User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Şu an Liseler kategorisindeki Meslek Lisesi Memleket Meselesi isimli konuyu okuyorsunuz.
    WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Lightbulb Meslek Lisesi Memleket Meselesi

http://www.mesleklisesimemleketmeselesi.com

umarım ihtiyacı olan kardeşlerimize derman olur.

MUSTAFA V. KOÇ'UN MESAJI

Koç Holding Mesleki-Teknik Eğitimi Özendirme Programı Basın Toplantısı, 21 06 2006

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç konuşma metni

Sayın Bakanım,
    Değerli Basın mensupları,
    Sevgili Öğretmenlerimiz,
    Değerli Çocuklar,

Bu heyecanlı ve anlamlı günümüzü bizimle paylaştığınız için hepinize teşekkür ederim.

Birazdan huzurunuzda, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Hüseyin Çelik ile çok önemli bir protokole imza atacağız. Bu imza ile başlatacağımız ***8220;Mesleki-Teknik Eğitime Özendirme Programı***8221;nın, Türk eğitim sistemi için çok önemli bir yaklaşımın ilk adımları olarak görüyorum. Bu programın, mesleki- teknik eğitimin önemine kamuoyunun dikkatini çekmesini ve bu alanın eğitim sistemimiz içinde hak ettiği konuma gelmesine yardımcı olmasını yürekten diliyorum.

Topluluk olarak 80.yılımızı ağırlıkla çocuk ve gençlerimize ayrılmış projelerle kutluyoruz. Bunun arkasında Türkiye***8217;nin geleceğine olan inancımız, güvenimiz yatıyor.

Türkiye***8217;nin gelişen dünyadaki en önemli avantajının genç nüfusu olduğu artık herkesçe kabul edilmiş bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Ama bu genç nüfusun iyi yönlendirilmesi, nitelikli işgücüne dönüşebilmesi gerekiyor. Aksi taktirde bu avantaj, kolaylıkla bir dezavantaja dönebilir***8230;

Bugün başlattığımız ***8220;Mesleki-Teknik Eğitime Özendirme Programı***8221; bize göre bu meselenin can damarına yöneliktir.

Değerli konuklar,

Türkiye***8217;nin önümüzdeki dönem hedefleri, eskisine oranlara çok daha yüksektir. Özellikle son yıllarda yaptığımız hamlelerle, ülke olarak kendimizi gelişmiş ülkelerin koştuğu kulvara soktuk. Şimdiki hedefimiz ise onlarla aramızdaki farkı hızla kapatmaktır.

Türkiye 10 yıllık perspektif içinde AB***8217;ye tam üye olacaksa, ekonomide güçlü ve yapısal bir dönüşüm gerçekleştirmek zorunda. Bu dönüşümün temelinde de verimlilik ve katma değeri yüksek ürünler üretmek ve ihraç etmek yatıyor. Bu hedefe ulaşabilmenin en önemli ön koşullarından biri, vasıflı işgücü***8230; Özellikle gençlerimizin, temel bir mesleki-teknik eğitim programı çerçevesinde beceri ve yeterliliklerinin artırılması ve bu nitelik artışının istihdama yansıması, teknolojik gelişim, rekabet ve girişimcilikte AB standartlarına erişilmesi açısından bizim için kritik önem taşıyor.

Bu nedenle Koç Topluluğu olarak, ***8216;Meslek Lisesi, Memleket Meselesi***8217; diyoruz.

Amacımız, mesleki-teknik eğitimin ülke ekonomisi açısından önemi konusunda toplumun her kesiminde farkındalık yaratmak, bu konuda önder olmak ve devletle iş dünyası arasında işbirliğinin tohumlarını atmak, kalifiye işgücünün yetiştirilmesine katkıda bulunmak ve gençleri meslek eğitimine özendirmek.

Birkaç rakama baktığımızda, hiç zaman kaybetmemiz gerektiğini açıkça görebiliyoruz:

Ülkemizde işsizlik istenilen hızda azalmıyor.
    İş arayan her üç kişiden biri mesleki yeterliliğe sahip değil.
    Sanayi, ihtiyaç duyduğu vasıflı işgücünü bulamıyor.
    Bütün bunlara rağmen, acı bir gerçek, Türkiye***8217;de gençlerin mesleki-teknik eğitime talebi giderek azalıyor.
    Aslında olması gereken mesleki-teknik eğitimin piyasa şartlarına, piyasanın da meslek lisesi mezunlarının iş taleplerine cevap verebilmesidir. Ancak ne yazık ki henüz bu durumdan oldukça uzağız.

İşte Koç Holding olarak biz bu meseleye sahip çıkmak istiyoruz. Amacımız, mesleki-teknik eğitimin ülke ekonomisi açısından önemi konusunda toplumun her kesiminin dikkatini bu konuya çekmek, bu konuda devletle iş dünyası arasında işbirliğinin tohumlarını atmak, kalifiye işgücünün yetiştirilmesine katkıda bulunmak ve gençleri meslek eğitimine özendirmek***8230;

Bu amaca ulaşmak için şöyle bir yol haritası çizdik.

- Bu yıldan itibaren, 4 yıl boyunca, her yıl 2000 öğrenciye olmak üzere, sanayi ve hizmet sektörlerine ara eleman yetiştiren meslek liselerinde öğrenimlerine devam etmeyi tercih eden toplam 8000 ilköğretim mezununa burs vereceğiz.
    Bu bursları, başarı kriterlerini yerine getirdikleri taktirde, mezuniyetlerine kadar devam ettireceğiz.
    Böylece toplamda 7 yıl sürecek ve 8000 öğrenciyi kapsayacak bir burs programını taahhüt etmiş olacağız.
    Yalnızca bununla yetinmeyerek, bu burs programını staj programı ile destekleyeceğiz.

Bu amaçla şirketlerimize görev verdik. Sanayi ve hizmet şirketlerimizi kendi alanlarıyla ilgili meslek liseleriyle eşleştirdik.
    Şirketler, bu liselerde Koç Holding Mesleki Teknik Eğitim Bursu ile okuyan öğrencilere staj olanağı sağlayacaklar. Yetişmeleri ile yakından ilgilenecekler.
    Öte yandan mezun olan öğrencilerin önemli bir istihdam avantajının olacağını şimdiden görebiliyoruz. Çünkü şirketlerimiz, yıllar içinde kendi elleriyle yetiştirdikleri öğrencileri öncelikle işe almak isteyecekler.

Sizlere Koç Topluluğu Şirketleri***8217;nin geçtiğimiz 4-5 yıl içinde yeni işe aldıkları elemanların yüzde 80***8217;den fazlasının meslek eğitimi görmüş kişiler arasından seçildiğini söylersem, bu öngörümüzün gerçeğe yakınlığını daha iyi anlatmış olurum.

Bu programın iki önemli özelliği daha var: Birincisi, burslarımızda Yatılı İlköğretim Bölge Okulları ve Pansiyonlu İlköğretim Okulları mezunu öğrencilere, maddi ve sosyal durumu iyi olmayan öğrencilere ve şehit çocuklarına öncelik vereceğiz. İkincisi, kız öğrencilerimize özel kontenjan ayıracağız ve hedefimiz 8000 bursun 4000***8217;ini kız öğrencilerimize vermek.

Programın bu burs ayağı dışında, aktif bir özendirme kampanyası yapacağız. Meslek liselerinin iyileştirilmesi ve eğitim kalitesinin artırılması konusunda akademik ve pratik katkılarda bulunacağız.

Bu amaçla, hem sanayide, hem toplum içinde bilgilendirme ve özendirme etkinlikleri düzenleyeceğiz. Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ve Milli Eğitim Bakanlığımız ile işbirliği içinde pratik iyileştirme faaliyetlerinin yanı sıra, meslek eğitimi konusunda uluslararası standartların ülkemize taşınması için de özel faaliyetler düzenleyeceğiz. Bu alandaki çalışmalarımızı da olgunlaştıkça sizlerle paylaşacağız.

Kısacası bu proje ile bir yandan mevcut öğrencilerimizin ve ailelerinin meslek eğitimine özendirilmesine çalışırken, bir yandan da bu alandaki eğitimin kalitesinin yükseltilmesi için çaba harcanacak. Bu alanda atılacak ve tamamına erdirilecek her adımla, hem çocuklarımız, gençlerimiz, hem de ülkemiz kazanacak.

Amacımız, bu programın toplumda, devlette ve özel sektörde bir hareketlenme başlatması, kartopu gibi büyüyerek mesleki eğitimin piyasa koşullarına uygun, kaliteli yapıya kavuşmasına katkıda bulunmasıdır.

Topluluğumuzun kurucusu, Vehbi Koç***8217;un ***8220;Ülkem varsa ben de varım***8221; ilkesinden hareketle, biz de bugün Koç Holding olarak diyoruz ki ***8220;Meslek Lisesi Memleket Meselesi***8221;.

Sözlerime son verirken, Milli Eğitim Bakanımız sayın Hüseyin Çelik***8217;in şahsında, tüm Milli Eğitim camiasına teşekkür etmek istiyorum. Bu hayalimizi bizimle paylaştılar ve projenin gerçekleşmesi için desteklerini bizden esirgemediler. Önümüzdeki 7 yıllık süreçte verimli bir işbirliği ile Mesleki ***8211;Teknik Eğitimi elbirliğiyle yeni bir düzeye taşıyacağımıza, Türkiye için bir hayali gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu hep birlikte yaşayacağımıza yürekten inanıyorum.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.

http://www.mesleklisesimemleketmesel.../MVKMesaji.htm

COSKUNEMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    31
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elbette Meslek Lisesi Memleket Meselesi ? Meslek lisesi mezunu, MYO Mezunları Teknisyen-Tekniker-Teknik.Öğretmenlerimizin İş Hayatına atıldığı zaman Yetkilerinin (İŞ BİTİM İMZA YETKİLERİ) nin okadar düşük olduğunu hepimizin malumu.Ciddi çalışmalar sonucunda ve hak edenlerin lehine sonuçlanacak,MESELEMİZİ'n olumlu sonuçlanma adına;Tüm Fen Adamları Daha Aktif Olmaya....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler