User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Şu an Genel kategorisindeki ortak sayaç kulanımı isimli konuyu okuyorsunuz.
    savaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

ortak sayaç kulanımı

degerli üyeler öncelikle merhaba; ben kiralık bir evde oturuyorum.kiralarken ortak sayaçtan haberim vardı fakat sonradan sorunlar cıkmaya başladı şöyleki:
    1- oturdugum daire önceden ev sahibinin dairesiymiş üst kat catı katı yarım daire yapmış kendisi üste ben altında oturuyorum. benim sayacım dijital,benim dairenin sayacının cıkışından(sayacların üstündki buattan) paralel girilerek kendilerine mekanik eski tip sayaça kabloyla akım alıyorlar ve normal bina içi tesisatdan degil hariçi dışardan bir kalın kabloyla kendi yarım dairelerine sigorta panosuna akım geliyor.saate giriş ve cıkış uçları normal yani faz-nötür olarak cıkıyor dışardan tesisat cekilmiş ve tam daire hizasında kablo çiftleşiyor ,açmadım ama ikiye cıkartılmış gibi duruyor.sigorta panolarıda cok karışık cözemedim.
    2- şimdi beni huylandıran bazı konular var. onlardan bahsedeyim.
    a)elektirik faturalarını ben ödüyorum.şöyleki sayacı okumaya gelindiginde onların sayacınıda ben okuyorum.benim sayacımda toplam kw,tı fatura miktarına bölüyorum. böylece kw fiatı cıkıyor.onların sayacınında bir ay önceki sarfiyatından yeni sarfiyatı cıkarıyorum bu ayki sarfiyat meydana cıkıyor.bunuda kw fiatıyla carpıyorum. onların harcama miktarı cıkıyor.
    b)şimdi onların evdeki aletler ile benim evimdeki aletler aynı,fazla var eksik yok. evleri kücük oldugu için ben soba yakarken onlar elektirik sobası kullanıyor.onlarda elektirikli sohben bizdede var.bende 1 adet pc. var onlardada 1 adet var.ama tam bir yıldır ödedigimiz para bir türlü eşitlenmiyor.hep ben en fazlasını ödüyorum.
    AYLAR KW TOPLAM ONL.SARFİYAT BİZ SARFİYAT ONL.ÖDEME BİZ ÖDEME
    OCAK 440 - 105 - 335 - 26,145 - 83,415
    SUBAT 377 - 80 - 297 - 19,92 - 73,95
    MART 503 89 414 22,161 103
    NİSAN 371 105 266 25,83 65,436
    MAYIS 355 97 258 23,76 63,21
    HAZİRAN 315 74 241 18,13 59,045
    TEMMUZ 394 122 272 27,57 61,47
    AGUSTOS 333 121 212 33,51 58,37
    EYLÜL 352 126 226 30,87 55,37
    EKİM 293 84 209 25,56 63,53
    KASIM 280 136 144 36,58 38,73
    ARALIK 482 95 387 25,55 104,10
    BÜTÜN FATURA OKUMA SAYAÇ KONTROLUNU VE HESAB İŞLEMİNİ BEN YAPIYORUM.(2009 yılına ait tuttugum veriler)
    c) evde her türlü tasarruf imkanlarını kullanıyorum.(tv.uyku modunda degil dügmeden kapanır. vs.)
    inanın evde cogu zaman hır çıkıyor eşim ve cocukların arasında.
    Şimdi aklıma takılanlar şöle:bu elektirik tesisatını cekenler ehli degildi,bir yerde yanlışlık yapıyor.
    veya ev sahibim üste gecerken benim dairemin sayacı üzerinden kacak elektirik kullanıyor.
    veya kendi sayacları mekanik, benimki elekturonik bundan kaynaklanıyor
    artık kafam iyice karıştı ne olur beni yardımlarınızla önerilerinizle aydınlatırsanız sevinirim.
    kurtarın beni bu eziyetten,(bu arada bina gece kondu üstüne,sayacı okumaya gelenler diger mekanik sayacı görüyor merdiven otamatı diye benim sayacım üstünden oldugunu görebiliyor ve böle biliyorlar.

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    binanın yapısını bilmesemde ve sn. mühendis arkadaşlar başka öneriler yapabilir.Aynı şekilde bende işyerimde süzme yani ara sayaç kullanıyorum ve evimdede aynı şekilde kısmet.

Sorularınızın cevabına gelince bu kadar faura ödüyorsunuz kendiniz yetkili bir elektrik ustası çağırın.Sizin dairenize gelen ana kolon elektrik kablosunu kontrol ettirin.Bazen bina yapılırken tesisatı yapan ustalar plan proje haricinde bağlantılar yaptıysa size giden kablo aynı anda başka yerede enerji verebilir.

Kablo ve enerji takibi ile evinize gelen elektrıgı kontrol ettırın lutfen yazıktır.Ayrıca bir pc eger donanımı tam anlamı ıle varsa 24 saat acık kalıyorsa ayda 40 tl cıvarı elektrık yakıyor.tabi donanıma gore degısıyor ama bunu dıkkate alın.yanı 12 saat calıssa 20 tl cıvarı sadece o yakar.No frost dolaplar ve kıs ayında ne kadar tasarruf etsekte elektrık malesef harcanıyor.

Önce kabolalamıyı kontrol ettırın ona gore dusunelım hesap yapalım.

saygılar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler