User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası
Şu an Kablolar ve Teknik Bilgiler kategorisindeki Ekleme Mesafesi isimli konuyu okuyorsunuz.
    pans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ekleme Mesafesi

Herkese iyi forumlar dilerim,

uygun görürseniz bir makina mühendisi olarak elektrik mühendis arkadaşlara bir sorum olacaktı.AG kalolarında tek bir hatta en fazla kaç tane ekleme yapılabilir.Yada iki ekleme arası mesafe minimum ne kadar olabilir.Fabrikadaki bazı hatlarımızda ustalar 50 netre için 7 tane ekleme kablo kullanmışlar.Eldeki kabloları kullanmak iyi hoş ama bunun zararı var mı bilmiyorum.Ekleme mesafe ve özelliklerini belirleyen bir standart var mı?Bilgisini paylaşana şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.

VANEE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı pans Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

uygun görürseniz bir makina mühendisi olarak elektrik mühendis arkadaşlara bir sorum olacaktı.AG kalolarında tek bir hatta en fazla kaç tane ekleme yapılabilir.Yada iki ekleme arası mesafe minimum ne kadar olabilir.Fabrikadaki bazı hatlarımızda ustalar 50 netre için 7 tane ekleme kablo kullanmışlar.Eldeki kabloları kullanmak iyi hoş ama bunun zararı var mı bilmiyorum.Ekleme mesafe ve özelliklerini belirleyen bir standart var mı?Bilgisini paylaşana şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.
    hocam öncelikle önemli olan su ek alınan kablo ortak besle kablosuysa akım hesabı yapılarak sube ek alınır oda hesapta kac ek cıkarsa ama ek alınan kablo tek bi alıcı için çekildiyse ve gerilim düşümü vesayre hesaplar yapıldıysa o kablo üzerinde en fazla iki ek alınabilir tabi bunlar cok düşük akım çeken almaçlar olucak ama siz kafanıza göre rasgele ek alıpta fazla yuk bindirirseniz kablodaki ilk ısınma yapıcak kablo nötür kablosu olucaktır tabi birde ek alınan kablonun ucundaki almacın voltajıda düşer buda size arza demektir kolay gelsin.

mbaynbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sayın arkadaşım 50 mt mesafede 7 eke hiç bir mühendisin kabul edebilerceğini hiç bir şekilde ihtimal vermiyorum.Ek zorunlu durumlarda yapılır önceden çekilmiş kabloların zarar görmesi durumunda yapılır.
    Yeni kablo çekiminde ek söz konusu değildir.Her bir ek çok kaliteli yapılsa bile yekbare kablodaki kesitine ulaşamaz. Konuyu biraz daha açaçak olursak;Kablonun bir damarını kesiyoruz ekyapmak için ek borusunun içine ikitarafından kabloyu borunun içine koyup borunun dış yuzeyine sıkarak kablonun iki tarafını skıştırıyoruz ek denilen şey bu. Benim şahsi düşüncem kabloyu eksiz biçimde yeniden çektrirdim. 50 metrede 7 ek biraz oyuncağa benzemiş hiç kimse kusura bakmasın bu iş böyle

pans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet haklısınız maalesef kafalarına göre davranmışlar.şu anki durumda da yenileme düzeltme faaliyetleri var.tabi benim görüşümde yeniden eksiz kablo çekilmesi yönünde oldu fakat kriz bahanesi ile aynen kabloları kullanmak istiyorlar.Karşı çıktık fakat yazılı standart nedir bu konuda diye sordular.Bunun standartını bilen varsa söylerse sevinirim.hemen aldırtacağım.yorumlar için teşekkürler.

Atoll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öyle bir standart yoktur bildiğim kadarıyla....
    her uygulamanın standardı olmaz.... bilgi ve deneyimin standardı herzamn olmaz.....
    ama bir teknik adam herzaman doğru bildiğini yapar.....

Realist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı pans Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sn pans
    Her ek bir direnç oluşturur ve her ek bir arıza sebebi olabilir. İşletme sürekliliğini riske atarım diyorsanız,tam yükte şebeke ve yük tarafı gerilimleri ölçtüğünüzde gerilim düşümünün sorun yaratmıyacağını gözlemlediyseniz, kablo akım taşıma kapasitesi sınırlarına yaklaşmıyorsanız (%70 ve altı ise) kullanabilirsiniz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler