı Grubu, Esenyurt’ta Türkiye’nin güneş enerjisinden elektrik üretecek ilk konut projesi olan toplam 886 dairelik Solarkent’in yapımına başladı. 28 bin metrekarelik arazi üzerine yapımına başlanan proje Aydınlı Grubu’na 70 milyon dolara mal olacak.
  Projede 2.1 milyon euro’ya yapılacak ve 570 kilovatlık kurulu güce sahip olacak güneş enerjisi santralı, ilk etapta sitenin enerji ihtiyacını karşılayacak.
  Fazla enerji ise şebekeye satılarak site aidatlarının yüzde 65’e kadar düşmesini sağlayacak. Çevreci özelliğiyle öne çıkan projede çatılara takılan yağmur suyu panelleri sayesinde sitedeki yeşil alan yağmur suyuyla sulanacak.
  Kamuya örnek olacak
  Proje için dün düzenlenen törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Aydınlı Grubu yetkilileri katıldı. Törende konuşan Bakan Yıldız, projenin ilk olması yönüyle Enerji Bakanlığı için çok önemli olduğunu belirtti. Yıldız, bunun gerek kamu gerekse de özel sektöre örnek olacağını söyledi.
  Yenilenebilir enerjide yeni bir kanun teklifi hazırladıklarını belirten Yıldız, Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’de bütün çöplerin değerlendirileceği, 1-2 sent teşvik verilecek ve 6-7 yılda kendini amorti edecek yeni bir yapı oluşturduklarını söyledi.
  Yıldız, yeni teklifle, yenilenebilir enerji yatırımlarında Türk malı kullanan yatırımcılara 5 sent ekstra teşvik vereceklerini de açıkladı.
  Kadir Topbaş da, İSKİ’nin giderlerinin yüzde 80’inin enerji olduğunu söyleyerek, Terkos Gölü kenarına 19.5 megavatlık rüzgâr enerjisi santralı kurmak istediklerini kaydetti.

+ Konuya Cevap Yaz

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Güncel Cezalar