User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Aydınlatma kategorisindeki Led projektör yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz? isimli konuyu okuyorsunuz.
    aliyakupoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Led projektör yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz?

Selam arkadaşlar.Adım ali kocaeli endüstri meslek lisesi elektrik elektronik okuyorum.10. sınıftayım ve araştırma yapmayı seviyorum yaklaşık 3 günden beri led aydınlatma üzerinde çalışıyorum ve kendime bir led far gibi bir şey yapmaya başladım fakat hesaba katmadığım şeyler varmış Bunu için buraya gelip sizden yardım istedim sorunum şu elimde eski bir motorsiklet farı var.onun içini açarak delgeç kağıdında kalıbını aldım ve kağıt üzerine geçtim ledlerin çarıçaplarını 2.5mm den hesaplayarak kağıt üzerinde planını yaptım aşağıdaki gibi
    http://img689.imageshack.us/i/resim006h.jpg/
    (Ortada yazan +16 gibi rakamlar periyotta bulunan toplam led sayısıdır)
    Bunları yaptıktan sonra birde açık şema çizdim he birde söylemeyi unuttum güç kaynağımı 12v 6A motorsiklet aküsü açık şemada aşağıdaki bi
    http://img64.imageshack.us/i/resim005z.jpg/
    Pek net çıkmamış ben açıklayayım :
    1.kolda:16 led
    2. 16 led
    3 18 led
    4. 20 led
    5.kolda 20 led
    6. 22 led
    7.kolda 22 led
    8. kolda 22 led
    9.kolda 22led
    10.kolda 22 led
    11.kolda 22 led
    12 kolda 22 led
    Sorularım
    Böyle bir devrenin 12V akımla çalışabilmesine imkan varmıdır
    Çalışabiliyorsa led lerin değerleri ne olmalıdır.
    Kolların başına hangi değerlerde dirençler koymalıyız?

Realist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mavi ve beyaz led değerleri;
    Nominal voltaj: 3,2V
    Çektiği akım değeri : 0,03A
    Yeşil,sarı ve kırmızı led değerleri;
    Nominal voltaj: 3,2V
    Çektiği akım değeri : 0,02A

Bahsetmiş olduğum Ledler 4V çalışma gerilimine kadar sorunsuz çalışırlar ortalama ömürleri 100,000 saat kadardır. Madem meslek lisesi okuyorsun bu veriler ışığında hesaplamalarını rahatlıkla yapacağını umuyorum.Yinede sana örnek hesap yapayım;

Kaynağımız 12v ise ,3 adet yeşil,sarı yada kırmızı ledi ve 75ohm direnci seri bağlarsak. Led'ler üzerine 3,46V düşer 75ohm direnç üzerinede 1,62V düşer. Bu durumda 12V kaynakla 3 adet led'i 75ohm dirençle seri bağlayabileceğimiz sonucuna varırız. Oluşturduğumuz grup gücü yaklaşık 0,25W'tır. 100 adet grup gücü 25W yapacaktır buda 300led demek olur. Kaynak çıkışı 12V 6A olduğuna göre 72w yapar ki kaynak gücünün %30-35'lerine tekabül eder.
    Gerekli hesap alternatiflerini yapıp kararını netleştirdikten sonra buna uygun baskı devre oluşturarak ledleri yerleştirmeni tavsiye ederim.

aliyakupoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazdığınız cevap için teşekkür ediyorum şu an biraz geç ldu hesaplamaları yapıp yarın size sunarım

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aliyakupoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazdığınız cevap için teşekkür ediyorum şu an biraz geç ldu hesaplamaları yapıp yarın size sunarım
    Verdiğim örnek sadece hesaplama mantığını kavrayabilmen içindir yoksa 200'den fazla ledin olduğu sistemde 3ledi bir dirençle seri bağlamaya kalkarsan 70 tane kadar direnç eder tasarım açısından mantıklı olmaz. 3'lü seri ledlerden paralel devre oluşturup hepsine seri direnç değeri hesaplanabilir alternatif devre tasarımları oluşturulabilir.

hayaled - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aydınlatma amaclı kullanacagınıza gore beyaz led kullanacagınızı varsayıyorum. o halde 3 adet beyaz ledı bırbırıne baglayıp artı bacagına 270 ohm degerınde bır dırenc baglamalısınız. 3 lu gruplar halınde oldugu muddetce ıstedıgınız kadar led kullanabılırsınız. sonrasında dıkkat etmenız gereken tek sey kac amperlık adaptore ıhtıyacınız oldugudur. bunuda olcebılecegınız adaptorler mevcut.

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hayaled Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aydınlatma amaclı kullanacagınıza gore beyaz led kullanacagınızı varsayıyorum. o halde 3 adet beyaz ledı bırbırıne baglayıp artı bacagına 270 ohm degerınde bır dırenc baglamalısınız. 3 lu gruplar halınde oldugu muddetce ıstedıgınız kadar led kullanabılırsınız. sonrasında dıkkat etmenız gereken tek sey kac amperlık adaptore ıhtıyacınız oldugudur. bunuda olcebılecegınız adaptorler mevcut.
    Bahsettiğiniz devreyi çizip 270ohm direnci nerden bulduğunuzu gösterirmisiniz ! birde bahsettiğiniz devrede ledlerin üzerine düşen gerilimide bir hesap edin.
    Yanlış bilgilendirmeler yapmayalım lütfen...

snnarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamın aleyküm.Ben sinan bende yakacık ATL de 11.sınıf elektrik elektronik bölümü Endüstriyel bakım onarım dalında okuyorum.Açtığın konu dikkatimi çekti.

Hani o LEDleri kollara ayırmışsın ya.O kollardaki ledler birbirine seri mi bağlı paralel mi?
    Eğer seri bağlıysa bir ledin direncini ölçersin o bölümdeki led sayısı ile çarparsın.o bölümün direncini bulduğun zaman o ledlerden tam veri almak için gerekli olan akımı (Akü 12V olduu için)12v. üzerinden hesaplarsın.Ve yine 9A olduunu belirttiğin için 9 amperi gerekli değere indirmek için ihtiyacın olan direncide hesaplarsın.Her kol için aynı işlemi uygular ledleri kavurmadan tam verim alırsın...

(Bende bir acemiyim bilgiler kesin değil sadece benim düşüncem ben olsam böyle yapardım.)

Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Realist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğiniz devreyi çizip 270ohm direnci nerden bulduğunuzu gösterirmisiniz ! birde bahsettiğiniz devrede ledlerin üzerine düşen gerilimide bir hesap edin.
    Yanlış bilgilendirmeler yapmayalım lütfen...
    sımdıye kadar yaptıgım butun calısmalarda ezbere dayanıyo olsa bıle soyledıgım yontemı kullandım ve azamı verım elde ettım yanı tecrubeyle sabıt. ve bu yaptıgımı soyledıgım calısmalar hıcte oyle kucuk calısmalar degıl. 5500 adet mantar led kullandıgım tabelaları buna ornek gosterebılırım.
    bakınız http://www.hayaled.net/urunler.html

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hayaled Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sımdıye kadar yaptıgım butun calısmalarda ezbere dayanıyo olsa bıle soyledıgım yontemı kullandım ve azamı verım elde ettım yanı tecrubeyle sabıt. ve bu yaptıgımı soyledıgım calısmalar hıcte oyle kucuk calısmalar degıl. 5500 adet mantar led kullandıgım tabelaları buna ornek gosterebılırım.
    bakınız http://www.hayaled.net/urunler.html

Sn Hayaled
    Üstteki yazı verdiğiniz linkten alınma,beyaz led yaklaşık 3,6V-0,02A yazıyor. Bu ne demek 1 led direnci yaklaşık 180ohm demektir 3 adet ledi 270ohm ile seri bağla diyorsunuz toplam direnç (3*180)+270 = 810ohm yapar. Kaynak 12V olduğuna göre devre akımı 12/810=0,0148A çıkar. Bir led üzerine düşen gerilimde 180*0,0148=2,66V çıkar. Bu ne demek olması gereken min 3,6V gerilimin %72,2'si !!!
    Zaten öyle uzun uzadıya hesap yapmayada gerek yok led dirençlerini ihmal et, devre akımı 0,02A olması gerekir bu durumda 270ohm direnç üzerinde 5,4V gerilim düşer kalan gerilim 12-5,4=6,6V çıkar üçe böl düz mantık bir lede 2,2V düşer. Yani olmaz kardeşim sen çok uygulama yaptığını söylüyorsun ama hesabın tutmuyor uygulamalarına bir daha bak bakalım nerde hata yapıyorsun ?

Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sn realıst bız alaylıyız mekteplı degıl. bahsettıgın hesaplama yontemlerı hakkında soz soyleme sansım yok. ustamızdan ogrendıgımız seklıyle yaptıgımız ısler ortada. ayrıca alısverıs yaptıgımız kısının (led satın aldıgımız) talımatlarıda bu ıstıkamette.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler