User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Motor Bobinaj kategorisindeki Yıldız-Üçgen yol verme isimli konuyu okuyorsunuz.
    ferhatnus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar bildiğimiz gibi Üç fazlı bir indiksiyon motorunun yıldız ya da üçgen bağlanması, bu motorun çektiği gücü(görünür, aktif, reaktif)etkilemez. O halde yıldız bağlantı ile start alıp sonra üçgen bağlantıya geçince burdaki avantaj nerden kaynaklanıyor

Benzer Konular
    Yıldız bağlantı mı,yoksa üçgen bağlantı mı?
    Yıldız bağlantı mı,yoksa  üçgen bağlantı mı? Slm.benim merak ettiğim bir konu var yardımcı olursanız sevinirim. 3 fazlı sincap kafesli asenkron motorların bağlantılarının yapılmasında kafamı...
    3 FAZLI ASENKRON MOTORLAR VE YOL VERME
    3 FAZLI ASENKRON MOTORLAR VE YOL VERME 3 FAZLI ASENKRON MOTORLAR HAKKINDA TEKNİK DOKÜMAN EKTEDİR.İLGİLENEN ARKADAŞLAR AŞAĞIDAKİ LİNKTEN PDF DOKÜMAN İNDİRİLEBİLİR. DOSYAYI İNDİR ...
    Yıldız-üçgen şalter ile motora yol verme
    Yıldız-üçgen şalter ile motora yol verme Bir motora şalter ile yıldız-üçgen yol vermede bu resimdeki gibi motor bağlantı...
    Y.G. Sistemlerinde Yıldız Noktası Topraklaması
    Y.G. Sistemlerinde Yıldız Noktası Topraklaması Y.G. Sistemlerinde Yıldız Noktası Topraklaması</font> Özellikle 154 kV veya 35 kV Y.G.' den enerji alan ve kendisine ait bir Y.G. dağıtım tesisatı...

umitsaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sayın Ferhat
    Öncelikle üç fazlı bir sistemde yıldız bağlantıyı düşünelim. Fazlar arasındaki gerilim U (380V) tur. Dikkatli incelersek Yıldız bağlı devrede Bir faz sargısı üzerine U (380V) gerilim doğrudan düşmez. İki sargı üzerinde U gerilimi düşer. Yıldız noktalar birleşik olduğundan bir sargı üzerine düşen gerilim U/1,73=380/1,73=220V tur. Sargı akımı da hat akımına eşittir. Üçgen bağlı sistemde ise dikkatli incelersek U(380V)gerilimi faz faz arasına bağlı olan sargı üzerine direk düşer.Sargı üzerinden geçen akım ise hat akımının 1,73 e bölümü kadardır. Yıldız - üçgen bağlı sistemde püf nokta termik rölenin sargı üzerine konmasıdır. Yani termik röleden hat akımı yerine bunun 1.73e bölümü olan akım geçtiğinden termik röle küçük akımlı seçilirek daha az para harcanır. Aynı şekilde üçgen kontaktörlerde ana hat akımının 1.73 bölümü kadar küçük seçilmek suretiyle tasarruf sağlanmış olur. Niye yıldız yerine üçgenle kalkış yapmıyoruz diye sorarsan ilk kalkışta motor anma akımının bir kaç katı akımla kalkmak ister. İşte yıldız akımı hat akımına eşit ve üçgen akımının 1.73 katı olduğundan bunu bir ölçüde sağlamış oluyoruz. Yıldız üçgen yerine direk yol almak istersek yol alma akımı 6x In ve süre 5 sn gibi kısa ve akım büyük, yıldız üçgende süre 15 sn ve yol alma akımı 2xIn olmaktadır. Edited by: umitsaman

Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayın ferhat
    Yüklediğim excel dosyasında açılır kutudan motor gücünü sec. Ana hat ve sargı akımlarını ampermetrelerden göreceksin. Ayrıca kurduğum formülleme ile termik ve sigorta akımı otomatik gelmektedir. Umarım kafanızdaki sorun çözülür. dosya aşagıdadır

EXCEL DOSYASI İÇİN TIKLAYINIZ

umitsaman@hotmail.comEdited by: eraykirimli

Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayın yönetici
    Bu başlığı MOTOR BOBİNAJ kısmına nasıl taşıyabiliriz. Ayrıca dosyayı yukarıdaki adrese bıraktım fakat bağlantıyı kuramadım bir açıklama yaparsanız sevinirim. Yukarıda hazırladığım excel dosyası mükemmel oldu arkadaşlar sanırım burada bunu fark edemediler yeri burası değil en azından Sayın FERHATNUS beyden bir yorum bekliyorum olumlu olumsuz fark etmez olumsuzluk olan kısım hep birlikte düzeltilebilir iyi çalışmalar
    umitsaman@hotmail.comEdited by: umitsaman

COMANDANTE eraykirimli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    33
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sevgili meslektaşım umitsaman istediğiniz düzenlemeler tarafımca yapılmıştır. İyi çalışmalar. Ayrıca hazırladığınız excel dosyası çok faydalı bir çalışma. Çok teşekkürler.

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayın Ümit Arkadaşım evvela ilgine ve yaptığın çalışma için teşekkür ederim. http://www.patchn.com/stardelta.htm bu web sayfasındaki bilgiler biraz tuhafıma gitti. Şimdi bu sayfada aynı güç için yıldız ve üçgen bağlantıların akımları hesaplanırken sanki yıldız bağlantıdan üçgen bağlantıya geçince sargı dirençleri aynı kalıyormuş gibi hesaplama yapılmış ve dolayısıyla üçgen hat akımı yıldız hat akımının 3 katı çıkmış, yani şöyle bir görüntü var burda sanki yıldız gücü üçgen gücünün 3 te 1 imiymiş ve biz o yüzden yıldız başlayıp sonra üçgene geçiyormuşuz gibi. Oysa yıldızdan üçgene geçince sargı direnci 3 katına çıkar. dolayısıyla yıldız ve üçgenin hat akımları aynı sadece üçgende sargı akımı hat akımının kök 3 te biri olmalı. Bu web sayfasındaki olayı yorumlarsanız sevinirim.

mehmet.baklaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motor direk üçgen ile yol verise motorun demiraş akımı fazla oldugundan motor karkış yapamaz bu motorun vitesi gibidir yani once1 vites sonra 2

Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayın ferhat
    Elektriksel Güç = Akım x gerilim
    yukarıdaki basit formülde gücü sabit tuttuğumuzda gerilimi arttırdığımızda otomatikman akım azalır. Akımı arttırısak gerilimi düşürmemiz gerekir. Üçgen bağlantıda bir sargı üzerine doğrudan 380 Volt düşer yıldız bağlantıda ise motorun bir sargısı üzerine 380/1.73 = 220 volt düşer. Yıldız bağlantıda gerilim küçükken akım büyüktür. Bu motorun rahat kalkış yapabilmesi için gerekli bir durumdur. üçgen bağlantıya geçtiğimizde zaten bir sargı üzerine 380 v düşer. Ana hat akımı iki kola ayrılır. Sargı üzerinde gerilim büyüdüğünden güç sabit ken otomatikman akım düşüyor. Yukarıdaki siteyi ayrıntılıinceleyeceğim görüşmek üzere iyi çalışmalar

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayın ümit arkadaşım benim sorduklarım ile sizin cevaplarınız uyuşmuyor. Sabit güç diye bir şey yok, güç=gerilim*akım denkleminde, bağımsız olan büyüklükler gerilim ve dirençtir, Yani eğer direnç sabit ise(sıcaklıkla değişim ihmal ve reosta felan değilse) gerilim artınca güç artar, akım da artar. tersi durumda gerilim düşünce güç de düşer akım da. Yani 220 voltta 100 W bir ampul var diyelim. Şimdi gerilim 150 volta inerse akım artar mı (eğer güç sabit ise atrması lazım), Üstelik yıldız-delta starterler literatürde "reduced-voltage starter" sınıfına girer. Yani giriş voltajı küçültülmüş dolayısıyla başlangıç akım ve torku da küçültülmüş yani kalkışta düşük tork ve düşük akım ile kalkış yapılsın (anma hızının yaklaşık %80 nine kadar). Giriş voltajı da nasıl küçültülüyor o da yıldızda sargı üzerine faz-nötr gerilimi düşüyor diye. Üstelik ben size adresini verdiğim sitedeki olayı soruyorum, ordaki mantıkta da transient denilen geçici olay yani yıldız da start alıp üçgene atıp tam hıza kadar geçen sürede yıldız gücü, delta gücünün 3 te 1 dir gibi bir mantık var, dolayısıyla şunu demeye getiriyor o yüzden biz yıldızla başlıyoruz sonra üçgene geçiyoruz, çünkü üçgen de voltaj faz-faz olduğu için düşürme imkanı yok, yıldızda kök 3 kadar da olsa var. Ama soft starter olsaydı motoru yıldız ya da üçgen bağla farketmez çünkü soft starter yine bir "reduced voltage starter" dir, başlangıçta düşük voltaj ile dolayısıyla düşük akım ve tork ile motora yol verir, böylece start anında ataletten kaynaklanan yüksek akımlara engel olunur, kademeli artan voltaj anma voltajına gelince anma hızına da ulaşılmış olur. Ben böyle anlıyorum saygılarımla.

Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dostum olayı açıklayabilmek için Gücü sabit tuttum. Yolladığım excel dosyasında ( bilgisayarında ancak excel yüklü ise görebilirsin)Ana hat ve kol üzerlerindeki ampermetrelere iyi bakarsan gücü değiştirdiğimde akımları görebilirsin. Söz konusu excel dosyasındaki bilgiler EMO ajandasındaki motor yol vericiler kısmından alınmış programlanmıştır. Ayrıntılı bilgi orada da var iyi çalışmalar

Sayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler