User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Kompanzasyon Sistemleri kategorisindeki çok fazla kapasitif yük isimli konuyu okuyorsunuz.
    kaynar05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

çok fazla kapasitif yük

çalıştığım iş yerinde gelen faturada kapasitif yük bedeli olara 300 tl geldi. kampanzasyon panosunda herhangi aksaklık oladığını düşünüyorum. kondansatörlerlerde bir problem yok. ama iş yerimizde cok fazla fluoresan lamba bağlı kondansatörlü bu etkili olabilirmi. birde reaktif güç kontrol rolesindeki ayarlamar ile oynanmış olabileceğini düşünüyorum. bilgisi olan arkadaşlardan haber bekliyorum tşk

Atoll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hımmm düşündürücü... ama tespitin doğru bence.... şimdiye kadar öyle sorunla karşılaşmadım... hep endüktif sorunlar...

röle çalışdığını kontrol ettin mi ?... yani röle üzerinde cos fi göstermesi gerekir....

kondansatörler devreye girip çıkıyor mu... ? belki kontaktör takılı kalmıştır....

bir bunları yap... sonucu bize bildirirsen sevinirim...

Fahri Yetiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1-Devrede sabit kondansatörünüz var ve büyük seçilmiş ise ondan kaynaklanabilir,
    2-Set değerleriniz oynanmış olabilir,
    3-Fluoresant ampul devrlerindeki blastlar elektronik ise,balastlar,kapasitif lamdalı seçilmiş olabilir,
    4-Yapışmış kontaktör olabilir.

kaynar05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kondansatörlerde herhangibir problem yok devreye giriş çıkışlar normal araştırıyorum.

hsy0747 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar bir otelde kontaktorler devreye girdikçe kapastif saniyede bir ilerliyor ayrıca kapastifi durdurunca bu sefer reaktif fazla ilerliyor bir türlü dengeleyemedim bunun nedeni ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim
    şimden tşkler

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hsy0747 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bir otelde kontaktorler devreye girdikçe kapastif saniyede bir ilerliyor ayrıca kapastifi durdurunca bu sefer reaktif fazla ilerliyor bir türlü dengeleyemedim bunun nedeni ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim
    şimden tşkler
    Otellerde dengesiz yüklenme fazladır,sorununuzun ana nedeni muhtemelen budur(monofaze kondansatör eksiği). Sistemle ilgili bilgi verirseniz sorununuzun tam olarak nerede olduğuyla ilgili sağlıklı yorumlar yapabiliriz.
    1-Röle marka model.
    2-Röle set değerleriniz nelerdir.
    3-Kondansatör kademe güçlerini sırayla yazınız.
    4-Yük akımlarındaki dengesizliği farklı zamanlarda gözlemleyip yazın.
    5-Akım trafo değerleri
    6-Minimum 1 haftalık sayaç ilk okuma-son okuma endekslerini bize yazın.En azından günlük endeksleri sabah-gece arası.

Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    entes marka RGT 12 KOSFİ DEĞERİ 98 CK AYARI 18

AYRICA GÜNLÜK REAKTİF %22 Yİ GEÇİNCE CEZAYA GİRİYORMU GENELDE REAKTİF %10.5 KAPASTİF % 27 DE

DEĞERLER İSE ŞÖYLE 2 GÜNLÜK VERİYORUM
    AKTİF 3258,016 REAKTİF 346,265 KAPASTİF 886,733 BİR SONRAKİ GÜNÜN DEĞERLERİ ŞÖYLE AKTİF 3262,642 RA AKTİF 346,265 KAPASTİF 891,708
    8 ADET KONDANSATÖR 3 FAZA KADEMELER 1. AYAK 1 KWAR 2.AYAK 2,5 KWAR 3. AYAK 5 KWAR 4.AYAK 5 KWAR DİĞERLERİDE 5 KWARDIR SAYGILARIMLA

Fahri Yetiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kurulu gücünüz,50 kw ve üstünde ise,endüktif sınır % 20,kapasitif sınır % 15 tir.Siz,kapasitiften cezadasınız.Devrenizde,yapışıkkalmış kondansatör,yüksek güçlü sabit kondansatör olabilir.Hiç kondansatör olmadığı halde,böyle bir durum var ise,UPS vs. gibicihazladan kaynaklanan kapasitif yükten kaynaklanıyor olabilir.Bunun için,şönt reaktör bağlamanız gerekir.Başka bir ihtimal ise,rölenizin,monofaze referanslı olması nedeniyle,referans almış olduğu fazın,çok düşük Cosq değerli olması nedeniyle,bu faza göreyapılmış olan düzeltmenin,diğer iki faz için fazla geliyor olma ihtimalidir.Tesisatınızı,baştan itibaren,yeniden çek etmenizde yararvar.Kurulu gücünüz 50 kw altı ise,sınır değerleriniz 33/20 dir.

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hsy0747 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    entes marka RGT 12 KOSFİ DEĞERİ 98 CK AYARI 18

AYRICA GÜNLÜK REAKTİF %22 Yİ GEÇİNCE CEZAYA GİRİYORMU GENELDE REAKTİF %10.5 KAPASTİF % 27 DE

DEĞERLER İSE ŞÖYLE 2 GÜNLÜK VERİYORUM
    AKTİF 3258,016 REAKTİF 346,265 KAPASTİF 886,733 BİR SONRAKİ GÜNÜN DEĞERLERİ ŞÖYLE AKTİF 3262,642 RA AKTİF 346,265 KAPASTİF 891,708
    8 ADET KONDANSATÖR 3 FAZA KADEMELER 1. AYAK 1 KWAR 2.AYAK 2,5 KWAR 3. AYAK 5 KWAR 4.AYAK 5 KWAR DİĞERLERİDE 5 KWARDIR SAYGILARIMLA
    Tek fazdan akım bilgisi alan röleyle, monofaze kondansatör bağlanamayan röle ile yaşadıklarınız gayet normaldir. Sorununuzun nedeni budur, çözümü üç fazdan akım bilgisi alan monofaze kondansatör bağlanabilen yeni nesil röle ve toplam kondansatör gücünün 12 kademeye dağıtılarak kullanılması(12 kademenin tamamı,6 kademe trifaze,6 kademe monofaze). Ayrı bilgi otomatik kompanzasyon sisteminiz içine sabit grup koymayınız.

Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilginiz için tşkler arkadaşlar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler