User Tag List

4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Şu an Aydınlatma kategorisindeki Nötr kesmeli sigorta??? isimli konuyu okuyorsunuz.
    arerka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Nötr kesmeli sigorta???

Merhabalar...

Değerli arkadaşlar başıma gelen bir problem hakkında yardımlarınız bekliyorum.

Kolon hattında sayac öncesi 4x40A sigorta ve 300mA lik nötr kesmeli K.A.K sigorta mevuttur.
    Ancak uygulamada 3x40A sigorta ile 300mA lik K.A.K yapılmıştır. Yani grup sigorta olarak nötr kesmlei kullanılmamıştır. K.A.K nötr kesmeli oldugundan gerek varmdır? Teknik olarak yardımlarınızı bekliyorum.

mbaynbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sözün kısası sigorta sigortadır,300 mA deye yazdığız kaçak akım koruma rölesi değil,yangın koruma rölesidir,yani kacak akım rölesinde olduğu gibi yangın koruma röleside sigortadan görenleri farklıdır..
    4x40 a sigorta yerine 3x40 a olabilirdi fakat projede istenen ne ise onu yapmak zorundasınız.Asansör panolarında'da benzer olay vardır.Nötür kesmeli sigorta(4*32 A) ve kaçak akım koruma rölesi İstenir.
    özellikle bilgilendirmek için yazıyorum 30 mA'de kaçak akım rölesi olur,300 mA'de yangın koruma rölesi olur.

arerka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    300mA haklısınız yangın koruma rolesi haklısınız. yukarıda yanlış belirtmişim.
    Ancak teknik olarak 3x40 ile 4x40 arasındaki farkı anlamadım. Sonuçta ikisinde de nötr kesmeli yangın koruma varsa. 4x40 yerine 3x40 kullanmanın teknik olarak sakıncası varmdır. Proje tabiki önemli ama benim merak ettiğim teknik fark...Tabiki sonucta projesi geçerli olacaktır.

Banned Halilusta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3 faz kaçak akım koruma sistemlerinde ister hayat koruma ister yangın koruma olsun nötr iletkeni toroid içersinden geçmelidir. Üç fazın vektörel toplamı olan akım değeri nötr iletkeninden şebekeye dönen akım değeridir ve manyetik alan olarak birbirilerini sıfırlarlar(ters yönde olduklarından). Dolayısıyla 3 fazlı monoblok kaçak akım koruma sistemlerinin 4 kutuplu olma nedeni budur. Nötr kesmek amacıyla tasarlanıp 4 kutuplu imal edilmemişlerdir.
    Nötr kesme icap ediyorsa sigortası ona göre tercih edilmelidir projelendirmeyle ilgili bir husustur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler